Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONESwitchPS4
Okładka The Banner Saga 3 (PC)
OkładkaThe Banner Saga 3 (PC)

The Banner Saga 3

Trzecia odsłona stworzonej przez studio Stoic serii turowych strategii z elementami RPG, stanowiąca zwieńczenie trylogii inspirowanej kulturą i wierzeniami wikingów. Fabuła The Banner Saga 3 kontynuuje wątki zapoczątkowane w poprzednich częściach cyklu.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | mitologia nordycka | 2D | elementy strategiczne | crowdfunding | indie | wikingowie | Xbox Game Pass

The Banner Saga 3 Premiera

26lip2018

PC Switch PS4 XONE

producent: Stoic wydawca: Versus Evil Strona oficjalna

Gry podobne do The Banner Saga 3

The Banner Saga

Alder's Blood

Yes, Your Grace

Trzecia i ostatnia odsłona nagradzanej serii gier fantasy osadzonych w świecie inspirowanym nordycką mitologią. The Banner Saga 3 jest dziełem niezależnego studia Stoic. Pomimo niezadowalającej sprzedaży dwójki, twórcy postanowili dokończyć historię. W tym celu poprosili fanów o wparcie finansowe na Kickstarterze. The Banner Saga 3 nie rewolucjonizuje w żaden sposób mechaniki gry, lecz stawia na sprawdzone rozwiązania i domyka rozpoczętą historię.

Fabuła

The Banner Saga 3 to bezpośrednia kontynuacja opowieści zapoczątkowanej w pierwszych dwóch odsłonach. Gracz ponownie przewodzi karawanom dzielnych wojów, którzy starają się przeżyć w niebezpiecznej krainie inspirowanej mitologią skandynawską. Tym razem koniec świata jest jeszcze bliższy. Karawana, na czele której stoją Rook lub Alette, musi bronić się w obleganym przez potwory mieście Arberrang. Drużyna dowodzona przez varla Ivera musi z kolei przemierzać krainę ciemności i dotrzeć do Białej Wieży celem powstrzymania mroku pochłaniającego świat.

W The Banner Saga 3 gracz zachęcany jest do przeniesienia swoich postępów z poprzednich odsłon cyklu. Pozwala to na zachowanie podjętych wcześniej decyzji, ale także na zaimportowanie informacji o stanach poszczególnych karawan, dostępności bohaterów, ich umiejętnościach oraz przedmiotach. Kampania w The Banner Saga 3 jest nieliniowa – decyzje gracza mają duży wpływ na przebieg historii oraz jej finał (gra posiada kilka głównych zakończeń oraz kilkadziesiąt mniejszych ich wariacji). W naszych rękach w trakcie gry leży m.in. kwestia tego, kto przeżyje, a kto polegnie, oraz jak będziemy postrzegani przez mieszkańców świata.

Mechanika

Pod względem mechaniki cały cykl The Banner Saga stanowi zgrabne połączenie taktycznej strategii turowej z grą RPG. Dowodzone przez nas karawany podróżują zawsze ściśle ustaloną trasą, ale w trakcie podróży przytrafiają nam się różne wydarzenia losowe. Możemy dla przykładu zostać poproszeni o udzielenie komuś pomocy, rozwiązanie sporu czy podjęcie decyzji o przyłączeniu napotkanych postaci do drużyny. Możemy także odwiedzać targowiska czy zatrzymywać się w obozach, pozwalających na wyszkolenie bohaterów czy porozmawianie z niektórymi członkami drużyny.

Każdy bohater opisany jest kilkoma statystykami, które możemy rozwijać dzięki awansowaniu do wyższych rang. Odblokowuje to również dostęp do różnorakich umiejętności, które dzielą się na pasywne i aktywne. Nowością w The Banner Saga 3 jest możliwość nadawania bohaterom heroicznych tytułów, na które wydaje się punkty sławy (doświadczenia). Heroiczne tytuły dodatkowo podnoszą statystyki - mogą pozwalać np. na zadawanie większych obrażeń temu samemu przeciwnikowi czy na szybsze odnawianie woli.

Walki rozgrywane są w systemie turowym na specjalnie przygotowanych planszach, które mogą różnić się rozmiarami oraz rozmieszczeniem przeszkód. Strony konfliktu wykonują swoje ruchy na zmianę. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii, Banner Saga 3 pozwala między innymi na poleganie na punktach siły woli, dzięki którym możemy np. wydłużać zasięg bohaterów czy zwiększać siłę ich ataków. Nowym elementem w The Banner Saga 3bitwy, w których wrogowie atakują falami. Po pokonaniu przeciwników z danej fali możemy zrezygnować z dalszych walk lub kontynuować potyczkę. Pokonanie wszystkich fal i wyeliminowanie wszystkich wrogów nagradzane jest unikalnym artefaktem.

Kwestie techniczne

The Banner Saga 3 charakteryzuje się piękną, ręcznie rysowaną grafiką 2D w stylu przywodzącym na myśl animowane filmy Disneya z lat 90. Oprawa wizualna oddaje przy tym nieco mroczniejszy charakter historii zaprezentowanej w trójce. Warto odnotować, że gra cechuje się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Zabawie towarzyszy klimatyczna muzyka nawiązująca do motywów skandynawskich, którą skomponował Austin Wintory, autor soundtracków do dwóch poprzednich odsłon oraz gry Assassin’s Creed: Syndicate. W grze nie ma natomiast czytanych dialogów. Wygłaszane przez aktorów kwestie dialogowe pojawiają się jedynie w kilku najważniejszych momentach fabuły.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 85 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 20 głosów czytelników.

The Banner Saga 3 cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Klasyfikacja PEGI The Banner Saga 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

The Banner Saga 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7 SP1
 • Zalecane:
 • Intel Core i3
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows 10
PC
Switch
PS4
XONE