Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPCPS4XONE
Okładka Sunless Skies: Sovereign Edition (Switch)

Sunless Skies: Sovereign Edition

Sunless Skies

Kontynuacja popularnego Sunless Sea, czyli wyposażona w bogatą narrację mieszanka symulatora, RPG i strategii w klimacie horroru. Tym razem akcja toczy się w pełnej tajemnic przestrzeni kosmicznej.

RPG | science fiction | steampunk | roguelike | symulator kosmiczny | horror | kosmiczne | elementy przygodowe | crowdfunding | indie | side-scroll | dieselpunk

Okładka Sunless Skies: Sovereign Edition (Switch)

data premiery gry:

31sty2019

PC

cze2021

PS4 XONE Switch

Sunless Skies jest bezpośrednią kontynuacją ciepło przyjętego Sunless Sea, stworzoną, podobnie jak pierwowzór, przez niezależny zespół Failbetter Games. Po raz kolejny mamy do czynienia z hybrydą strategii i gry RPG.

Fabuła

Twórcy porzucają bezkresną głębię podziemnego oceanu na rzecz tajemniczej przestrzeni kosmicznej, ochrzczonej mianem „The High Wilderness” — Królowa Wiktoria zamierza stworzyć nowe Imperium Brytyjskie pośród umierających gwiazd. Gracz wciela się w rolę wyrzutka sprzeciwiającego się wprowadzonym przez Jej Królewską Mość rządom twardej ręki. Inspirację dla deweloperów stanowiły dzieła H.G. Wellsa, Leigh Brackett i C.S. Lewisa, a także styl art nouveau oraz film Ukryty wymiar.

Mechanika

Rozgrywka w Sunless Skies nie odbiega od schematu, do jakiego przyzwyczaiła graczy poprzedniczka. Opatrzona bogatą warstwą narracyjną zabawa koncentruje się zatem na eksploracji nowych terytoriów, gromadzeniu zapasów, toczeniu bitew z napotkanymi przeciwnikami i tzw. „układaniu” się ze zróżnicowanymi, zamieszkującymi kosmos ugrupowaniami. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, także tutaj gracz musi rozważnie stawiać kroki, gdyż podjęcie niewłaściwych decyzji często prowadzi do zakończenia misji niepowodzeniem oraz śmierci prowadzonej postaci. Przykładowo, nieudolne zarządzanie zapasami żywności zgromadzonymi na statku zaowocuje przemianą jego załogi w kanibali.

Odwiedzane przez nas lokacje są generowane losowo, zatem przy każdym podejściu do rozgrywki zastaniemy nieco inną wersję świata przedstawionego. Walki rozgrywają się w czasie rzeczywistym, a kluczem do sukcesu jest nie tylko sprawne manewrowanie wehikułem, lecz także doświadczenie poszczególnych członków załogi oraz umiejętne wykorzystywanie zamontowanego na pokładzie wyposażenia. Przykładowo, wyłączenie reflektorów pomaga w przemykaniu z dala od przeciwników, jednak skazuje gracza na poruszanie się po omacku i ryzyko przegapienia interesujących rzeczy.

Kwestie techniczne

Podobnie jak poprzedniczka, Sunless Skies doczekało się kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter, a pozyskane przez twórców środki pozwoliły na implementację wielu zmian i usprawnień oraz udoskonalenie stojącej za omawianym tytułem technologii. Mimo wszystko akcja ponownie rozgrywa się w dwuwymiarowym środowisku, z kolei całość prezentowana jest w perspektywie top-down.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Gry podobne do Sunless Skies: Sovereign Edition

Wymagania wiekowe Sunless Skies: Sovereign Edition

16+

Wymagania sprzętowe Sunless Skies: Sovereign Edition

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 4.5 GB HDD
  • Windows 7
Sunless Skies - pełna wersja następcy Sunless Sea zadebiutuje w styczniu
Sunless Skies - pełna wersja następcy Sunless Sea zadebiutuje w styczniu

wiadomość23 września 2018

Znane z Sunless Sea i Fallen London studio Failbetter Games ogłosiło, że pełna wersja Sunless Skies ukaże się pod koniec stycznia przyszłego roku. Twórcy wypuścili również darmową stołową grę fabularną osadzoną w realiach gry.

No Man's Sky na GOG bez multiplayera, pełna wersja Sunless Skies w 2019 roku - wieści
No Man's Sky na GOG bez multiplayera, pełna wersja Sunless Skies w 2019 roku - wieści

wiadomość26 lipca 2018

Dziś piszemy o aktualizacji 1.50 w No Man's Sky, która w edycji GOG.com nie zawiera na razie trybu multiplayer, oraz drugim z kolei opóźnieniu premiery pełnej wersji Sunless Skies, tym razem do stycznia 2019 roku. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Zwolnienia w Failbetter Games - Sunless Skies sprzedaje się poniżej oczekiwań
Zwolnienia w Failbetter Games - Sunless Skies sprzedaje się poniżej oczekiwań

wiadomość8 lutego 2018

Słabsza niż się spodziewano sprzedaż Sunless Skies we wczesnym dostępie zmusiła studio Failbetter Games do zwolnienia części pracowników i opóźnienia premiery pełnej wersji gry. Podjęto także decyzję o zamknięciu mobilnego wydania Fallen London. Dalej rozwijana będzie za to edycja przeglądarkowa.

Sunless Skies - Kickstarter kontynuacji Sunless Sea zakończył się wielkim sukcesem
Sunless Skies - Kickstarter kontynuacji Sunless Sea zakończył się wielkim sukcesem

wiadomość4 marca 2017

Zakończyła się kickstarterowa zbiórka na grę Sunless Skies, czyli kontynuację popularnego Sunless Sea. W trakcie trwającej miesiąc akcji autorom udało się zgromadzić ponad 377 tysięcy funtów, czyli prawie czterokrotnie więcej, niż wynosił cel minimalny.

Sunless Skies ufundowane na Kickstarterze po 4 godzinach zbiórki
Sunless Skies ufundowane na Kickstarterze po 4 godzinach zbiórki

wiadomość2 lutego 2017

Kickstarter gry Sunless Skies, czyli kontynuacji Sunless Sea, okazał się wielkim sukcesem. Kwotę minimalną udało się uzbierać w raptem cztery godziny.

PC
PS4
XONE
Switch