Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Stoneshard (PC)
OkładkaStoneshard (PC)

Stoneshard PC

Turowa gra RPG typu roguelike osadzona w proceduralnie generowanym świecie fantasy. Stoneshard przenosi nas do targanej niepokojami krainy Aldor. Wcielamy się w postać najemnika, który pewnego dnia dostaje propozycję nie do odrzucenia.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | 2D | survival | elementy strategiczne | top-down | crowdfunding | indie

Stoneshard Premiera PC

wczesny dostęp

6lutego2020

2022

Steam

2022

producent: Ink Stains Games wydawca: HypeTrain Digital Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Stoneshard to turowy rogalik z otwartym proceduralnie generowanym światem, w którym rozgrywkę obserwujemy z widoku izometrycznego. Za grę odpowiedzialne jest studio Ink Stains Games. Po stworzeniu ciepło przyjętej przez graczy strzelanki 12 is better than 6, wzrok deweloperów padł na gatunek RPG. Stoneshard jest inspirowane takimi tytułami jak Darkest Dungeon, Diablo czy The Banner Saga.

Fabuła

Aldor to nękana wojnami, plagami i działalnością mrocznych kultów kraina, która stała się miejscem sporu różnych potęg, przetrząsających każdą piędź ziemi w poszukiwaniu pozostałości potężnego artefaktu. Gracz wciela się w rolę najemnika, który na czele karawany przemierza te niegościnne tereny, aby wykonać wolę tajemniczego pracodawcy.

Mechanika

Jednym z najważniejszych elementów każdej gry RPG jest rozwój postaci; w produkcji od Ink Stains Games jest on niczym nieskrępowany. Stoneshard daje nam możliwość dowolnego dobierania umiejętności oraz ekwipunku. Nie ma klas postaci, a przedmioty nie wymagają konkretnej wartości atrybutów, aby je założyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przemierzać świat jako zakuty w zbroję mag bądź złodziej posługujący się czarami. Zachodzą jednak pewne ograniczenia natury logicznej – przykładowo postać odziana w płytową zbroję będzie łatwiejsza do wykrycia niż ta w skórzanej, a czary maga dzierżącego tarczę stracą na sile.

Nasz bohater opisany jest szeregiem statystyk, które mają bezpośredni wpływ na jego poczynania. Gra rozróżnia 5 głównych atrybutów: siłę, zręczność, percepcję, intelekt oraz siłę woli. Ulepszamy je poprzez podnoszenie poziomu postaci oraz zakładanie odpowiednich przedmiotów. Atrybuty wpływają na szereg bardziej precyzyjnych cech zgrupowanych w 5 kategoriach: walka, magia, przetrwanie, inne oraz odporności, które w szczegółowy sposób opisują silne i słabe strony naszej postaci.

Wyróżnikiem Stoneshard na tle większości innych gier typu roguelike bądź izometrycznych RPG jest fakt, że wprowadził on mechaniki survivalu, nieco podobne w założeniach do tych znanych z Darkest Dungeon. Podczas eksploracji musimy nie tylko uważać na czyhających przeciwników, z każdym krokiem stajemy się również coraz bardziej głodni i spragnieni. Zaniedbanie tych potrzeb poskutkuje spadkami w statystykach. Elementy survivalu połączone są nie tylko z potrzebami naszej postaci, ale również z ranami przez nią odniesionymi. Nasz bohater może odnieść różne typy obrażeń, a każdą ranę leczymy inaczej – złamaną rękę stabilizujemy w szynie, natomiast krwawienie zatamujemy bandażem, a na narastający ból pomoże miksturka bądź alkohol. Ważnym aspektem jest też nastrój naszego bohatera, który podobnie jak w Darkest Dungeon może mieć pozytywne i negatywne efekty.

Aby przetrwać w niegościnnym świecie Stoneshard przyda nam się cała gama przedmiotów – od broni po lekarstwa. Należy jednak podkreślić, że każdy element ekwipunku zużywa się, tracąc bonusy do statystyk. Problem ten rozwiązują zestawy naprawcze bądź zapasowe elementy wyposażenia. Nasza postać jednak nie jest wołem pociągowym. W ekwipunku zachodzi zależność znana chociażby z odsłon serii Diablo: przedmioty mają swoją wielkość, a ekwipunek ma ograniczoną pojemność, więc nie opłaca się zbierać wszystkiego.

Walka w Stoneshard jest turowa. Każda nasza akcja to jedna tura, nieważne, czy postanowimy otworzyć drzwi, zmienić broń, zebrać jakiś przedmiot czy przejść krok. Staje się to jednak widoczne dopiero, gdy na naszym horyzoncie pojawią się wrogowie, którzy wykonują ruchy naprzemiennie z naszymi. Przeciwników zabijamy na różne sposoby. Mamy do dyspozycji czary, broń dystansową oraz tę do walki w zwarciu. Zarówno my, jak i przeciwnicy mamy do dyspozycji specjalne umiejętności, które pomogą nam tak pasywnie, jak i ofensywnie.

Podczas rozgrywki mamy okazję przyłączyć do naszej karawany towarzyszy, którzy nas wesprą. Cechują się oni jednak wolną wolą i mogą nawet odejść, jeżeli nasze poczynania im się nie spodobają.

Gra nie daje nam możliwości swobodnego zapisu. Możemy go dokonać jedynie w oberżach. W innych wypadkach jesteśmy zdani na autozapis. Istnieje również tryb gry permadeath, który w przypadku śmierci na stałe kończy przygodę naszego bohatera.

Tryby gry

Stoneshard jest grą dla jednego gracza

Pozostałe informacje

Stoneshard posiada klimatyczną oprawę wizualną nawiązującą swoim stylem do produkcji z lat 90.

Podobnie jak w przypadku 12 is better than 6 twórcy szukali pomocy w sfinalizowaniu Stoneshard na serwisie Kickstarter, gdzie udało im się uzbierać ponad trzykrotność zakładanej sumy $30 000 (zebrali ponad $100 000).

Za darmo dostępna jest wersja demo gry, która ma formę prologu i pokazuje wycinek mechanik z pełnej wersji tytułu wraz z kilkoma przeciwnikami.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.3 / 10 na podstawie 62 głosów czytelników.

Stoneshard cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Stoneshard: 12+

Stoneshard Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo E6320 1.86 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 7600 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 7/8/10