Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Sherlock Holmes: The Awakened (PC)

Sherlock Holmes: Przebudzenie PC

Sherlock Holmes: The Awakened

Sherlock Holmes: The Awakened studia Frogwares to pozycja z gatunku gier przygodowo-detektywistycznych. Tytuł ten zrealizowany jest w konwencji point & click, a akcja rozgrywa się w świecie zrobionym w całości w 3D.

Przygodowe | point-and-click | detektywistyczne | mitologia Cthulhu | Sherlock Holmes | XIX wiek

PC Windows
Okładka Sherlock Holmes: The Awakened (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23listopada2006

28kwietnia2007

pudełko PL

Sherlock Holmes: The Awakened studia Frogwares to pozycja z gatunku gier przygodowo-detektywistycznych. Tytuł ten zrealizowany jest w konwencji point & click (istnieje też możliwość zmiany sposobu sterowania na klawisze - WSAD+mysz), a akcja rozgrywa się w świecie zrobionym w całości w 3D. Świat gry oglądamy z perspektywy pierwszej osoby.

Po raz kolejny mamy szanse wcielić się w skórę największego z pogromców zbrodniarzy – Sherlocka Holmesa. Autorzy nie zapomnieli oczywiście o nieodłącznym towarzyszu Sherlocka – doktorze Watsonie - co więcej, mamy nawet szansę pokierować Watsonem, podobnie jak samym detektywem. Akcja rozpoczyna się w momencie przyjęcia przez Holmesa sprawy zagadkowego zaginięcia młodego mężczyzny. Zdarzenie to wydaje się mieć pewien związek z działalnością tajemniczej sekty. Tak zaczyna się przygoda, która zmusi dwójkę przyjaciół do opuszczenia sławnej Baker Street w Londynie, i odwiedzenia tak odległych miejsc jak: zakład dla obłąkanych Black Edelweiss w Szwajcarii, Luizjana i wreszcie Szkocja (latarnia morska oraz jaskinie).

Jak na przygodówkę przystało naszym zadaniem jest rozmawianie z ludźmi, kojarzenie faktów, znajdowanie zastosowania dla rozmaitych przedmiotów i rozwiązywanie zagadek. Autorzy gry postanowili potraktować łamigłówki w specyficzny sposób, to znaczy dostosowywali je do fabuły, a nie odwrotnie. Nie starali się ich mnożyć i wymyślać na siłę, tylko po to by było ich więcej. Na pierwszym planie jest historia do opowiedzenia, i to właśnie do fabuły dobrane są odpowiednie zagadki. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z brakiem ich zróżnicowania. Jest dokładnie odwrotnie. Twórcy przygotowali szeroki zestaw, począwszy od klasycznych puzzli, polegających na odpowiednim łączeniu przedmiotów, poprzez zagadki związane z interakcją z otoczeniem, znajdowanie znaczenia wiadomości i fragmentów tekstu, a skończywszy na całkowitej nowości – łamigłówkach wymagających umiejętnego wykorzystania praw fizyki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 291 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,99 PLN

Gry podobne do Sherlock Holmes: Przebudzenie

Klasyfikacja PEGI Sherlock Holmes: Przebudzenie

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sherlock Holmes: Przebudzenie

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1.3 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Sherlock Holmes: Przebudzenie - recenzja gry
Sherlock Holmes: Przebudzenie - recenzja gry

Recenzja 16 stycznia 2007, 11:09

Nie można natomiast narzekać na ogromne zróżnicowanie odwiedzanych w trakcie zabawy miejsc. Tym razem (wyjątkowo) postawiono na możliwość podróżowania po świecie. W trakcie zabawy mamy okazję odwiedzić między innymi zakład dla obłąkanych, pewne amerykańskie miasteczko, czy też latarnię morską oraz znajdujące się pod nią rozległe jaskinie. Przez zdecydowaną część zabawy towarzyszy nam przygnębiający klimat, aczkolwiek bardzo ładnie komponuje się to z całą resztą. Jeśli chodzi o same lokacje, są one dość rozlegle, choć z czasem zaczyna się dostrzegać liczne ograniczenia. Przeważnie jest tak, iż do kolejnych komnat możemy dotrzeć dopiero wtedy, gdy wykonaliśmy pewne określone czynności. Ponadto w wielu miejscach pojawiają się sztuczne ograniczenia (najczęściej niewidzialna ściana), nie pozwalając nam się zbytnio oddalić od punktu startu. Pochwalić należy natomiast dobrze przygotowane sterowanie główną postacią (najczęściej jest to Sherlock Holmes, choć od czasu do czasu przełączamy się na chwilę na Watsona). W tym celu możemy wykorzystać dobrze znaną kombinację WSAD, bądź też samą myszkę. Na uwagę zasługuje też opcja biegu (warto mieć ja domyślnie włączoną, tym bardziej że główny bohater się nie męczy) oraz kucania. Z tej drugiej funkcji korzysta się zaledwie kilka razy w trakcie gry.