Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka RAGE 2 (PC)

RAGE 2

Druga część serii postapokaliptycznych gier FPS, zapoczątkowanej przez zespół id Software. RAGE 2 powstało w dużej mierze w studiu Avalanche, a w rozgrywce dynamiczne strzelanie łączy się z przemierzaniem dużego otwartego świata za kierownicą pojazdów.

Akcji | FPP | science fiction | samochodowe | postapokalipsa | sandbox | FPS | strzelanki | Xbox Game Pass

Okładka RAGE 2 (PC)

data premiery gry:

14maj2019

PC PS4 XONE

RAGE 2 to kontynuacja postapokaliptycznego FPS-a opracowanego przez zespół id Software i wydanego przez firmę Bethesda Softworks w 2011 roku. W przypadku „dwójki” większość prac wykonała ekipa Avalanche Studios (znana przede wszystkim dzięki serii Just Cause oraz grze Mad Max), a studio id Software głównie sprawowało nad nią nadzór i czasami podsuwało własne rozwiązania. Wydawcą pozostała spółka Bethesda Softworks.

Fabuła

Podobnie jak poprzednia odsłona cyklu, RAGE 2 zabiera nas w podróż na postapokaliptyczną Ziemię zrujnowaną w wyniku uderzenia asteroidy. Sequel rozpoczyna się 30 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwszej części i bezpośrednio je kontynuuje. Powstanie przeciwko Władzy zakończyło się sukcesem, ale złowroga dyktatura, zepchnięta do podziemia, w ciągu kilku dekad odbudowała dawną potęgę i znów szykuje się do opanowania całych pustkowi pod wodzą generała Crossa.

Gracz wciela się w Walkera (lub Walker – można wybrać płeć postaci), tj. ostatniego przedstawiciela frakcji Strażników z Vineland, której zadaniem jest ochrona wolnych ludzi przed mutantami, bandytami i innymi zagrożeniami. Korzystając z technologii pochodzącej z Ark – kapsuł, w których zahibernowano ludzi specjalnie wyszkolonych na rzecz odbudowy cywilizacji po apokalipsie – bohater(ka) staje do kolejnej walki z Władzą, podejmując próbę zniszczenia jej raz na zawsze.

Mechanika

RAGE 2 oddaje do naszej dyspozycji rozległy otwarty świat, na który składają się nie tylko charakterystyczne dla pierwszej części skaliste kaniony i piaszczyste bezdroża usiane szczątkami ludzkiej cywilizacji, ale również m.in. obszary porośnięte dżunglą i bagienne. Podobnie jak poprzednio, po mapie przemieszczamy się głównie uzbrojonymi pojazdami, odwiedzając m.in. miasta handlowe, posterunki bandytów, leża mutantów, areny czy tory wyścigowe, gdzie na gracza czeka szeroki wachlarz opcjonalnych atrakcji.

W gruncie rzeczy eksploracja stanowi tylko dodatek do mechaniki pierwszoosobowej strzelanki, która przypomina nieco serię Doom – jest bardzo dynamiczna, efektowna i krwawa. W walce korzystamy z kilku zróżnicowanych odmian broni (m.in. strzelba, wyrzutnia rakiet, hiperdziałko, miotacz grawistrzałek; wszystkie nosimy ze sobą i stopniowo ulepszamy w toku rozgrywki), a ich uzupełnienie stanowią gadżety – przede wszystkim znany z pierwszego RAGE śmiglik (ang. wingstick) – oraz nanotrytowe moce. Te ostatnie pozwalają graczowi wykonywać takie sztuczki jak podwójny skok, telekinetyczne pchnięcie, tworzenie wiru obezwładniającego wrogów czy błyskawiczny odskok (ang. dash).

Istotną rolę w zabawie odgrywa stopniowe ulepszanie umiejętności i ekwipunku bohatera. Służą temu rozmaite punkty i zasoby zdobywane w toku przetrząsania lokacji rozsianych po otwartym świecie. Dzięki temu gruntownie zwiększamy możliwości postaci, czyniąc z niej niepowstrzymaną maszynę do zabijania. Modyfikacjom podlegają również pojazdy, choć mają one w rozgrywce drugorzędne znaczenie w stosunku do „pieszych” strzelanin.

Multiplayer

RAGE 2 zawiera wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza – nie ma możliwości przechodzenia kampanii w trybie coop. Został w nim jednak umieszczony komponent sieciowy, pozwalający np. walczyć z innymi graczami o miejsca w internetowych rankingach w ramach rozmaitych konkurencji. Ponadto gra była po premierze regularnie aktualizowana, otrzymując zmieniające się co tydzień wyzwania.

RAGE 2 działa w oparciu o technologię Apex Engine, którą studio Avalanche wykorzystało w swoich wcześniejszych projektach, z grami z serii Just Cause na czele. Zdecydowano się na ten silnik zamiast id Tech (który napędzał pierwsze RAGE) z racji jego przystosowania do generowania rozległych i szczegółowych otwartych światów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 37+ GB

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 890 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,2 / 10 na podstawie 589 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Gry podobne do RAGE 2

Klasyfikacja PEGI RAGE 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe RAGE 2

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3570 3.4 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / Radeon R9 280 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Rage 2 – FPS-a, który nie musi być niczym więcej
Recenzja gry Rage 2 – FPS-a, który nie musi być niczym więcej

Recenzja 16 maja 2019, 17:45

Recenzentów Rage’a 2 podzieliło pytanie: po co właściwie jest mi ta cała progresja? Po co mam ganiać po świecie za dodatkowymi rodzajami broni i mocy, po co ślęczeć nad drzewkami talentów, skoro poziom trudności nie jest wysoki, a z każdym zainwestowanym punktem czy dolarem staje się tylko niższy? No więc ustalmy fundamentalną kwestię: po tę grę nie powinna sięgać osoba, która chce ją po prostu przejść. Jeśli kupujecie Rage’a 2, bo liczycie na długą i angażującą kampanię, zapadające w pamięć postacie i (nie daj Boże) wciągającą opowieść, wyrzucacie pieniądze w błoto. Czeka Was niecałe dziesięć godzin miałkiej historyjki o walce z cyberarmią złej Władzy, pokazanej w toku zaledwie kilku misji, które – choć wcale nie są złe – do etapów z takiego np. Titanfalla 2 nie mają startu. Więc jaka osoba powinna sięgnąć po Rage’a 2? Taka, która chce się przede wszystkim wyszaleć w piaskownicy.

PC
PS4
XONE