Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEX360PS4PS3
Okładka Mirror's Edge Catalyst (PC)

Mirror's Edge Catalyst

Kontynuacja bestsellerowej gry akcji studia EA DICE z 2008 roku, która połączyła niezwykle dynamiczny charakter rozgrywki z wykorzystaniem elementów sztuki parkouru.

Akcji | FPP | science fiction | sandbox | dystopia | parkour | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Mirror's Edge Catalyst (PC)

data premiery gry:

anulowana

X360 PS3

7cze2016

PC PS4 XONE

Studio EA DICE znane jest dziś pecetowym graczom głównie jako twórca bestsellerowej serii Battlefield oraz nowej wersji osadzonej w świecie Gwiezdnych wojen sieciowej strzelaniny Star Wars Battlefront. Mało kto jednak pamięta, że zanim deweloper stał się formalnie częścią koncernu Electronic Arts, pod nazwą Digital Illusions stworzył wiele niezwykle udanych produkcji, jak choćby dwie niedoceniane serie wyścigowe. Spod ręki szwedzkich deweloperów wyszła także jedna z najoryginalniejszych gier akcji ostatnich lat, a mianowicie wydany w 2008 roku Mirror’s Edge.

Wydany na PC, PS4 itd. Mirror’s Edge Catalyst jest kolejną odsłoną wspomnianej wyżej marki, choć podkreślić należy, że gra nie była pomyślana jako oficjalna kontynuacja pierwowzoru, a raczej jako jej ulepszona i rozbudowana wersja – co podkreślać miał także roboczy tytuł gry: po prostu Mirror’s Edge. Produkcja ukazała się wiosną 2016 roku na pecetach oraz konsolach ósmej generacji, a poszczególne wersje – w przeciwieństwie do wielu współczesnych produkcji multiplatformowych – pod względem wizualnym praktycznie się nie różnią.

Fabuła

Pod względem fabularnym Mirror’s Edge Catalyst nie jest sequelem Mirror’s Edge, a zupełnie nową grą, wykorzystującą świat, bohaterów oraz elementy fabuły i mechaniki poprzedniczki. Akcję tytułu osadzono w Mieście Szkła, jednej z wielu metropolii futurystycznego, quasi-totalitarnego świata, w którym pełnię władzy sprawują potężne i wpływowe korporacje, zrzeszone w tzw. Konglomeracie. Żyjące w ciągłym strachu społeczeństwo poddawane jest nieustannej inwigilacji, a wszelkie przejawy nieposłuszeństwa wobec władzy są brutalnie tłumione.

Gracze wcielają się ponownie w postać znanej z pierwowzoru „biegaczki” imieniem Faith, która do perfekcji opanowała sztukę poruszania się po wielkomiejskiej dżungli, dzięki czemu na co dzień para się pracą kuriera, drobnymi kradzieżami oraz szpiegostwem przemysłowym. To właśnie jej zdolności oraz niezwykła determinacja sprawiają, że Faith może stać się tytułowym katalizatorem zmian, które mają doprowadzić do rewolucji i końca totalitarnych rządów korporacji. W toku rozgrywki nasza protagonistka zwiedza szereg zakamarków miasta, od dachów wieżowców do mrocznych, podziemnych tuneli, a jej głównym przeciwnikiem są agenci firmy KrugerSec – zbrojnego ramienia Konglomeratu, na którego czele stoi charyzmatyczny Gabriel Kruger.

Mechanika

Najważniejszą zmianą w stosunku do pierwszego Mirror’s Edge jest rezygnacja ze sztywnego podziału na misje. Akcję gry osadzono bowiem tym razem w rozległym otwartym świecie, po którym możemy swobodnie się poruszać, zaś zadaniom z głównego wątku fabularnego towarzyszy cała masa zleceń pobocznych i aktywności dodatkowych. Znacznie większy nacisk położono także na ewolucję postaci głównej bohaterki, która z młodej i niewinnej dziewczyny skrzywdzonej przez system, w toku rozgrywki przeobraża się w odważną bojowniczkę o wolność. Rozwój ów przekłada się też na jej zdolności – podczas eksploracji świata gry bohaterka gromadzi doświadczenie, które potem przeznaczamy na zakup nowych umiejętności, pozwalających jej np. na dotarcie do początkowo niedostępnych miejsc.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów serii pozostał oczywiście realistycznie odtworzony model poruszania się, wykorzystujący szeroką gamę typowo parkourowych sztuczek. Jednocześnie w Mirror’s Edge Catalyst zrezygnowano całkowicie z broni palnej, której w „jedynce” można było używać przeciwko wrogom. W grze wciąż nie brakuje okazji do konfrontacji z różnymi rodzajami przeciwników, jednak tym razem rozprawiamy się z nimi wyłącznie za pomocą siły fizycznej, korzystając ze sprytu i umiejętności bohaterki. W związku z tym znacząco rozbudowano mechanikę walki, która pozwala na znacznie skuteczniejsze i bardziej precyzyjne wyprowadzanie ciosów. Jednocześnie podczas starć możemy wykorzystywać także elementy otoczenia, np. zrzucając przeciwników z dachu, nokautując ich podczas zjazdu na linie czy też uderzając nimi o ściany.

Tryby gry

Poza rozgrywką jednoosobową Mirror’s Edge Catalyst oferuje też pewne elementy multiplayerowe. Kwestia funkcjonalności sieciowej różni się od tego, co wstępnie zapowiadał producent. Gracz otrzymuje do dyspozycji jedynie tzw. Social Play, czyli komponent asynchroniczny, niepozwalający na grę wieloosobową w trybie rywalizacji czy współpracy. Dzięki niemu możemy jednak tworzyć własne wyzwania poprzez umieszczanie na mapie punktów kontrolnych, w których rywalizować mogą nasi znajomi oraz inni gracze (zawartość jest pobierana losowo). Istnieje też możliwość zapisania swoich czasów na publicznej tabeli wyników i konkurowania w ten sposób z ludźmi z całego świata.

Druga funkcja dostarczana przez Social Play to Beat L.E. Pozwala ona na umieszczenie w świecie gry znaczników widocznych także dla innych graczy, które mogą służyć do oznaczania ciekawych miejsc. Ponadto wraz z postępami w rozgrywce i zdobywaniem osiągnięć gracz ma możliwość odblokowywania emblematów.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PC, PS4 itd. Mirror’s Edge Catalyst wykorzystuje potencjał najnowszej generacji silnika Frostbite (znanego głównie z serii Battlefield czy ostatnich odsłon Need for Speed). Równocześnie autorzy starali się zachować charakter rozgrywki oraz unikatowy „sterylny” wygląd miasta z wydanego w 2008 roku pierwowzoru. Zrezygnowano jednak w dużej mierze z animowanych scenek przerywnikowych, zastępując je cut-scenkami stworzonymi na silniku gry. Warto też zaznaczyć, że podczas przechodzenia pomiędzy poszczególnymi sektorami rozległego otwartego świata nie towarzyszą nam żadne ekrany ładowania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 1293 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 1663 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Gry podobne do Mirror's Edge Catalyst

Klasyfikacja PEGI Mirror's Edge Catalyst

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Mirror's Edge Catalyst

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3250 3.50 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti/Radeon R9 270x lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970/3 GB Radeon R9 280x lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Recenzja gry Mirror's Edge: Catalyst - Faith podąża śladem Assassin’s Creed
Recenzja gry Mirror's Edge: Catalyst - Faith podąża śladem Assassin’s Creed

Recenzja 6 czerwca 2016, 18:00

Zresztą Miasto Szkła intryguje nie tylko wyglądem, ale również panującym w nim klimatem. Bez wątpienia akcja toczy się na Ziemi w przyszłości, ale DICE wykreowało interesujące realia, zrywając z wszelkimi cechami naszego świata – od nazw geograficznych aż po kalendarz. W ten sposób mamy wrażenie obcowania jakby z fantastyczną, niemal mistyczną krainą. Wprawdzie tak samo było w pierwszym Mirror’s Edge, ale Catalyst oferuje głębszą i pełniejszą charakterystykę przedstawionego świata (za sprawą dokumentów i nagrań, które funkcjonują jako jeden z rodzajów znajdziek). Poza tym deweloper podkręcił klimat, implementując więcej elementów charakterystycznych dla cyberpunku – może nie ma tu wszczepów, ale życiem mieszkańców Miasta Szkła rządzi informatyczna sieć, do której wszyscy są podłączeni. I choć u podstaw uniwersum leży mało oryginalny pomysł ze złymi korporacjami, które sprawują władzę absolutną, kontrolując wszystkie aspekty życia obywateli, to nałożenie na ten schemat nietuzinkowej, barwnej stylistyki skutkuje otrzymaniem całkiem unikatowych realiów, odkrywanych z przyjemnością.

PC
PS4
XONE
X360
PS3