Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

JRPG - Gry RPG PlayStation 2

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku rpg o tematyce jRPG na platformę Sony PlayStation 2 ułożone według popularności.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

PS2
RPG
jRPG
Final Fantasy XII
Final Fantasy XII

RPG 31 października 2006

Final Fantasy XII to dwunasta odsłona bestsellerowego cyklu jRPG, który stworzony został przez firmę Square Enix. Producenci gry odrzucili wiele stałych elementów serii, oferując nowy system walki, unikalny sposób rozwoju bohaterów, a także ogromny i fantastycznie wyglądający trójwymiarowy świat.

Kingdom Hearts
Kingdom Hearts

RPG 16 września 2002

Niegdyś była sobie gra imieniem Zelda. Okazała się piękna i zapamiętano ja na zawsze. W końcu twórcy nie mniej ujmującej serii Final Fantasy połączyli swój świat z uniwersum Disneya wzorując się w wielu elementach na Zeldzie właśnie.

Persona 4
Persona 4

RPG 10 lipca 2008

Shin Megami Tensei: Persona 4 to kolejna część japońskiego cyklu gier z rodzaju cRPG, tworzona i wydawana przez firmę Atlus. Rozgrywka, która jest dłuższa, bardziej skomplikowana i intrygująca niż poprzednie odsłony serii, rzuca nas w wiejskie krajobrazy Japonii.

Final Fantasy X
Final Fantasy X

RPG 19 lipca 2001

Oto pierwsza czesc serii, która pojawila sie na PlayStation 2. Choc nie wnosi wielu przelomowych rozwiazan, to jednak w pelni korzysta z mozliwosci konsoli, na której mozna w nia zagrac.

Kingdom Hearts II
Kingdom Hearts II

RPG 28 marca 2006

Oto połączenie dwóch światów: animacji firmowanych od dziesiątków lat nazwiskiem Walta Disneya oraz uniwersum „Final Fantasy”, genialnej serii gier wideo. W ten sposób, na gruncie rozrywki i popkultury, Ameryka spotyka się z Japonią.

Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King
Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King

RPG 1 listopada 2005

Kolejna odsłona bestsellerowej serii jRPG-ów, rozwijanej od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Jest to zarazem pierwsza gra z cyklu dostępna na konsoli PlayStation 2. W Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King gracz dowodzi drużyną śmiałków, którzy muszą powstrzymać złego Dhoulmagusa i zdjąć rzuconą przez niego klątwę z króla i księżniczki. Wraz z postępami w grze bohaterowie zyskują nowe umiejętności i przedmioty, a także stają się coraz silniejsi.

Final Fantasy X-2
Final Fantasy X-2

RPG 19 lutego 2004

Japońska gra Roleplaying będąca bezpośrednią kontynuacją wątków z Final Fantasy X. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, co stało się z bohaterami tej produkcji. R rozgrywka uległa znacznej zmianie w stosunku do poprzedniej odsłony. Walka nabrała pewnego taktycznego charakteru, a kampania zyskała na nieliniowości.

Persona 3
Persona 3

RPG 14 sierpnia 2007

Shin Megami Tensei: Persona 3 to gra z gatunku jRPG. Gracz kieruje poczynaniami nastoletniej uczennicy obdarzonej mocą przywoływania demonów i walczy z zagrażającymi ludzkości monstrami pod wodzą Shadowa.

Ys: The Ark of Napishtim
Ys: The Ark of Napishtim

RPG 22 lutego 2005

Ys: The Ark of Napishtim to prosty jRPG z hack&slashowym systemem walki i otoczką w stylu manga/anime. Jest to kolejna odsłona serii z bogatą historią - jej pierwsza część, Ys I: Ancient Ys Vanished, ukazała się już w 1987 roku. Ys: The Ark of Napishtim opowiada o tym samym bohaterze, co poprzedniczki, a jest nim Adol Christin o czerwonych włosach.

Rogue Galaxy
Rogue Galaxy

RPG 30 stycznia 2007

Rogue Galaxy, jest połączeniem gatunku cRPG z dynamiczną akcją, wykonanym w mangowym stylu. W grze śledzimy losy Jestera Rogue’a - odważnego poszukiwacza przygód, którego największym marzeniem jest opuszczenie swojej ojczystej planety.

Tales of the Abyss
Tales of the Abyss

RPG 10 października 2006

Tales of the Abyss to gra cRPG, stworzona przez japoński oddział firmy Namco, nazwany Team Symphonia. Tytuł, tak jak większość produkcji z Kraju Kwitnącej Wiśni, łączy w sobie elementy baśni i mangi - dalekowschodniej odmiany komiksu.

Valkyrie Profile 2: Silmeria
Valkyrie Profile 2: Silmeria

RPG 26 września 2006

Valkyrie Profile 2: Silmeria to gra cRPG, za produkcję której odpowiadają programiści ze studia Tri-Ace, współpracujący z koncernem Square Enix. Tytuł stanowi prequel wydanej w 1999 roku pozycji o nazwie Valkyrie Profile.

Soul Nomad & the World Eaters
Soul Nomad & the World Eaters

RPG 25 września 2007

Połączenie taktycznej strategii oraz gry z gatunku role-playing. Uczestniczymy w efektownych bitwach z udziałem własnoręcznie rekrutowanych wojsk.

Dark Chronicle
Dark Chronicle

RPG 17 lutego 2003

Dark Cloud 2 to kontynuacja entuzjastycznie przyjętej gry RPG, wyprodukowanej przez korporację Level 5. Tak, jak poprzednik, tytuł pozwala nam na wybranie się w epicką podróż po baśniowych lokacjach.

Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2
Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2

RPG 11 października 2005

Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2 to kontynuacja popularnego w Japonii tytułu, należącego do gatunku RPG. Utrzymana w mangowych klimatach produkcja wyszła spod skrzydeł programistów z firmy Atlus.

Star Ocean: Till the End of Time
Star Ocean: Till the End of Time

RPG 30 sierpnia 2004

Square Enix słynie z genialnych i nietuzinkowych gier jRPG. Jedną z nich jest Star Ocean: Till the End of Time – trzecia część serii zapoczątkowanej jeszcze na konsoli SNES.

Shin Megami Tensei: Lucifer's Call
Shin Megami Tensei: Lucifer's Call

RPG 12 października 2004

Trójwymiarowy RPG z turowym systemem walk. Fabuła gry umiejscawia akcje w post apokaliptycznym Tokio, pełnym demonów, duchów i okultyzmu.

Shadow Hearts
Shadow Hearts

RPG 11 grudnia 2001

Ciekawy RPG z oryginalnym systemem walki i wciągającą fabułą. W pośredni sposób kontynuacja gry Koudelka. Horror w lżejszym wydaniu, fabuła toczy się wokół podań i mitów dalekiego wschodu.

Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht
Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht

RPG 24 lutego 2003

Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht to pierwsza odsłona kultowego JRPGa utrzymanego w klimatach science fiction, w którym stojąca na skraju wyginięcia ludzkość musi stawić czoła antagonistycznej rasie, zanim będzie za późno.

Radiata Stories
Radiata Stories

RPG 27 stycznia 2005

Japońska gra RPG osadzona w klimatach fantasy. Wcielamy się w rolę szesnastoletniego Jacka Russella i przemierzamy otwarty świat pełen bohaterów niezależnych, których możemy zaprosić do drużyny. W trakcie zwiedzania tytułowej krainy Radiata toczymy walki w czasie rzeczywistym, awansujemy na kolejne poziomy doświadczenia i zdobywamy coraz potężniejsze przedmioty.

Suikoden IV
Suikoden IV

RPG 11 stycznia 2005

Klasyczny RPG, charakteryzujący się misterną fabułą, widowiskowymi pojedynkami oraz imponującym rozmachem. Akcja rozgrywa się 150 lat wcześniej, niżeli w pierwszej części Suikodena i nawiązuje do tajemniczych oraz magicznych Rune of Punishment. Stwórz drużynę i wyrusz na kolejną przygodę.

Namco x Capcom
Namco x Capcom

RPG 26 maja 2005

Namco x Capcom jest grą, stanowiącą swoiste miejsce spotkania ponad dwustu bohaterów, pochodzących m.in. z sagi Street Fighter, Soul Calibur, Darkstalkers, Tekken i Ghosts ‘N Goblins. Obok pewnego słynnego duetu karateków (Ken i Ryu) w wirtualnej rzeczywistości widzimy więc np. perfekcyjnie władającego samurajskim mieczem Mitsurugiego, zakutego w zbroję rycerza Arthura, ponętną wampirzycę Morrigan Aensland, potężnego Kinga oraz zwinną i seksowną Cammy.

Dark Cloud
Dark Cloud

RPG 28 maja 2001

Dark Cloud to jedna z pierwszych japońskich gier cRPG, jakie ukazały się na konsoli PlayStation 2. Jednocześnie produkcja ekipy Level 5 odniosła spory sukces komercyjny, szczególnie w ojczyźnie samurajów.

Arc the Lad: Twilight of the Spirits
Arc the Lad: Twilight of the Spirits

RPG 24 czerwca 2003

Typowy japoński RPG, osadzony w klimatach fantasy. Poznajemy historię dwóch braci, rozwiązując przy tym wiele questów, a także staczając liczne pojedynki z wrogo nastawionymi stworami.