Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht (PS2)

Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht PS2

Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht to pierwsza odsłona kultowego JRPGa utrzymanego w klimatach science fiction, w którym stojąca na skraju wyginięcia ludzkość musi stawić czoła antagonistycznej rasie, zanim będzie za późno.

RPG | TPP | science fiction | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht (PS2)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

24lutego2003

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht to pierwsza część japońskiego RPGa osadzonego w dalekiej przyszłości otwierającego rozbudowaną serię Xeno, w skład której wchodzą wszystkie części Xenosaga, jak i Xenoblade Chronicles. Gra stworzona została przez Monolith Soft, mającego na swoim koncie takie produkcje, jak Dragon Ball Z: Attack of the Saiyans czy Project X Zone, z kolei wydaniem produkcji zajęło się NAMCO.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w bardzo dalekiej przyszłości, kiedy ludzkość już w pełni zadomowiła się w przestrzeni kosmicznej. Przestrzeni, w której nie jest sama i w której doświadczyła praktycznie całkowitej zagłady przez ataki z rąk antagonistycznej rasy zwanej Gnosis. Zagrożenie sprawia, że ludzkość szuka wszelkich sposobów na uniknięcie ponurego losu poprzez zgłębienie sił i sekretów wszechświata. W grze wcielamy się w Shion Uzaki, kobietę naukowca pracującej przy stworzeniu broni, jedynej nadziei ludzkości w walce przeciwko zagrażającej jej rasie — bojowego andoida KOS-MOS. Podczas jednego z testów nad robotem, laboratorium, w którym te się odbywały, zostaje zaatakowane przez odział Gnosis pod przywództwem potężnego Cherenkova. W ten sposób kobieta zostaje osobiście wplątana w konflikt i rozpoczyna przygodę, w której czasie dołączy do niej szereg innych postaci, którym przyświeca jeden cel. Bohaterowie w serii są wielowymiarowi i każdy z nich posiada własną historię, którą będziemy stopniowo odkrywać.

Mechanika

Xenosaga Episode I to liniowa produkcja, w której nie występuje mapa świata, ale w trakcie zabawy mamy okazję zwiedzić liczne lokacje, obejmujące rozmaite kompleksy, zabudowania, statki i planety. Znajdziemy na nich liczne przedmioty jednorazowego użytku, jak i części ekwipunku, w które możemy wyposażyć towarzyszące nam postacie, aby te radziły sobie lepiej w trakcie potyczek z napotkanymi wrogami. W trakcie eksploracji natkniemy się na wielu przeciwników — żołnierzy, mechy, roboty i androidy, z którymi potyczki prowadzone są w typowy dla jrpgów sposób — poprzez walki turowe. W ich trakcie, w zależności od inicjatywy, wrogowie oraz członkowie naszej drużyny wyprowadzają zwykłe i specjalne ataki oraz korzystają z umiejętności czasowo wspomagających sojuszników lub osłabiających przeciwników. Do potyczek jednak dochodzi dopiero wtedy, kiedy wejdziemy na napotkanego w lokacji wroga, lub gdy ten zdąży do nas dobiec po tym, jak nas zobaczy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby część z nich po prostu ominąć. Oprócz tego na mapach znajdziemy wiele beczek czy innych materiałów wybuchowych, w które możemy strzelić, aby zadać obrażenia wrogom, zanim dojdzie do potyczki.

W grze znajdziemy też szereg minigier i pobocznych aktywności, w których uczestnictwo przyniesie dodatkowe nagrody, ale i ma szansą delikatnie wpłynąć na przedstawioną fabułę. Przed nami poszukiwanie skarbów, odpowiadanie na maile i gra na automatach.

Kwestie techniczne

Xenosaga Episode I posiada trójwymiarową oprawę graficzną ze zmienną kamerą w zależności od lokacji. Produkcja bogata jest w liczne przerywniki filmowe i doczekała się własnej animacji i komiksu. Z kolei ścieżka dźwiękowa do gry skomponowana została przez Yasunori Mitsudę i stworzona została przez Londyńską Orkiestrę Filharmoniczną.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Gry podobne do Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht

Wymagania wiekowe Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht

12+

Wymagania sprzętowe Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Xenosaga – zamknięcie trylogii
Xenosaga – zamknięcie trylogii

wiadomość14 kwietnia 2006

Firma Namco Bandai zapowiedziała wydanie trzeciej części serii Xenosaga w krajach zachodnich, w wersji na Playstation 2, jesienią tego. Jak już wcześniej informowaliśmy, gra otrzyma podtytuł Also Sprach Zarathustra.

Dwie Xenosagi „ściśnięte” w jedną dla potrzeb NDS
Dwie Xenosagi „ściśnięte” w jedną dla potrzeb NDS

wiadomość21 października 2005

Korporacja Namco planuje przenieść jRPG-ową serię Xenosaga z PlayStation 2 na konsolę przenośną Nintendo DualScreen. Posiadacze tego handhelda nie dostaną jednak zwykłych konwersji dwóch wydanych do tej pory odsłon cyklu (Der Wille zur Macht i Jenseits von Gut und Böse), lecz ich dopracowaną kombinację, podaną oczywiście w dwuwymiarze.

Trzeci epizod Xenosagi oficjalnie zapowiedziany

wiadomość18 września 2005

Po raz pierwszy o powstawaniu trzeciego epizodu Xenosagi informowaliśmy Was na początku lipca bieżącego roku. Wówczas nie były to jeszcze oficjalnie potwierdzone informacje, lecz zaledwie przypuszczenia. Dziś wiadomo już, że trzecia i zarazem ostatnia cześć omawianej serii gier znajduje się aktualnie w fazie produkcji.

Xenosaga na Nintendo DS

wiadomość17 września 2005

W lipcu bieżącego roku informowaliśmy Was o powstawaniu kolejnego epizodu z serii gier RPG o nazwie Xenosaga, przeznaczonego wyłącznie na konsolę PlayStation 2. Wówczas firmy Monolith Software oraz Namco nie zdradziły, że planują wydanie gier z tej serii w wersji na inną platformę. Dziś już wiadomo, że Xenosaga I oraz II ukażą się na konsolę Nintendo DS.

Xenosaga po raz trzeci

wiadomość1 lipca 2005

Podtytuły dwóch wydanych dotąd gier z serii Xenosaga (Der Wille zur Macht i Jenseits von Gut und Böse) pochodzą od nazw dzieł literackich, których autorem jest nieżyjący od ponad stu lat niemiecki filozof Friedrich Nietzsche. Pewnikiem kolejny epizod wspomnianego cyklu także nawiąże do twórczości ojca idei nadczłowieka (homo superior). Skąd wiemy, iż „trójka” powstaje? O dziwo nie od developerów.