Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Project Zomboid (PC)
OkładkaProject Zomboid (PC)

Project Zomboid PC

Wyprodukowana przez niezależne studio The Indie Stone gra survivalowa. Project Zomboid przedstawia ponurą wizję świata zmagającego się z epidemią zombie.

Akcji | zombie | postapokalipsa | sandbox | widok izometryczny | elementy RPG | survival | sieciowe | na 2 osoby | indie | kooperacja | crafting | podzielony/wspólny ekran

Project Zomboid Premiera PC

wczesny dostęp

8listopada2013

data nieogłoszona

producent: The Indie Stone wydawca: The Indie Stone Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Project Zomboid

DayZ

This War of Mine

HumanitZ

Project Zomboid to sandboksowa survivalowa gra w rzucie izometrycznym, osadzona w świecie po apokalipsie zombie; to dzieło niezależnych twórców z The Indie Stone. Aktywna produkcja tytułu ruszyła w kwietniu 2011 roku, a wczesny dostęp został otwarty w listopadzie 2013 roku.

Fabuła

Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie, w Knox Country inspirowanym Stanami Zjednoczonymi, po którym szaleją hordy zombie. Wcielamy się w jednego z ocalałych ludzi i próbujemy przetrwać. Warunki z dnia na dzień stają się coraz bardziej niebezpieczne - pojawia się coraz więcej żywych trupów i trudniej jest zdobyć zasoby.

Mechanika

Akcję obserwujemy z widoku izometrycznego. Gra zapewnia bardzo dużą swobodę w kwestii podejmowanych działań, nie narzuca żadnych misji do wykonania. Naszym jedynym celem jest przetrwanie jak najdłużej. Po śmierci postaci tracimy ją, wraz z całym postępem, bezpowrotnie i musimy zacząć od zera. Dostępnych jest kilka trybów rozgrywki: fabularny (Story Mode), wyzwań (Challenge), dowolny (Sandbox Mode), w którym gracz sam ustala wiele parametrów świata oraz trudniejszy wariant „ostatni bastion” (Last Stand) gdzie zombie od początku aktywnie nas szukają.

Grę rozpoczynamy od stworzenia postaci - decyzje podjęte w tym procesie determinują początkowe umiejętności. Zdolności rozwijają się podczas rozgrywki przy wykonywaniu danych czynności czy używaniu różnych rodzajów broni.

Głównym zagrożeniem są zombie, najczęściej poruszające się w dużych grupach - aby uniknąć niebezpiecznych ugryzień możemy się ukrywać, wdać w walkę lub spróbować uciec. Przeciwnicy, gdy zauważą człowieka lub zostaną przyciągnięci np. przez głośny dźwięk, będą przemieszczać się w jego stronę. Po zbliżeniu do ofiary zaatakują, próbując ugryźć. Oprócz tego niebezpieczne są także ekstremalne warunki pogodowe.

Podczas rozgrywki musimy dbać o zaspokojenie potrzeb naszej postaci. Do tych najbardziej podstawowych parametrów należą m.in. głód, pragnienie, zmęczenie czy temperatura ciała. Martwić się trzeba także o bardziej złożone odczucia - nasza postać może np. panikować, stresować się, a nawet po prostu nudzić. Wszystkie mają wpływ na funkcjonowanie bohatera - powodują choroby, zmniejszają prędkość poruszania się i atakowania, wydłużają czas potrzebny na wykonanie wielu czynności i tym podobne.

Gra ma bardzo rozbudowany system craftingu. Możemy tworzyć różne rodzaje prymitywnych broni, przedmiotów codziennego użytku i urządzeń, a także budować schronienia i uprawiać rośliny. Komponenty do tego potrzebne znajdziemy wszędzie wokół - w domach i innych budynkach, na ulicach czy przy powalonych zombie.

Tryby gry

W Project Zomboid można zagrać w pojedynkę lub w trybie multiplayer - na podzielonym ekranie z maksymalnie czterema znajomymi albo online na serwerze.

Build 41 - nowości

W tej aktualizacji, udostępnionej w grudniu 2021 roku, pojawiło się wiele dużych zmian istotnie wpływających na rozgrywkę. Poprawiono grafikę - plecaki i torby są teraz widoczne, ubrania z czasem drą się, brudzą i plamią krwią. Lepiej wygląda płynąca woda, kałuże w deszczu i mgła. Udoskonalono animacje i dodano nowe formy poruszania się, m.in. skradanie, przewracanie, skakanie przez płot i wspinanie.

Pojawiła się także duża lokacja - miasto Louisville - i wiele innych zmian: dodatkowe budynki i dekoracje, ulepszone drogi. Udostępniony został podgląd mapy ułatwiający odnalezienie się w ogromnym świecie gry, który jest teraz bardziej przekonujący. W lokacjach określonego rodzaju pojawiają się adekwatnie wyglądające i wyposażone zombie: na posterunku policjanci, kucharze w restauracjach etc. Eksplorując, możemy napotkać sceny śmierci konkretnych zarażonych i poznać ich historię. Łupy również bardziej pasują do miejsc, w których je znajdujemy.

Znaczące zmiany zaszły w systemie walki i dostosowaniu poziomu trudności. Celowanie ułatwia izometryczny kursor i kolorowy kontur celu. Dostępne stały się nowe bronie, menu przeładowywania i gniazda szybkiego dostępu.

Poprawiono multiplayer tak, by działał płynniej i z mniejszymi opóźnieniami. Wprowadzono kolejne tryby rozgrywki: apokalipsy (nastawiony na unikanie walki i pozostawanie w ukryciu), przetrwania (kładący nacisk na walkę) i budowania (umożliwiający skupienie się na takich rzeczach jak eksploracja, konstruowanie i uprawa roli). Możemy też zapoznać się z dwoma nowymi wyzwaniami.

Kwestie techniczne

 Gra jest rozwijana od 2011 roku, przez co jej oprawa graficzna jest już dość archaiczna.

Ostatnia modyfikacja 15 czerwca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran  

Oczekiwania czytelników: 8.9 / 10 na podstawie 456 głosów czytelników.

Project Zomboid cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Project Zomboid: 16+

Project Zomboid Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Quad Core 2.77 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 10 64-bit