Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Mashinky (PC)
OkładkaMashinky (PC)

Mashinky PC

Ekonomiczny sandbox typu tycoon, traktujący o zarządzaniu kolejową firmą transportową. Gra jest zwieńczeniem wielu lat pracy czeskiego dewelopera Jana Zeleny'ego.

Strategiczne | ekonomiczne | pociągi | transport | indie | kooperacja

Mashinky Premiera PC

wczesny dostęp

6października2017

2023

Steam

2023

producent: Jan Zeleny wydawca: Jan Zeleny Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Mashinky to kolejowa gra ekonomiczna typu tycoon, oferująca unikalne połączenie grafiki trójwymiarowej i izometrycznego widoku strategicznego. Tytuł przeznaczony jest na platformę PC, a za opracowanie większości mechanizmów, w tym i silnika gry, odpowiada jeden człowiek – Jan Zeleny, doświadczony programista i wieloletni fan kolejowych gier ekonomicznych. Początki projektu sięgają eksperymentów z proceduralnym generowaniem terenu, prowadzonych przez autora jeszcze w czasach szkolnych. Prace nad samą grą Zeleny rozpoczął w okolicach roku 2009 i prowadził je głównie w swoim czasie wolnym. Do stworzenia Mashinky dewelopera zainspirowały takie klasyki gatunku jak Transport Tycoon (1994) i Railroad Tycoon II (1998), a także różnorakie gry planszowe. W 2016 roku dzieło ambitnego programisty zostało uhonorowane nagrodą pierwszego miejsca na konferencji twórców gier niezależnych Game Developers Session, odbywającej się w Pradze. Gra została też doceniona przez społeczność platformy Steam Greenlight.

Mechanika

Bazowe założenia Mashinky nie odbiegają od kanonu ekonomicznych gier strategicznych: naszym zadaniem jest zbudowanie sprawnie działającej, przynoszącej dochód firmy, w tym przypadku zajmującej się transportem kolejowym. Esencją rozgrywki jest projektowanie połączeń torowych, budowa stacji kolejowych i infrastruktury pomocniczej oraz rozwijanie floty różnego rodzaju lokomotyw i wagonów. Gra toczy się na proceduralnie generowanych mapach, a więc każde rozpoczęcie rozgrywki stawia przed nami nowe wyzwania. Dodatkowym urozmaiceniem są losowe wydarzenia i zadania, polegające na przykład na dostarczeniu materiału radioaktywnego do elektrowni.

Mechanika opisywanej produkcji na wielu płaszczyznach bardziej przypomina grę planszową niż ekonomiczny symulator. Zamiast klasycznych pieniędzy, w Mashinky gromadzimy różnego rodzaju tokeny technologiczne, czy też żetony, które następnie wydajemy na rozwój firmy. Istnieje kilka typów żetonów: podstawowymi są pieniężne, które zarabiamy np. transportując pasażerów, a którymi płacimy za wznoszenie nowych stacji czy torów. Inne typy są już bardziej konkretne: uzyskujemy je tylko w określony sposób i wydajemy na ulepszenia technologiczne czy specyficzne struktury. Dla przykładu: każdy transport drewna dostarczony do tartaku daje nam pewną liczbę żetonów drewnianych, których użyć możemy do zbudowania drewnianych mostów albo do wyposażenia naszej parowozowni w nowe lokomotywy parowe. Przewóz paliwa do elektrowni zapewnia nam z kolei żetony elektryczne, za które da się opracować i kupić lokomotywy zasilane prądem. To, jakie tokeny możemy uzyskiwać, zależy od okresu historycznego, w którym się znajdujemy. Każda z siedmiu epok wprowadza do gry nowy rodzaj żetonu, jak i nową zawartość, w którą możemy zarobioną walutę zainwestować.

Mashinky umożliwia oglądanie świata gry w trzech trybach widoku. Pierwszym jest powszechna w grach strategicznych perspektywa z lotu ptaka, pozwalająca na podziwianie trójwymiarowego środowiska gry. Kolejny tryb pozwala na obserwację otoczenia z perspektywy maszynisty. Opcja numer trzy to z kolei specjalny izometryczny widok schematyczny, ukazujący teren w postaci czytelnej siatki. To właśnie w tym wariancie, gdzie wszystkie ważne informacje są widoczne na pierwszy rzut oka, możemy tworzyć nowe linie kolejowe i struktury, jak i modyfikować teren przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Tryby gry

Mashinky oferuje zarówno tryb dla gracza pojedynczego, w którym konkurujemy z firmami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję, jak i opcję gry sieciowej przez Internet. Na generowanych proceduralnie mapach może bawić się maksymalnie ośmiu graczy naraz.

Każda sesja rozgrywana jest w trybie sandboksowym, pozwalającym na poprowadzenie kierowanej firmy przez siedem okresów historycznych, od czasów prymitywnych pociągów parowych do nowoczesnej kolei magnetycznej.

Kwestie techniczne

Dostępne na platformie PC Mashinky oparte zostało na autorskim silniku, napisanym przez twórcę gry w języku C++. Silnik ten tworzony był z myślą o napędzaniu kolejowej gry ekonomicznej: umożliwia on nie tylko bezproblemowe działanie dwóch zaimplementowanych trybów perspektywy, ale też pozwala na zaawansowane efekty graficzne, takie jak płynne przechodzenie świata gry z jednej pory roku do drugiej. Silnik zapewnia również możliwość wzbogacania gry podstawowej o modyfikacje stworzone przez fanów.

W trakcie rozgrywki towarzyszy nam muzyka soul-jazz, inspirowana oprawą dźwiękową starszych tytułów z gatunku tycoon i dostarczona przez francuskiego muzyka znanego jako Slikk Tim (lub Gary Gritness).

Ostatnia modyfikacja 8 marca 2017

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Mashinky cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Mashinky: Odpowiednia dla każdego wieku.

Mashinky Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista
 • Zalecane:
 • Quad Core 2.66 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7