Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiX360
Okładka Marathon: Durandal (X360)

Marathon: Durandal X360

Remake klasycznej strzelanki FPP autorstwa Bungie. Do wyboru zarówno rozbudowany singleplayer, składający się z 27 etapów, jak i równie ciekawy multiplayer dla ośmiu osób (lub czterech w przypadku zabawy offline).

Akcji | FPP | strzelanki | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka Marathon: Durandal (X360)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

1października2007

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Marathon: Durandal to remake gry, która swoją oficjalną premierę miała pod koniec 1995 roku. W ramach ciekawostki warto w tym miejscu dodać, iż Marathon był jednym z pierwszych produktów przygotowanych przez studio o nazwie Bungie, współczesnym graczom znane właściwie wyłącznie dzięki hitowej serii Halo. Shooter tenoferował wiele zbliżonych do Halo rozwiązań, w tym osadzenie rozgrywki w realiach science-fiction. Opisywany remake nie wprowadza rewolucyjnych zmiań do rozgrywki, poprawiając jednak wiele ważnych kwestii. Oczywistych usprawnień doczekała się między innymi oprawa audiowizualna. Ponadto dopasownano sterowanie do możliwości konsolowego joypada. Za przygotowanie tego remake’u odpowiedzialna jest firma Freeverse, która na Xbox’a 360 opracowała też grę TotemBall. Marathon 2 jest jednym z tytułów sprzedawanych w ramach usługi sieciowej Xbox Live Arcade.

Wątek fabularny paradoksalnie w trakcie zabawy odgrywa bardzo istotną rolę. Akcja opisywanego sequela rozgrywa się 17 lat po wydarzeniach, która miały miejsce w pierwszej części serii. Gracz otrzymuje nowe zlecenie od tytułowego Durandala, bardzo nietypowego wytworu, obdarzonego sztuczną inteligencją. Wraz z grupką byłych kolonistów wyruszamy do ruin Lh’owon, w celu odkrycia sekretów obcej i zarazem wrogo nastawionej cywilizacji. Najedźcy planują bowiem atak na Ziemię. Jak można się łatwo domyślić, los ludzkości spocznie na barkach sterowanej przez nas postaci. Docelowo w pojedynkę wyruszymy bowiem do walki z agresywnie nastawionymi istotami.

Kampania dla pojedynczego gracza składa się z 27 rozbudowanych poziomów, przeważnie stanowiących futurystycznie wykonane statki Obcych czy wnętrza stacji kosmicznych. Zadaniem gracza jest przede wszystkim likwidacja pojawiających się na ekranie przeciwników, wykorzystując w tym celu arsenał futurystycznych broni. Należy także odszukiwać ukryte przejścia, czy zbierać klucze. Większość poziomów przeniesiono w niezmienionej postaci w stosunku do oryginału.

Równie ciekawie prezentuje się przygotowany przez producentów multiplayer. Walki są w tym przypadku rozgrywane na trzynastu różnych mapach. Warto w tym miejscu dodać, iż niektóre plansze przypominają wystrojem etapy z dwóch pierwszych części Halo. Walki mogą być rozgrywane na dwa sposoby. Przy jednej konsoli mogą zgromadzić się maksimum cztery osoby. Ekran jest wtedy dzielony na równe części. W Sieci może się natomiast spotkać aż ośmiu graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran     Liczba graczy: 1-8  

Gry podobne do Marathon: Durandal

Klasyfikacja PEGI Marathon: Durandal

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Marathon: Durandal

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
W co pograć za darmo - część 19 (Lineage II, Princess Pitch, Marathon, Alien Crusader)
W co pograć za darmo - część 19 (Lineage II, Princess Pitch, Marathon, Alien Crusader)

wiadomość5 grudnia 2011

W tym miesiącu Lineage II, czyli gra firmy NCsoft, przeszła na model free to play. Piszemy o niej w 19. przeglądzie najciekawszych darmowych produkcji. Mamy w zanadrzu inne propozycje: świetną i bezpłatną strzelankę Hyper Princess Pitch, przeróbkę hitu studia Bungie – Marathon oraz przeglądarkowy kosmiczny shooter Alien Crusader.

Spekulacje na temat przyszłych projektów Valve oraz Bungie
Spekulacje na temat przyszłych projektów Valve oraz Bungie

wiadomość14 marca 2010

Mamy dla was nową porcję ciekawych plotek branżowych. Tym razem dotyczą one wsparcia firmy Valve dla konsoli PlayStation 3 oraz następnego projektu ekipy Bungie Software.

Maraton: Durandal i Spyglass Board Games od jutra na Xbox Live Arcade
Maraton: Durandal i Spyglass Board Games od jutra na Xbox Live Arcade

wiadomość31 lipca 2007

Wraz z początkiem sierpnia na Xbox Live Arcade pojawią się dwie interesujące pozycje. Pierwsza to Marathon: Durandal, natomiast druga to Spyglass Board Games. Ich łączna wartość wynosi 1200 MP.

Znamy szczegóły na temat gry Marathon: Durandal
Znamy szczegóły na temat gry Marathon: Durandal

wiadomość12 lipca 2007

W trakcie swojej konferencji na trwających właśni targach E3 przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli, że posiadacze konsoli Xbox 360 jeszcze w bieżącym roku otrzymają grę Marathon: Durandal. Nowa wersja tytułu, który pierwotnie w 1996 r. dostali właściciele PeCetów, przed końcem tego lata znajdzie się w ofercie usługi Xbox Live Arcade.