Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCiOSAND
Okładka Frozen Synapse (PC)
OkładkaFrozen Synapse (PC)

Frozen Synapse

Innowacyjna gra wojenna koncentrująca się na starciach niewielkich oddziałów. Bitwy rozgrywane są w systemie turowym, ale w przeciwieństwie do typowych produkcji tego typu rozkazy obu stron wykonywane są jednocześnie.

Strategiczne | turowe | na 2 osoby | funkcje cross-platform | indie

Frozen Synapse Premiera

26maj2011

PC

15maj2013

iOS

19cze2013

AND

Gry podobne do Frozen Synapse

Jagged Alliance 2

Frozen Cortex

Fray

Frozen Synapse to rozgrywana w systemie turowym gra taktyczna pozwalająca na pokierowanie mało liczebną grupą żołnierzy. Jest to druga produkcja mieszącego się w Oksfordzie niezależnego studia Mode 7 Games, które debiutowałow 2007 roku szermierczą zręcznościówką Determinance.

Gra koncentruje się na taktycznych starciach niewielkich oddziałów. Całość rozgrywana jest w turach, ale jednocześnie znacząco różni się od typowych produkcji tego typu. We Frozen Synapse obie strony planują swoje ruchy jednocześnie. Czytelny interfejs pozwala błyskawicznie zaplanować wszystkie czynności jakie nasze jednostki wykonają w ciągu kilku następnych sekund. Możemy im wydać rozkaz m.in. przemieszczania się, zajmowania określonych pozycji, przybierania postaw, chowania się za przeszkodami, czy skorzystania z granatów oraz wyrzutni rakiet. Po wyznaczeniu ruchów naciskamy spację, a potem całość rozgrywa się bez naszego udziału i jednostki wszystkich stron konfliktu posłusznie wykonują własne rozkazy. Tym samym gra działa na zupełnie innej zasadzie niż typowe turówki, w których po prostu reagujemy na ruchy przeciwnika. Zamiast tego w Frozen Synapse musimy je przewidywać. To, że w fazie planowanie wrogi żołnierz zajmuje dane pomieszczenie nie oznacza wcale, że po wznowieniu akcji pozostanie on w tym samym miejscu.

Na przebieg starć wpływa szereg aspektów i perfekcyjne opanowanie rządzących nimi zasad jest konieczne do odniesienia zwycięstwa. Przykładowo, możemy decydować w którą stronę celować będzie poruszający się żołnierz, co zapewni mu szybszy czas reakcji na poczynania wroga, niż gdyby wpierw musiał się obrócić. Jednostka schowana częściowo za osłoną bez problemu rozprawi się z odsłoniętym przeciwnikiem. Ponadto im szybciej porusza się żołnierz, tym gorsza jest jego celność. Dzięki tym oraz innym mechanizmom walki potyczki nie mają charakteru losowego. Zamiast tego ich wynik zależy jedynie od naszych zdolności taktycznych.

Sercem gry są rozgrywki wieloosobowe oferujące pięć różnorodnych trybów zabawy. Jednocześnie autorzy zadbali też o pojedynczego gracza. Rozbudowana kampania zawiera 55 ciekawych misji, które przy okazji zaznajamiają ze wszystkimi zasadami rządzącymi tą grą. Dzięki systemowi losowego generowania kształtów poziomów nie ma mowy o znudzeniu dostępnymi mapami. Natomiast zaawansowane funkcje społecznościowe pozwalają na łatwą komunikację z innymi graczami oraz dzielenie się własnymi dokonaniami. Warto też wspomnieć o bardzo dobrym algorytmie automatycznego wyszukiwania przeciwników, który potrafi nam dobrać rywali o poziomie umiejętności zbliżonym do naszego.

Frozen Synapse posiada prostą, ale jednocześnie atrakcyjną grafikę, która wygląda jak komputerowa symulacja planów architektonicznych. Zapewnia to bardzo czytelny obraz pola bitwy, a jednocześnie nadaje całości mocno futurystycznego klimatu.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 77 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Frozen Synapse: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
iOS
AND