Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 21 czerwca 2013, 07:43

iOS w natarciu - przegląd najlepszych gier maja

W najnowszym przeglądzie najlepszych gier na iOS omawiamy przygodówki Syberia i Ace Attorney: Phoenix Wright Trilogy HD, RPG-i Knights of the Old Republic i Warhammer Quest, strategie Sid Meier’s Ace Patrol, Star Command i Frozen Synapse oraz paragrafówkę Sorcery!.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem iOS. Maj był wyjątkowo udany dla tej platformy i mieliśmy okazję cieszyć się pokaźnym zestawem wyśmienitych tytułów.  

Syberia

Zaczynamy od mobilnej wersji prawdziwego klasyka, czyli gry Syberia. To już legendarna przygodówka autorstwa Benoita Sokala, która do dzisiaj uznawana jest za jednego z czołowych przedstawicieli tego gatunku z minionej dekady. Wcielamy się w młodą prawniczkę. Przyjeżdzą ona w interesach  do tajemniczej francuskiej wioski, będącej domem dla ekscentrycznego wynalazcy. Od tego momentu  zaczyna się magiczna przygoda, podczas której bohaterka zwiedzi fantastyczne miejsca i pozna wiele intrygujących postaci.

Syberia nie bez powodu cieszy się taką estymą. To przygodówkowe arcydzieło, ze świetnie poprowadzoną fabułą, niesamowitym klimatem i solidnym zestawem pomysłowych zagadek. Konwersja na urządzenia mobilne jest całkiem udana i jeśli do tej pory nie mieliście okazji zagrać w ten tytuł, to teraz nadarza się świetna okazja do nadrobienie tej zaległości. Gra dostępna jest w wersji darmowej, która oferuje pierwszy rozdział. Kolejne odblokowujemy w ramach mikropłatności.

Syberia na Appstore (darmo)

Warhammer Quest

Warhammer Quest to z kolei wyśmienita adaptacja popularnej planszówki wydawnictwa Games Workshop. W wersji mobilnej jest to turowe RPG, w którym kierujemy drużyną bohaterów eksplorujących pełne potworów i pułapek podziemia. Gra jest ślicznie wykonana i oferuje rozbudowany system walki. Przemierzanie kolejnych lochów wciąga jak diabli. Cały czas ma się ochotę „ukończyć jeszcze to jedno pomieszczenie”, a rozbudowany system rozwoju dba o utrzymanie zainteresowania gracza. Dodatkową atrakcją jest osadzenie akcji w ukochanym przez polskich graczy uniwersum. Autorom udało się skutecznie odtworzyć nietypowy klimat Starego Świata, zarówno pod względem lokacji, jak i poruszających się po nich postaci. Wszystko to składa się na świetnego dungeon crawlera, który potrafi dostarczyć kilkudziesięciu godzin zabawy.

Warhammer Quest na Appstore (ok. 18 zł)

Sid Meier’s Ace Patrol

W minionym miesiącu swoich sił na urządzeniach mobilnych spróbować postanowił Sid Meier, czyli legendarny projektant odpowiedzialny za takie klasyki jak Civilization, Railroad Tycoon czy Pirates. Weteran nie zawiódł oczekiwań. Sid Meier’s Ace Patrol okazało się wyśmienitą strategią i jedną z najlepszych produkcji tego roku. Gra koncentruje się na starciach powietrznych z okresu I wojny światowej, które rozgrywane są w systemie turowym. Obejmujemy dowództwo nad szwadronem myśliwców i bierzemy udział w szeregu zróżnicowanych misji – poczynając od prostych pojedynków aż rajdy bombowe czy ataki na linie zaopatrzenia.

Nasi piloci zaczynają jako żółtodzioby, ale z czasem nauczą się bardziej zaawansowanych manewrów, otwierając przed nami nowe opcje taktyczne. Zasady rozgrywki są proste i łatwe do opanowania, ale gra kryje spore pokłady głębi taktycznej. Sid Meier’s Ace Patrol oparte jest na modelu darmowym z mikropłatnościami, ale prawdziwe pieniądze wydajemy głównie na nowe kampanie, które warte są swojej ceny.

Sid Meier’s Ace Patrol na Appstore (darmo)

Knights of the Old Republic

Kolejnym wielkim tytułem z maja było Knights of the Old Republic. To już klasyczny RPG, uznawany za jednego z najlepszych przedstawicieli tego gatunku z minionej dekady i jedno z czołowych osiągnięć w karierze studia BioWare. Akcja toczy się tysiące lat przed wydarzeniami z filmowej serii i ukazuje uniwersum, w którym Sithowie wciąż stanowią prawdziwą potęgę, a przeciwstawiający im się Jedi również mogą się pochwalić potężnymi armiami. Poza ciekawym systemem walki z aktywną pauzą gra oferuje wyśmienicie poprowadzoną fabułę, z zakończeniem, które przeszło już do legendy. Jedyną wadą mobilnej konwersji jest to, że działa ona jedynie na iPadzie. Użytkownicy iPhone’a i iPoda Touch muszą się obejść smakiem.

Knights of the Old Republic na Appstore (ok. 36 zł)

Star Command

Maj był wyjątkowo gęsto zapełniony wielkimi premierami, ale chyba na żadną z nich nie czekano tak bardzo jak na Star Command. Jest to strategia, w której wcielamy się w kapitana krążownika gwiezdnego. Naszym zadaniem jest eksploracja niezbadanych rejonów kosmosu, co wymusza regularną rozbudowę statku oraz werbowanie i szkolenie załogi. W grze nie zabrakło wielkich bitew, starć na pokładzie oraz rozbudowanego systemu odpowiedzialnego za prowadzenie badań naukowych.

Star Command nie spełniło wszystkich pokładanych w nim nadziei. Wiele osób oczekiwało sandboksa, podczas gdy gra jest mocno liniowa i nastawiona na fabułę, ale i tak jest to wyśmienita produkcja, a regularnie wypuszczane aktualizacje czynią ją coraz lepsza. Gra nie należy do najdłuższych, ale te kilka godzin, które spędzicie w mostku kapitańskim nie będzie zmarnowane.

Star Command na Appstore (ok. 10 zł)

Frozen Synapse

Miłośnicy taktycznych turówek powinni koniecznie sprawdzić Frozen Synapse, czyli udaną konwersję niezależnego pecetowego przeboju sprzed kilku lat. Gra jest o tyle nietypowa, że obie strony planują swoje ruchy jednocześnie. Następnie, gdy rusza akcja na kilka sekund tracimy możliwość kontroli nad jednostkami i możemy jedynie biernie patrzeć jak podwładni wykonują nasze rozkazy. Kompletnie zmienia to charakter rozgrywki. Reagowanie na ruchy przeciwnika jest najszybszą drogą do porażki. Zamiast tego musimy nauczyć się przewidywać jego posunięcia. Frozen Synapse oferuje rozległe kampanie solo oraz liczne tryby multiplayer. Co godne pochwały, możemy ścierać się z użytkownikami wersji pecetowej.

Frozen Synapse na Appstore (ok. 25 zł)

Gra dostępna również na Androidzie 

Ace Attorney: Phoenix Wright Trilogy HD

Syberia nie była jedynym przygodówkowym klasykiem, którego mobilnej premiery doczekaliśmy się w maju. Do sprzedaży trafiło również Ace Attorney: Phoenix Wright Trilogy HD. To kolekcja trzech pierwszych odsłon wybornej prawniczej serii firmy Capcom. Rozgrywka dzieli się na etap śledztwa, podczas którego zbieramy dowody i gromadzimy zeznania oraz etap rozprawy, gdzie zdobyte wcześniej informacje wykorzystujemy do przepytywania świadków. Wszystko to podano w mocno humorystycznej konwencji, która nie przeszkodziła jednak autorom w zaoferowaniu ciekawych wyzwań logicznych

Gra nie jest tania. Podstawowa jej wersja dostępna jest co prawda za darmo, ale oferuje ona jedynie dwie sprawy z pierwszej części serii. Odblokowanie wszystkich pozostałych kosztuje 14,99 euro, czyli w przeliczeniu ponad 60 złotych. Ace Attorney: Phoenix Wright Trilogy HD warte jest jednak tych pieniędzy, gdyż dostarcza spokojnie kilkudziesięciu godzin zabawy na najwyższym poziomie.

Ace Attorney: Phoenix Wright Trilogy HD na Appstore (za darmo)

Sorcery!

Ostatnią majową grą, którą chcemy Wam polecić jest Sorcery!, czyli adaptacja popularnej paragrafówki Steve’a Jacksona. Gra opowiada historię samotnego wojownika, przemierzającego królestwo Analand w poszukiwaniu artefaktu znanego jako Korona Królów. Autorzy podeszli do projektu ambitnie i nie przenieśli jedynie stron z papierowego pierwowzoru na format elektroniczny. Zamiast tego ich wizja jest raczej kompletną adaptacją produkcji. Poruszamy się przeciągając wojownika palcem po mapie, a zabawie towarzyszą liczne obrazy i dźwięki.

Największą różnicą jest jednak system walki, który wymaga ręcznego przesuwania postaci na ekranie w celu aktywacji ataków i uników. Jednocześnie każde starcie jest również opisywane bogatą prozą, co tworzy unikalną mieszankę. Wszystkie te rozwiązania w połączeniu ze świetnym klimatem czynią z Sorcery! najlepszą grę tego typu dostępną obecnie na urządzeniach mobilnych. Jeśli ciepło wspominacie rodzimego Dreszcza, lub macie po prostu ochotę na nietypową produkcję RPG, to zdecydowanie wypróbujcie tę grę.

Sorcery! na Appstore (ok. 18 zł)