Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweANDPS4iOSXONE
Okładka EA Sports UFC Mobile (AND)
OkładkaEA Sports UFC Mobile (AND)

EA Sports UFC Mobile

EA Sports UFC

Produkcja studia EA Sports Canada, poświęcona widowiskowej i szalenie popularnej wśród sportów walki dyscyplinie, jaką jest MMA. Produkcja stanowi swoisty restart serii UFC Undisputed, wydawanej wcześniej przez firmę THQ.

Sportowe | MMA | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

EA Sports UFC Mobile Premiera

17cze2014

PS4 XONE

20kwi2015

AND iOS

Gry podobne do EA Sports UFC Mobile

Mortal Kombat X

Real Boxing 2 Rocky

WWE Immortals

EA Sports UFC to pierwsza gra stworzona po przejęciu przez koncern Electronic Arts praw licencyjnych amerykańskiej federacji mieszanych sztuk walki – Ultimate Fighting Championship (wcześniej prawa te należały do koncernu THQ, wydającego cykl UFC Undisputed). Dewelopingiem tytułu zajęło się studio EA Canada, znane przede wszystkim z serii FIFA oraz Madden NFL.

Rozgrywka zaprojektowana została jako możliwie realistyczna symulacja walk w formule MMA. Gracze mają okazję wcielić się w ulubionych zawodników zrzeszonych w federacji UFC (lub stworzyć od postaw własnych) i stanąć do pojedynków we wnętrzu oktagonalnego ringu.

Na tle konkurencyjnych produkcji, EA Sports UFC wyróżnia się przede wszystkim zaawansowanymi skryptami AI. W trakcie pojedynków kontrolowani przez komputer przeciwnicy potrafią zmieniać styl walki, dostosowując go jako kontrę dla poczynań gracza. W efekcie im sprytniejszy rywal staje na ringu, tym przebieg starcia jest bardziej zaskakujący i stanowi większe wyzwanie.

Twórcy gry zadbali o wysoki realizm walk. Zastosowany model fizyki pozwala na wykonywanie precyzyjnych ruchów również z możliwością wykorzystania elementów oktagonu (np. odbicie od jednego ze słupków). Ponadto innowacyjny system uszkodzeń ciała umożliwia zadanie przeciwnikowi poważnych obrażeń nawet przy pojedynczym trafieniu. W trakcie walk zawodnicy mogą doznać różnego rodzaju zranień i kontuzji, a wygląd poobijanych części ciała ulega dynamicznym zmianom (pojawiają się krwiaki, zasinienia, opuchlizny itp.).

W warstwie wizualnej gra wykorzystuje potencjał nowoczesnego silnika Ignite (zastosowanego również w NBA Live oraz FIFA 2014). Pozwala on m.in. na generowanie bardzo szczegółowych modeli postaci, a także naturalnie wyglądających animacji ruchu. Pojedynki prezentowane są w sposób przypominający telewizyjne transmisje z walk MMA.

Minirecenzja EA Sports UFC – jest lepiej niż na konsolach

PLUSY:
  • Mobilna rozgrywka budzi znacznie więcej emocji niż pierwotna wersja konsolowa;
  • Bardzo dobra oprawa graficzna i modele zawodników;
  • Rozbudowana mechanika walki, wymagająca myślenia i odpowiedniej taktyki;
  • Rozsądny system mikropłatności.
MINUSY:
  • Dodatkowi zawodnicy tylko za realną gotówkę.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że przeniesienie klasycznej pecetowej bijatyki na urządzenia mobilne jest praktycznie niemożliwe. Brak fizycznej klawiatury i znikome zainteresowanie graczy mobilnymi kontrolerami gier, zmusiło deweloperów do wypracowania pewnych kompromisów. W ten m.in. sposób na smartfony i tablety trafiły takie produkcje jak Injustice: Gods Among Us czy kolejne odsłony Batmana firmy Warner Bros oraz studia NetherRealm. Kiedy okazało się, że jednak można – konkurencja szybko postanowiła odrobić straty, a najlepszym tego dowodem jest mobilna odsłona konsolowej serii UFC od Electronic Arts. Co prawda nie jest to pierwsze podejście „elektroników” do tematu MMA na urządzeniach mobilnych, ale w tym wypadku możemy z całą pewnością powiedzieć, że przenośna wersja gry przerosła swą protoplastkę z konsol stacjonarnych.

Zastosowane w grze sterowanie to oczywiście coś zupełnie innego niż na konsolach. Wyprowadzanie podstawowych ataków sprowadza się do odpowiedniego dotykania i „miziania” ekranu, czego efektem są trzy rodzaje ciosów: lekkie, średnie i mocne. Gesty można oczywiście łączyć w różne skomplikowane kombinacje, które na wzór klasycznych combosów odbiorą przeciwnikowi znaczącą ilość energii. To jednak nie wszystko, gdyż w grze do dyspozycji mamy także bloki, chwyty, duszenia i walkę w parterze, która wymagać będzie zupełnie innego podejścia.

Część ze wspomnianych technik zrealizowana została w formie sekwencji QTE, co jednak nie zmienia faktu, że finalnie otrzymujemy wysoce rozbudowany model walki z mnóstwem ciosów i technik specjalnych. A że nasi przeciwnicy – wbrew pozorom – wcale nie zaliczają się do przysłowiowych „półmózgów”, sukcesu w grze nie osiągniemy bezmyślnym okładaniem przeciwnika. W walce liczą się bowiem takie elementy, jak odpowiedni dystans, rytmika, siła ciosu oraz umiejętne wykorzystanie ataków specjalnych.

Pozytywnym wrażeniom, płynącym z rozgrywki w EA Sports UFC z całą pewnością sprzyja też bardzo dobra oprawa graficzna. Co prawda, w porównaniu z ładnie wymodelowanymi postaciami zawodników, tła i scenerie poszczególnych aren prezentują się znacznie gorzej, ale jest to efekt celowej polityki deweloperów, mającej na celu przerzucenie całej mocy urządzeń na postaci walczących „gladiatorów”. Któż bowiem w impecie walki zwracać będzie uwagę na niezagospodarowane wnętrza, czy ledwie widoczną (choć świetnie słyszalną) publiczność?

W kontekście poprzednich mobilnych produkcji Electronic Arts, których główną bolączką okazywał się mocno irytujący model free-to-play, warto poświęcić też kilka słów rozwiązaniom zastosowanym w UFC. Wbrew naszym najgorszym obawom, w tym wypadku można z całą pewnością stwierdzić, że EA Sports UFC da się przejść bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Przydatną do zakupu dopalaczy oraz paczek z kartami srebrną walutę, zdobywamy podczas kolejnych walk i o ile nie mamy zbyt wygórowanych ambicji, powinna nam ona wystarczyć do wszystkich niezbędnych zakupów, bez których – nie ukrywajmy – na wyższych poziomach rozgrywki będzie nam niezwykle trudno. Niestety w ten sposób nie zdobędziemy już waluty typu gold, która służyć może nam np. do zakupu dodatkowych zawodników. Ale cóż, taki już urok modelu free-to-play i naiwnością byłoby liczyć na to, że giganci pokroju EA oddadzą nam do dyspozycji tak dobrą grę zupełnie za darmo.

Ostatnia modyfikacja 28 kwietnia 2015

Tryb gry: single player   Tryb multiplayer: wspólny ekran  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 577 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI EA Sports UFC Mobile

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
XONE
PS4
iOS
AND