Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePS3X360
Okładka Fight Night Champion (PS3)

Fight Night Champion

Piąta odsłona sportowej gry bokserskiej od EA Sports. W tej części nowością stał się system Champion Mode, w którym możemy rozgrywać walki na tle pełnego emocji wątku fabularnego. Poza tym usprawniono silnik i fizykę gry, wyeliminowano stare błędy i odświeżono tryby gry.

Sportowe | boks | multiplayer | na 2 osoby

Okładka Fight Night Champion (PS3)

data premiery gry:

1mar2011

X360 PS3

Fight Night Champion to piąta odsłona popularnego cyklu bokserskiego, zapoczątkowanego jeszcze na PlayStation 2 i pierwszym Xboksie. Za jej wyprodukowanie odpowiedzialne jest kanadyjskie studio EA z siedzibą w Vancouver, mające w dorobku także czwartą edycję serii.

Najistotniejszym elementem Fight Night Champion jest zupełnie nowy, stworzony od podstaw tryb rozgrywki dla pojedynczego gracza, o nazwie Champion Mode. Jego punktem przewodnim są emocje, wynikające z dramatyzmu, tragizmu i ekscytacji, za pomocą których odpowiednia atmosfera budowana jest nie tylko w ringu, ale również poza nim. Szeroko zakrojony wątek fabularny przybliża postać początkującego boksera wagi średniej – Andre Bishopa urodzonego w Filadelfii.

Stworzona na potrzeby gry historia przybliża zarówno dobre, jak i złe strony zmagań bokserów. Brudne akcje, wyczerpujące treningi, trudne negocjacje i konieczność toczenia nieustannej walki z mediami to tylko niektóre elementy ujęte w grze. Autorem scenariusza jest Will Rokos, hollywoodzki autor mający na koncie skrypt do wielokrotnie nagradzanego filmu Monster’s Ball (Czekając na wyrok) z Halle Berry i Billym Bobem Thorntonem w rolach głównych, a także historię opowiedzianą w grze akcji Dante’s Inferno.

Champion Mode towarzyszą inne, standardowe dla serii tryby rozgrywki. Najważniejszym z nim jest powracający Legacy Mode, czyli standardowa kariera, w trakcie której wcielamy się w jednego z 54 autentycznych bokserów z różnych kategorii wagowych lub też postać wykreowaną w edytorze. Wśród tych pierwszych nie znalazł się niestety żaden polski zawodnik, w tym Tomasz Adamek (obecny w poprzedniej odsłonie serii). W grze znalazły się jednak największe gwiazdy tego sportu (Muhammad Ali, Lennox Lewis, Roy Jones Jr, Mike Tyson, czy bracia Kliczko), a także debiutanci w Fight Night (m.in. Eric "Butterbean" Esch, Chad Dawson, Cristobal Arreola). Wszyscy bokserzy zostali przygotowani z dbałością o detale – zarówno pod kątem budowy ciała, jak i statystyk oraz charakterystycznych stylów walki, warunkujących sposób rozgrywania pojedynków.

Dodatkowo w produkcji zastosowanie znalazł system Full Spectrum Punch Control, nie tylko ułatwiający wyprowadzanie zabójczych kombinacji ciosów, ale również wpływający pozytywnie na realizm starć. Produkcja, wzorem poprzednich odsłon, posiada również świetny system fizyki, realistycznie odwzorowujący uderzenia, bloki, uniki, poruszanie się w ringu, nokauty czy nawet wejścia w klincz. Na przebieg samej walki mają wpływ także takie czynniki, jak adrenalina oraz zmęczenie. Jeśli więc na przykład nasz bokser znajdzie się blisko rywala i nie będzie mógł wykorzystać pełnego zasięgu ramion, jego ciosy staną się znacznie słabsze.

Fight Night Champion jest jednocześnie najbardziej przyjazną odsłoną serii z punktu widzenia początkującego gracza. W trybie rozgrywki wieloosobowej nie jest już jednak tak łatwo – szczególnie, że autorzy rozbudowali go o kilka nowych, interesujących opcji zabawy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 712 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 437 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,90 PLN

Gry podobne do Fight Night Champion

Klasyfikacja PEGI Fight Night Champion

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Fight Night Champion

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Fight Night Champion - pierwsze spojrzenie
Fight Night Champion - pierwsze spojrzenie

Przed premierą 16 listopada 2010, 10:47

Prawdziwi zawodnicy muszą cały czas dbać o kondycję i rozwijać umiejętności bokserskie – oba współczynniki znajdą swoje miejsce w grze. Pierwszy z nich wyćwiczymy na siłowni, a drugi podczas sparingów i minigierek. Wpływ na nabyte zdolności będzie miało także miejsce treningu – ośrodek szkoleniowy z Kalifornii podniesie sprawność sportowca w większym stopniu, a w Filadelfii dostaniemy lepszych partnerów do sparingu (co wpłynie na hardość boksera). Poszczególne ciosy będą opatrzone osobnym poziomem – maksymalny pozwoli na rozdawanie potężnych razów, prowadzących czasami nawet do nokautu. Zarysowany w skrócie system ma w wierny sposób oddawać rzeczywistość. Młodzi zawodnicy zaczną karierę z wysoką kondycją, ale małymi umiejętnościami bokserskimi. Z biegiem lat ich siła będzie spadała, a umiejętności rosły, bo technik boksowania nie zapomina się tak po prostu.

X360
PS3