Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPS4PC
Okładka Crossout (XONE)

Crossout

Dystrybuowana w modelu biznesowym free-to-play gra MMO, opracowana przez rosyjskie studio Gaijin Entertainment – twórców takich gier jak X-Blades, Wings of Prey czy War Thunder.

Akcji | science fiction | samochodowe | zagraj za darmo | postapokalipsa | sieciowe | kooperacja

Okładka Crossout (XONE)

data premiery gry:

30maj2017

PC PS4 XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Crossout to osadzona w postapokaliptycznym świecie gra MMO, w której główną rolę odgrywają konstruowane własnoręcznie przez graczy pojazdy. Tytuł został opracowany przez rosyjskie studio Targem, a jego wydawcą jest firma Gaijin Entertainment, znana m.in. z sieciowej gry War Thunder. Crossout wykorzystuje model biznesowy free-to-play.

Mechanika

Mechanika rozgrywki stanowi połączenie rozmachu, znanego m.in. ze wspomnianego War Thundera czy World of Tanks z postapokaliptycznym klimatem, który powinien przypaść do gustu wszystkim wielbicielom Mad Maksa. Akcja toczy się bowiem w świecie przyszłości, wyniszczonym przez inwazję obcych oraz testy genetyczne na ludziach. Gracz wciela się rolę kierowcy uzbrojonego pojazdu i rywalizuje z przeciwnikami w meczach rozgrywanych na sporej wielkości mapach.

W odróżnieniu od konkurencji, w Crossout nie ma z góry zdefiniowanych pojazdów – każdy gracz konstytuuje samochody na własną rękę, co przypomina rozwiązanie znane z gry Robocraft. Przystępując do zabawy, otrzymujemy prosty, opancerzony łazik wyposażony w podstawowy model działka. Wraz z postępami rozgrywki, w grze pojawia się jednak coraz większa ilość różnorakich elementów (pancerze, koła, broń), za pomocą których ulepszamy swój pojazd, przekształcając go w ogromnego monster trucka czy też zbrojną platformę, siejącą postrach pośród pozostałych graczy.

Dzięki ogromnemu wachlarzowi części możliwe są tysiące sposobów na zmianę wyglądu oraz parametrów pojazdu, począwszy od kształtu i opancerzenia, poprzez uzbrojenie (np. piły mechaniczne, rakiety), systemy wspomagające (m.in. drony czy generatory niewidzialności), po wszelkiego rodzaju dodatki estetyczne. Wszystkie te elementy zakupić można za zdobytą w toku rozgrywki walutę, zarówno w sklepie gry, jak i bezpośrednio od innych graczy.

Na uwagę zasługuje też dopracowany model zniszczeń, dzięki któremu można np. unieszkodliwić dowolną z zamontowanych w pojeździe części, co przełoży się oczywiście na jego kondycję podczas walki. Przypomina to rozwiązanie znane z War Thundera i wyróżnia Crossout od innych tego typu gier, w których najczęściej pojazdy mają po prostu określoną liczbę punktów życia.

Kwestie techniczne

Crossout posiada przeciętną oprawę graficzną, mniej efektowną od konkurencyjnych produkcji, takich jak np. World of Tanks. Dzięki temu gra nie ma za to wysokich wymagań sprzętowych, odpali więc nawet na starszych pecetach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-16  

Ocena czytelników: 5,6 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 377 głosów czytelników.

Gry podobne do Crossout

Wymagania wiekowe Crossout

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Crossout

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E8500 3.16 GHz / AMD Phenom II X3 720 2.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 440 / Radeon HD 5670 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-3330 3.0 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 260X lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Testujemy grę Crossout – miks World of Tanks i RoboCrafta z domieszką Mad Maksa
Testujemy grę Crossout – miks World of Tanks i RoboCrafta z domieszką Mad Maksa

Przed premierą 19 maja 2016, 08:36

Wiele przemawia za Crossoutem, ale jest jeszcze sporo elementów, które twórcy muszą doszlifować. W kontekście rozgrywki najważniejszy jest balans – nikt nie ma wpływu na to, jakie pojazdy gracze skonstruują, więc stała czujność i monitorowanie przesadnie silnych konstrukcji musi być priorytetem Targem Games. Przykładem takiego przesadnie skutecznego buildu są ostatnio wyrzutnie rakiet (pyre launchers). Niepokoić mogą też głosy na temat modelu free-to-play – póki co ciężko go ocenić, bo w gra jest w fazie zamkniętych testów, a więc liczbę graczy celowo ograniczono, ale ceny przedmiotów są bardzo wysokie – w efekcie albo doładowujemy konto gotówką, albo bardzo ciężko na nie pracujemy, wykonując misje. Taki grind to niestety cecha War Thundera, mam jednak nadzieję, że Crossoutowi uda się od niego odejść.

PC
PS4
XONE