Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Clash II (PC)
OkładkaClash II (PC)

Clash II PC

Clash II to kontynuacja polskiej turowej gry strategicznej z 1998 roku. Tytuł inspirowany cyklem Heroes of Might and Magic pozwala przejąć kontrolę nad rycerzami wyznającymi Jedynego Boga oraz Starowiercami korzystającymi z magii.

Strategiczne | fantasy | turowe | polskie | indie | Find Your Next Game

Clash II Premiera PC

wczesny dostęp

30września2022

data nieogłoszona

producent: Prime Bit Games wydawca: Prime Bit Games Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Clash II to turowa gra strategiczna przedstawiająca konflikt o panowanie nad fantastyczną krainą Karkhan. Za jej opracowanie odpowiedzialne jest rzeszowskie studio Prime Bit Games. Tytuł stanowi kontynuację produkcji z 1998 roku autorstwa zespołu Leryx Longsoft. Obie produkcje inspirowane były cyklem Heroes of Might and Magic.

Fabuła

Od konfliktu, który rozdarł prastary kontynent Karkhan, minęły lata. Podążający za wolą Jedynego Boga Czystowiercy konsekwentnie odbierają kolejne skrawki ziemi rdzennym mieszkańcom, narzucając im przy tym swoją religię. Autochtoni nazywani Starowiercami za wszelką cenę starają się powstrzymać ekspansję najeźdźcy za pomocą sił natury, mistycznych stworzeń oraz pradawnej magii.

W Clash II mamy możliwość opowiedzenia się po stronie jednej ze wspomnianych frakcji. W kampanii Czystowierców wcielamy się w postać rycerza Harviga de Trevila, który wyrusza na kontynent, by zmierzyć się z Wilhelmem Zdobywcą. Dawny bohater uznany został za zdrajcę i z woli samego Świątobliwego musi zostać ukarany. Kampania Starowierców koncentruje się na postaci wojowniczej Eleny pragnącej podążyć za wolą Bogów i zjednoczyć karkhańskie klany w walce przeciwko najeźdźcom.

Mechanika rozgrywki

Clash II reprezentuje gatunek turowych gier strategicznych. Produkcja pozwala nam wcielić się we władcę, by następnie poprowadzić swoją frakcję do zwycięstwa. Podczas zabawy eksplorujemy świat Karkhan, zbieramy skarby, zajmujemy kopalnie oraz kapliczki, które zwiększają potencjał naszych wojsk podczas starć. Po przystąpieniu do walki decydujemy, w jakim szyku wystąpią jednostki. Samą bitwę – podobnie jak część eksploracyjną – toczymy w turach. Dążymy w nich do osiągnięcia przewagi nad przeciwnikami poprzez wykorzystanie ukształtowania terenu, rozwiązań taktycznych (np. obniżającego obronę otoczenia) czy specjalnych umiejętności.

Zależnie od wybranej strony konfliktu otrzymujemy dostęp do odmiennych jednostek oraz rozwiązań. Czystowiercy stawiają na rozwój technologii, w ich armii występują m.in. inkwizytorzy oraz cierpiętnicy. Z kolei Starowiercy zaufali magii, a w ich szeregach zobaczyć można zarówno szeptuchy, jak i gobliny czy trolle. W Clash II zajmujemy się również zarządzaniem królestwem. Zgromadzone zasoby wykorzystujemy do budowy budynków, opracowywania technologii oraz rozwoju postaci. Osady pozostające pod naszą opieką mogą wymieniać się środkami, choć w tym celu potrzebne jest wysłanie karawany, która pozbawiona ochrony, staje się łatwym łupem dla przeciwnika.

Poza kampaniami dla pojedynczego gracza produkcja ma do zaoferowania również tryb wieloosobowy (lokalny i po sieci).

Kwestie techniczne

Autorem ścieżki dźwiękowej do Clash II jest Adam Skorupa – popularny twórca muzyki do polskich gier wideo. Kompozytor znany również pod pseudonimem „Scorpik” ma w swoim portfolio takie tytuły jak Wiedźmin 2, Bulletstorm, Hatred, Green Hell, a także pierwszą odsłonę Clash.

Ostatnia modyfikacja 4 listopada 2022

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło  

Oczekiwania czytelników: 4.9 / 10 na podstawie 62 głosów czytelników.

Clash II cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Clash II: 12+

Clash II Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4590 3.3 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 lub lepsza
  • 10 GB HDD
  • Windows 7/8/10/11 64-bit