Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Clash (PC)

Clash PC

Clash to przygotowana przez polskie studio deweloperskie Leryx Longsoft strategia turowa, której akcja toczy się w fantastycznej krainie Karkhan. Twórcy położyli duży nacisk na elementy ekonomiczne oraz opcje rozbudowy warowni.

Strategiczne | fantasy | turowe | 2D | multiplayer | polskie

PC Windows
Okładka Clash (PC)

wydawca: OPTIMUS Pascal

wydawca PL: Play-It

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30czerwca1998

30czerwca1998

pudełko PL

Clash jest strategią turową, zainspirowaną głównie przez serię Heroes of Might and Magic. Tytuł został opracowany przez polskie studio Leryx Longsoft, mające w swoim portfolio ciepło przyjętą platformówkę pod tytułem Lew Leon.

Fabuła

Clash zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy Karkhan. Jej będący poganami rdzenni mieszkańcy cieszyli się spokojnym życiem, dopóki nie wkroczyli do niej chrześcijańscy najeźdźcy z kontynentu, żądni władzy, nowych terytoriów i nieprzebranych bogactw. W ten sposób rozpętał się długi i krwawy konflikt. To, czy opowiemy się po stronie autochtonów i spróbujemy odeprzeć inwazję, czy też poprowadzimy do boju wojska agresora i podbijemy cały Karkhan, zależy wyłącznie od nas.

Mechanika

W grze Clash akcję obserwujemy z lotu ptaka. Jako że wcielamy się tu w rolę władcy, na naszych barkach spoczywają rozmaite aspekty funkcjonowania państwa. Rozgrywka toczy się w trybie turowym, a w jej trakcie zajmujemy się kwestiami związanymi z ekonomią (decydujemy na przykład o wysokości podatków nakładanych na chłopów) i dyplomacją, wznosimy rozmaite budynki w obrębie naszych twierdz i zamków, szukamy skarbów na mapie czy wreszcie prowadzimy działania wojenne.

Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że w toku zabawy otrzymujemy możliwość zawarcia małżeństwa, co w konsekwencji sprawi, że doczekamy się potomka. By jednak do tego doszło, najpierw musimy spełniać rozmaite (i nienależące do tanich) zachcianki królowej, gdyż w przeciwnym wypadku wybranka naszego serca w końcu się na nas obrazi i odejdzie (niekiedy „z hukiem”, na przykład niszcząc nasz zamek lub kradnąc zgromadzone przez nas kosztowności).

Starcia z nieprzyjaciółmi toczą się planszach pokrytych siatką kwadratowych pól. W ich trakcie sukces zapewnia zarówno właściwe rozmieszczenie naszych wojsk (na arenach mogą pojawić się rozmaite przeszkody), jak i umiejętne wykorzystywanie zdolności każdego z ponad trzydziestu rodzajów jednostek oddanych nam do dyspozycji. Oprócz standardowych, jak pospolite ruszenie, pikinierzy, halabardnicy bądź piechota i rycerze, w naszej armii mogą pojawić się między innymi latające ważki i orły, potężne skorpiony, trolle oraz słonie czy wreszcie cyklopy, smoki i pegazy. Warto przy tym pamiętać, że wpływ na skuteczność bojową naszych podkomendnych ma ich morale oraz poziom zmęczenia. Ich nastawienie do służby można poprawić między innymi poprzez wygrywanie starć i odwiedzanie miejsc kultu lub po prostu pozwalając im odpocząć.

Tryby gry

Filarem gry Clash są dwie kampanie fabularne, które pozwalają nam przejąć kontrolę zarówno nad chrześcijanami, jak i nad poganami. Każda z nich składa się z dziesięciu misji o stopniowo rosnącym poziomie trudności. Poza tym na sprawdzenie czeka 20 specjalnie przygotowanych scenariuszy, w których możemy bawić się w pojedynkę lub w gronie maksymalnie pięciu graczy, w ramach tak zwanego „gorącego krzesła”.

Kwestie techniczne

W okresie premiery Clash mógł się pochwalić grafiką przyzwoitej jakości. Najwyższy poziom również dzisiaj prezentuje natomiast muzyka towarzysząca zabawie, autorstwa Adama Skorupy – kompozytora, którego utwory po latach mogliśmy usłyszeć w grach z serii Wiedźmin.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   gorące krzesło     Liczba graczy: 1-5  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 391 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 20,99 PLN

Wymagania wiekowe Clash

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Clash

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
"Longsoftgate" - jak rodzimy developer gier oszukiwał ZUS?

wiadomość3 października 2003

Współczesna Polska bywa nazywana „krajem afer” z powodu rozmaitych wewnętrznych skandali finansowych (związanych np. z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, paliwami płynnymi i parlamentarną ustawą o mediach). „Czysta” nie jest również rodzima branża elektroniczno-rozrywkowa, o czym świadczy chociażby wszczęte właśnie śledztwo w sprawie dolnośląskiej firmy Longsoft Multimedia (Leryx Longsoft/Longsoft Games). Ta jednostka odpowiada za powstanie m.in. takich gier jak: Lew Leon, Golem i Clash.