Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Clash (PC)
OkładkaClash (PC)

Clash PC

Clash to przygotowana przez polskie studio deweloperskie Leryx Longsoft strategia turowa, której akcja toczy się w fantastycznej krainie Karkhan. Twórcy położyli duży nacisk na elementy ekonomiczne oraz opcje rozbudowy warowni.

Strategiczne | fantasy | turowe | 2D | polskie

Clash Premiera PC

30czerwca1998

pudełko PL

30czerwca1998

producent: Longsoft Multimedia wydawca: OPTIMUS Pascal wydawca PL: Play-It

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Clash jest strategią turową, zainspirowaną głównie przez serię Heroes of Might and Magic. Tytuł został opracowany przez polskie studio Leryx Longsoft, mające w swoim portfolio ciepło przyjętą platformówkę pod tytułem Lew Leon.

Fabuła

Clash zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy Karkhan. Jej będący poganami rdzenni mieszkańcy cieszyli się spokojnym życiem, dopóki nie wkroczyli do niej chrześcijańscy najeźdźcy z kontynentu, żądni władzy, nowych terytoriów i nieprzebranych bogactw. W ten sposób rozpętał się długi i krwawy konflikt. To, czy opowiemy się po stronie autochtonów i spróbujemy odeprzeć inwazję, czy też poprowadzimy do boju wojska agresora i podbijemy cały Karkhan, zależy wyłącznie od nas.

Mechanika

W grze Clash akcję obserwujemy z lotu ptaka. Jako że wcielamy się tu w rolę władcy, na naszych barkach spoczywają rozmaite aspekty funkcjonowania państwa. Rozgrywka toczy się w trybie turowym, a w jej trakcie zajmujemy się kwestiami związanymi z ekonomią (decydujemy na przykład o wysokości podatków nakładanych na chłopów) i dyplomacją, wznosimy rozmaite budynki w obrębie naszych twierdz i zamków, szukamy skarbów na mapie czy wreszcie prowadzimy działania wojenne.

Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że w toku zabawy otrzymujemy możliwość zawarcia małżeństwa, co w konsekwencji sprawi, że doczekamy się potomka. By jednak do tego doszło, najpierw musimy spełniać rozmaite (i nienależące do tanich) zachcianki królowej, gdyż w przeciwnym wypadku wybranka naszego serca w końcu się na nas obrazi i odejdzie (niekiedy „z hukiem”, na przykład niszcząc nasz zamek lub kradnąc zgromadzone przez nas kosztowności).

Starcia z nieprzyjaciółmi toczą się planszach pokrytych siatką kwadratowych pól. W ich trakcie sukces zapewnia zarówno właściwe rozmieszczenie naszych wojsk (na arenach mogą pojawić się rozmaite przeszkody), jak i umiejętne wykorzystywanie zdolności każdego z ponad trzydziestu rodzajów jednostek oddanych nam do dyspozycji. Oprócz standardowych, jak pospolite ruszenie, pikinierzy, halabardnicy bądź piechota i rycerze, w naszej armii mogą pojawić się między innymi latające ważki i orły, potężne skorpiony, trolle oraz słonie czy wreszcie cyklopy, smoki i pegazy. Warto przy tym pamiętać, że wpływ na skuteczność bojową naszych podkomendnych ma ich morale oraz poziom zmęczenia. Ich nastawienie do służby można poprawić między innymi poprzez wygrywanie starć i odwiedzanie miejsc kultu lub po prostu pozwalając im odpocząć.

Tryby gry

Filarem gry Clash są dwie kampanie fabularne, które pozwalają nam przejąć kontrolę zarówno nad chrześcijanami, jak i nad poganami. Każda z nich składa się z dziesięciu misji o stopniowo rosnącym poziomie trudności. Poza tym na sprawdzenie czeka 20 specjalnie przygotowanych scenariuszy, w których możemy bawić się w pojedynkę lub w gronie maksymalnie pięciu graczy, w ramach tak zwanego „gorącego krzesła”.

Kwestie techniczne

W okresie premiery Clash mógł się pochwalić grafiką przyzwoitej jakości. Najwyższy poziom również dzisiaj prezentuje natomiast muzyka towarzysząca zabawie, autorstwa Adama Skorupy – kompozytora, którego utwory po latach mogliśmy usłyszeć w grach z serii Wiedźmin.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: gorące krzesło   Liczba graczy: 1-5  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 391 głosów czytelników.

Clash cena w dniu premiery: 20,99 PLN

Wymagania wiekowe Clash: Odpowiednia dla każdego wieku.

Clash Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM