Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 sierpnia 2022, 20:00

Nowa data premiery Clash 2, sequela kultowej polskiej strategii a la „Herosi”

Wiemy, kiedy zagramy w Clash 2 – polską strategię turową, będącą sequelem kultowej gry z lat 90. Co ciekawe, tytuł zadebiutuje we wczesnym dostępie. Wszystko wskazuje na to, że będzie to budżetowa produkcja.

Poznaliśmy nową datę premiery gry Clash II – klasycznej strategii turowej od naszego rodzimego studia Prime Bit Games, będącej kontynuacją wysoko ocenianej produkcji z 1998 roku. Jak donosi PAP Biznes, tytuł zadebiutuje we wczesnym dostępie 30 września 2022 r. Początkowo produkcja ma być dostępna jedynie w PrimeBit Store. Niecały miesiąc później, a konkretnie 28 października, wyjdzie jednak również na platformach Steam i GOG.com.

Informacja o wydaniu gry we wczesnym dostępie jest o tyle zaskakująca, że pierwotnie Clash II miało wyjść 7 kwietnia 2022 r. Wówczas była mowa o wersji 1.0 tytułu. W międzyczasie premierę jednak odwołano, a jako nowy jej termin wskazano wrzesień. Niejako na pocieszenie wypuszczono jedynie wideo z próbką gameplayu. Możecie je obejrzeć poniżej.

Decyzje podjęte przez studio Prime Bit Games mogą wskazywać, że produkcja Clash II nie idzie zbyt dobrze. Warto zauważyć, iż we wspomnianej informacji przekazanej przez PAP Biznes jest mowa o szacunkach zarządu polskiej firmy, według których 30 tys. sprzedanych egzemplarzy gry zagwarantuje jej zwrot kosztów produkcji.

Biorąc pod uwagę, że przedpremierowa cena Clash II wzrosła na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy – tj. od naszej poprzedniej wiadomości na temat tego tytułu – z 99,99 zł do 109,99 zł, można obliczyć, iż na produkcję gry przeznaczono około 3,3 mln zł. Oznacza to, że mamy do czynienia raczej z budżetową pozycją.

Na koniec dodam, iż wbrew wcześniejszym deklaracjom, Clash II ma wyjść nie tylko na PC, ale również na Xboxa (nie wiemy tylko, czy chodzi o XOne, czy o XSX/S, choć stawiałbym na tego pierwszego i wsteczną kompatybilność na pozostałych). Data premiery konsolowej edycji gry ma zostać podana na początku 2023 roku. Niewykluczone, że wraz z nią wyjdzie wersja 1.0 Clash II na PC.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej