Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowe3DSANDNDSiOS
Okładka Apollo Justice: Ace Attorney (3DS)
OkładkaApollo Justice: Ace Attorney (3DS)

Apollo Justice: Ace Attorney

Bardzo ciekawa gra przygodowa, której znaczna część rozgrywana jest na sali sądowej. Ponownie wcielamy się w postać prawnika. Tym razem jednak nie jest to Phoenix Wright, a tytułowy Apollo.

Przygodowe | detektywistyczne | 2D | visual novel | prawnicze

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Apollo Justice: Ace Attorney Premiera

19lut2008

NDS

1gru2016

iOS

8gru2016

AND

21lis2017

3DS

producent: Capcom wydawca: Capcom Strona oficjalna

Apollo Justice: Ace Attorney jest czwartą odsłoną cieszącej się ogromną popularnością serii, w Japonii znanej pod tytułem Gyakuten Saiban. To właśnie głównie z myślą o mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowywane są kolejne części tego cyklu. Pozostali odbiorcy otrzymują ten produkt z bardzo dużym opóźnieniem. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż japońska premiera czwartej części Gyakuten Saiban miała miejsce w kwietniu 2007 roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich gier z tego cyklu, mamy do czynienia z bardzo rozbudowaną przygodówką. W ramach ciekawostki warto też zaznaczyć, że Gyakuten Saiban 4 było pierwszą grą z tej serii, którą przygotowano wyłącznie z myślą o posiadaczach konsoli DS, a także drugą odsłoną serii, która trafiła na smartfony. Poprzednie tytuły ukazywały się równolegle na Gameboya Advance. Za przygotowanie i wydanie gry ponownie odpowiedzialna jest firma Capcom. Oczywistym jest także to, że nie przewidziano żadnych trybów sieciowych.

Fabuła

Podobnie jak w przypadku poprzednich gier z tej serii, mamy do czynienia z bardzo nietypowym produktem, a to dlatego, że znaczna część zabawy rozgrywa się na sali sądowej. W trakcie rozgrywki wcielamy się bowiem w postać adwokata i próbujemy udowodnić niewinność tych osób, które zdecydowały się na wynajęcie naszych usług. Tradycyjnie już gracz ma kilka różnych spraw do rozwiązania.

Jedną z głównych zmian zastosowanych w czwartej odsłonie cyklu jest rezygnacja z dotychczasowego głównego bohatera, czyli Phoenixa Wrighta (Ryuuichi Naruhodoh w japońskiej wersji). Akcja opisywanej gry rozgrywa się siedem lat po wydarzeniach, które przedstawione zostały w trzeciej odsłonie cyklu, czyli Phoenix Wright: Ace Attorney Trials and Tribulations. Tym razem śledzimy losy tytułowego Apollo (Housuke Odoroki). Ma on 22 lata i dopiero co zdobył licencję prawnika. Tradycyjnie już możemy też liczyć na wiele innych ciekawych postaci. Współpracownikiem głównego bohatera jest na przykład magik Minuki. Jeśli zaś chodzi o bronione w trakcie zabawy osobistości, jest to między innymi nastoletni pianista, którego oskarżono o zabicie ochroniarza, czy gangster, któremu zarzuca się popełnienie brutalnego morderstwa.

Mechanika

W trakcie rozgrywki zajmujemy się też wykonywaniem bardziej standardowych czynności – zbieraniem dowodów rzeczowych, przesłuchiwaniem wybranych osób, czy badaniem miejsc zbrodni. Z racji tego, że wersja na DS była początkowo jedyną platformą docelową, dodano kilka zupełnie nowych opcji, wykorzystujących możliwości tego handhelda. Możemy korzystać między innymi z funkcji przybliżania obrazu, co pozwala głównej postaci na rozpoznanie, czy przesłuchiwana osoba w danym momencie mówi prawdę. Jest to zasługą jednego z wrodzonych talentów głównego bohatera, a mianowicie bezbłędnego rozpoznawania mowy ciała. Uatrakcyjniono też wykonywanie wielu dodatkowych czynności, między innymi zbierania i analizy odcisków palców. Wizualnie Apollo Justice nie różni się zbytnio od poprzednich części cyklu. Nie zabrakło oczywiście emocjonujących filmików przerywnikowych, wyświetlanych podczas rozpraw sądowych.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Apollo Justice: Ace Attorney

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
NDS
iOS
AND
3DS