Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSAND3DSNDS
Okładka Apollo Justice: Ace Attorney (AND)

Apollo Justice: Ace Attorney

Bardzo ciekawa gra przygodowa, której znaczna część rozgrywana jest na sali sądowej. Ponownie wcielamy się w postać prawnika. Tym razem jednak nie jest to Phoenix Wright, a tytułowy Apollo.

Przygodowe | detektywistyczne | 2D | visual novel | prawnicze

Okładka Apollo Justice: Ace Attorney (AND)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

19lut2008

NDS

1gru2016

iOS

8gru2016

AND

21lis2017

3DS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Apollo Justice: Ace Attorney jest czwartą odsłoną cieszącej się ogromną popularnością serii, w Japonii znanej pod tytułem Gyakuten Saiban. To właśnie głównie z myślą o mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowywane są kolejne części tego cyklu. Pozostali odbiorcy otrzymują ten produkt z bardzo dużym opóźnieniem. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż japońska premiera czwartej części Gyakuten Saiban miała miejsce w kwietniu 2007 roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich gier z tego cyklu, mamy do czynienia z bardzo rozbudowaną przygodówką. W ramach ciekawostki warto też zaznaczyć, że Gyakuten Saiban 4 było pierwszą grą z tej serii, którą przygotowano wyłącznie z myślą o posiadaczach konsoli DS, a także drugą odsłoną serii, która trafiła na smartfony. Poprzednie tytuły ukazywały się równolegle na Gameboya Advance. Za przygotowanie i wydanie gry ponownie odpowiedzialna jest firma Capcom. Oczywistym jest także to, że nie przewidziano żadnych trybów sieciowych.

Fabuła

Podobnie jak w przypadku poprzednich gier z tej serii, mamy do czynienia z bardzo nietypowym produktem, a to dlatego, że znaczna część zabawy rozgrywa się na sali sądowej. W trakcie rozgrywki wcielamy się bowiem w postać adwokata i próbujemy udowodnić niewinność tych osób, które zdecydowały się na wynajęcie naszych usług. Tradycyjnie już gracz ma kilka różnych spraw do rozwiązania.

Jedną z głównych zmian zastosowanych w czwartej odsłonie cyklu jest rezygnacja z dotychczasowego głównego bohatera, czyli Phoenixa Wrighta (Ryuuichi Naruhodoh w japońskiej wersji). Akcja opisywanej gry rozgrywa się siedem lat po wydarzeniach, które przedstawione zostały w trzeciej odsłonie cyklu, czyli Phoenix Wright: Ace Attorney Trials and Tribulations. Tym razem śledzimy losy tytułowego Apollo (Housuke Odoroki). Ma on 22 lata i dopiero co zdobył licencję prawnika. Tradycyjnie już możemy też liczyć na wiele innych ciekawych postaci. Współpracownikiem głównego bohatera jest na przykład magik Minuki. Jeśli zaś chodzi o bronione w trakcie zabawy osobistości, jest to między innymi nastoletni pianista, którego oskarżono o zabicie ochroniarza, czy gangster, któremu zarzuca się popełnienie brutalnego morderstwa.

Mechanika

W trakcie rozgrywki zajmujemy się też wykonywaniem bardziej standardowych czynności – zbieraniem dowodów rzeczowych, przesłuchiwaniem wybranych osób, czy badaniem miejsc zbrodni. Z racji tego, że wersja na DS była początkowo jedyną platformą docelową, dodano kilka zupełnie nowych opcji, wykorzystujących możliwości tego handhelda. Możemy korzystać między innymi z funkcji przybliżania obrazu, co pozwala głównej postaci na rozpoznanie, czy przesłuchiwana osoba w danym momencie mówi prawdę. Jest to zasługą jednego z wrodzonych talentów głównego bohatera, a mianowicie bezbłędnego rozpoznawania mowy ciała. Uatrakcyjniono też wykonywanie wielu dodatkowych czynności, między innymi zbierania i analizy odcisków palców. Wizualnie Apollo Justice nie różni się zbytnio od poprzednich części cyklu. Nie zabrakło oczywiście emocjonujących filmików przerywnikowych, wyświetlanych podczas rozpraw sądowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 2,5 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Apollo Justice: Ace Attorney

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Ace Attorney: Apollo Justice - prawnicza przygodówka Capcomu doczeka się wersji mobilnej
Ace Attorney: Apollo Justice - prawnicza przygodówka Capcomu doczeka się wersji mobilnej

wiadomość14 października 2016

Firma Capcom poinformowała, że pracuje nad mobilną konwersją gry Ace Attorney: Apollo Justice, czyli prawniczej przygodówki, wydanej pierwotnie na Nintendo DS w 2007 roku.

Phoenix Wright powróci w Ace Attorney 5
Phoenix Wright powróci w Ace Attorney 5

wiadomość5 września 2012

Mamy dobre wieści dla fanów Phoenixa Wrighta. Firma Capcom ogłosiła, że najpopularniejszy prawnik świata gier powróci w Ace Attorney 5. Projekt zmierza na konsolę Nintendo 3DS.

Capcom zapowiedział grę Ace Attorney 5. Trzy części serii trafią na iOS/Android
Capcom zapowiedział grę Ace Attorney 5. Trzy części serii trafią na iOS/Android

wiadomość30 stycznia 2012

Capcom potwierdził, że gra Ace Attorney 5 jest w produkcji. Firma nie ujawniła jednak żadnych szczegółów kolejnej odsłony serii sądowej, która zdobyła ogromną popularność na konsoli DS. Wiemy za to, że koncern planuje przenieść trzy pierwsze części marki na urządzenia przenośne iOS i Android.

Zapowiedziano crossover przygód Phoenixa Wrighta i Professora Laytona
Zapowiedziano crossover przygód Phoenixa Wrighta i Professora Laytona

wiadomość20 października 2010

Dwójka jednych z najbardziej popularnych bohaterów gier na przenośną konsolę Nintendo DS – Phoenix Wright i Professor Layton - doczeka się wspólnej produkcji. Crossover - zapowiedziany podczas wczorajszej konferencji prasowej studia Level-5, odpowiedzialnego za gry z Professorem Laytonem w roli głównej - będzie nosił tytuł Professor Layton vs. Gyakuten Saiban (pod nazwą Gyakuten Saiban seria Ace Attorney ukazuje się w Kraju Kwitnącej Wiśni).

Rywal Phoeniksa Wrighta głównym bohaterem nowej odsłony Ace Attorney
Rywal Phoeniksa Wrighta głównym bohaterem nowej odsłony Ace Attorney

wiadomość10 kwietnia 2008

W dotychczasowych odsłonach cyklu Gyakuten Saiban, znanego poza granicami Japonii pod nazwą Ace Attorney, wcielaliśmy się w postaci adwokatów Phoeniksa Wrighta i Apollo Justice, broniących niesłusznie oskarżonych obywateli. Nowa, piąta część Gyakuten Saiban przełamie tę zasadę, umożliwiając nam wcielenie się rolę oskarżyciela.

NDS
iOS
AND
3DS