Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Plants vs. Zombies - seria gier

Seria gier z gatunku tower defense, stworzona przez założone w 2000 roku amerykańskie studio PopCap Games, znane głównie z produkcji tytułów typu casual. Firma ma na swoim koncie między innymi bardzo dobrze przyjęty cykl Bejeweled. W 2011 roku spółka została przejęta przez Electronics Arts, dzięki czemu część jej starszych gier trafiła także na platformę Origin.

Pierwsza część serii została wydana w 2009 roku. Początkowo gra miała nosić nazwę Weedlings, jednak w trakcie prac deweloperskich tytuł przemianowano na Plants vs. Zombies. Twórcy podczas projektowania i tworzenia gry inspirowali się takimi tytułami jak Insaniquarium, Warcraft III czy Magic: The Gathering. Produkcja zebrała bardzo pozytywne recenzje oraz nominacje do kilku prestiżowych nagród. Zachęceni sukcesem autorzy przystąpili do prac nad drugą częścią, która ukazała się w 2013 roku jako czasowy exclusive dla systemów iOS.

Poboczną odsłonę cyklu stanowi gra Plants vs. Zombies: Garden Warfare. Wydany w 2014 roku tytuł zawierał elementy gatunku tower defense znane z oryginału, jednak łączył je z dynamiczną, trzecioosobową rozgrywką charakterystyczną dla gier akcji. Produkcja była nastawiona na tryb kooperacji, z dużym naciskiem na konieczność współdziałania w drużynie i właściwego wykorzystania umiejętności poszczególnych jednostek. Drugą część gry Plants vs. Zombies: Garden Warfare zapowiedziano w 2015 roku podczas targów E3. Ostatecznie tytuł trafił na rynek w połowie lutego następnego roku.

Oprócz tego seria doczekała się odsłony przeznaczonej do grania w ramach popularnego portalu społecznościowego Facebook. W Plants vs Zombies Adventures oprócz zmagania się z nacierającymi falami wrogów mogliśmy także zajmować się rozwijaniem naszego miasteczka. Projekt został zamknięty pod koniec 2014 roku, po blisko półtorarocznej obecności na rynku. Inspiracje takimi grami jak Magic: The Gathering znalazły swoje odzwierciedlenie także w pobocznej odsłonie z 2016 roku – Plants vs. Zombies Heroes. Tytuł łączył typowe dla serii rozwiązania z elementami gry karcianej. Całość została osadzona w konwencji walki superbohaterów z superzłoczyńcami, charakterystycznej dla komiksów.

Cykl obecny jest na wszystkich najważniejszych platformach, wliczając w to komputery osobiste, konsole oraz urządzenia mobilne.

Od 2013 roku wydawnictwo Dark Horse Comics publikuje komiks Plants Vs. Zombies ze scenariuszem autorstwa Paula Tobina. Tytuł dostępny jest tak w formie drukowanej, jak i w elektronicznej.

Rozgrywka w serii Plants vs. Zombies polega na obronie naszego domu przed nadciągającymi falami zombie. Robimy to poprzez sadzenie w strategicznych miejscach odpowiednich roślin i grzybów. Każdy gatunek ma odmienne umiejętności defensywne i ofensywne, co wymaga starannego zaplanowania przebiegu starcia i umiejętnego łączenia poszczególnych umiejętności. Roślinność w naszym ogrodzie może atakować przeciwników, spowalniać ich czy wymuszać na nich zmianę trasy. Także zombie występują w wielu wariantach. Część przypomina klasyczne żywe trupy znane z horrorów, niektóre jednak potrafią latać czy przyzywać kolejnych nieumarłych. Walutą, dzięki której możemy sadzić kwiaty i kupować ulepszenia, są słoneczka. Zdobywamy je w trakcie rozgrywki i wydajemy w udostępnionym graczom sklepie. Plansze składają się z kilku ścieżek, którymi nadciągają zombie, a zadaniem gracza jest zabezpieczenie każdej z nich. Poszczególne poziomy różnią się scenerią oraz porą dnia – nocą fotosynteza przebiega wolniej, przez co musimy oszczędniej gospodarować zasobami.

Cykl utrzymany jest w pogodnej, kreskówkowej stylistyce, będąc raczej parodią produkcji o zombie niż horrorem. Seria zawiera także szereg odniesień do kultury popularnej, odwołując się do powszechnie znanych filmów, książek, seriali czy piosenek. Przebiega to też w drugą stronę – nawiązania do serii Plants vs. Zombies obecne są w takich grach jak Left 4 Dead 2 czy World of Warcraft.

Plants vs. Zombies 3: Welcome to Zomburbia
Plants vs. Zombies 3: Welcome to Zomburbia

Strategiczne 2024

Mobilna gra strategiczna typu tower defense, która stawia gracza w roli dowódcy oddziału roślin broniących ogrodu przed inwazją zombie. Tak jak poprzednie odsłony, Plants vs. Zombies 3 oferuje całkiem rozbudowany model rozgrywki i cechuje się niemałą dawką humoru. Za jego stworzenie odpowiada studio PopCap Games (autorzy poprzednich części cyklu).

ANDiOS

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville
Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Akcji 18 października 2019

Nieformalna trzecia odsłona serii Plants vs. Zombies: Garden Warfare - sieciowych strzelanek TPP od studia PopCap Games i firmy Electronic Arts. Gracze biorą udział w potyczkach uroczych zombie i uzbrojonych po zęby roślin, toczonych na różnorodnych mapach. Tytuł przygotowano przede wszystkim z myślą u multiplayerowej zabawie.

PCPS4XONESwitch

Plants vs. Zombies Heroes
Plants vs. Zombies Heroes

Strategiczne 18 października 2016

Poboczna odsłona popularnego cyklu Plants vs. Zombies, zrealizowana w formie mobilnej gry karcianej z elementami strategii tower defense. Produkcja wprowadza do uniwersum serii wątki zainspirowane historiami o superbohaterach, a odzianych w maski i peleryny herosów spotykamy po obu stronach konfliktu – obok całej gamy szeregowych jednostek roślin oraz zombie, znanych z poprzednich, pełnoprawnych części cyklu. Rozgrywka koncentruje się na toczeniu kolejnych pojedynków za pomocą własnoręcznie skomponowanej talii kart, symbolizujących postaci oraz ich umiejętności specjalne. Bitwy rozgrywają się na mapach podzielonych na kilka pionowych ścieżek, w stylu przypominającym produkcje z gatunku tower defense, a podczas zabawy gracze naprzemiennie aktywują kolejne karty, przywołując jednostki na określone ścieżki lub odpalając ich supermoce. Plants vs. Zombies Heroes koncentruje się na zmaganiach wieloosobowych, choć w grze nie zabrakło także typowej kampanii fabularnej dla jednego gracza.

ANDiOS

Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2
Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2

Akcji 23 lutego 2016

Kontynuacja oryginalnej wieloosobowej gry akcji, opracowanej pod egidą koncernu Electronic Arts przez specjalizujące się dotąd w czysto casualowych produkcjach studio PopCap Games. Fabuła gry koncentruje się ponownie na tytułowej rywalizacji roślin z żywymi trupami – tym razem jednak naszym zadaniem jest odbicie z rąk zombiaków niewielkiego miasteczka o nazwie Suburbia. Pod względem mechaniki, Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 nie odbiega w sposób znaczący od rozwiązań znanych z pierwszej części gry, a rozgrywka ukierunkowana jest w dalszym ciągu na zmagania w trybie multiplayer. Do dyspozycji graczy oddano przeszło 100 ‘herosów’ o odmiennym uzbrojeniu oraz zdolnościach specjalnych. Wśród nich znalazły się zarówno postacie znane z jedynki, jak i całkiem nowe (nie zabrakło także opcji zaimportowania swoich ulubionych bohaterów z pierwowzoru). O wysokiej jakości oprawę graficzną gry zadbał zaś silnik Frostbite, znany z produkcji AAA pokroju serii Battlefield czy Need for Speed.

PCPS4XONE

Plants vs. Zombies: Garden Warfare
Plants vs. Zombies: Garden Warfare

Akcji 25 lutego 2014

Spin-off popularnej, casualowej strategii typu tower-defence, której tematem przewodnim jest tytułowa rywalizacja roślin z zastępami krwiożerczych zombie. Przygotowana przez twórców oryginału, ekipę PopCap Games produkcja, adresowana jest do graczy preferujących szybką oraz dynamiczną rozgrywkę i łączy w sobie elementy strategii oraz trzecioosobowej gry akcji. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad jedną z wybranych roślin, a naszym zadaniem jest stawianie wieżyczek obronnych i walka z nadciągającymi hordami przeciwników. Rozgrywka ukierunkowana jest na zabawę w trybie kooperacji, zaś kluczem do zwycięstwa jest ścisła współpraca i umiejętność wykorzystania specyficznych właściwości poszczególnych roślin, takich jak umiejętność leczenia czy unoszenia się nad ziemią. W porównaniu z pierwszą odsłoną cyklu, uwagę zwraca też wysokiej jakości trójwymiarowa oprawa graficzna, stworzona przy pomocy znanego m.in. z serii Battlefield silnika Frostbite.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS

Plants vs. Zombies 2: It's About Time
Plants vs. Zombies 2: It's About Time

Strategiczne 15 sierpnia 2013

Pełnoprawna kontynuacja zwariowanej strategii typu tower defense, w której udało się połączyć popularność tego casualowego gatunku z niesłabnącym zainteresowaniem wszelkiego rodzaju produkcjami o zombie. Gra została przygotowana przez twórców oryginału, doświadczone w budżetowych produkcjach studio PopCap Games. Motywem przewodnim serii jest inwazja nieumarłych, którzy głodni ludzkich mózgów zgromadzili potężną armię, zdolną doprowadzić ich do celu. Po raz kolejny jednak na ich drodze staną sprytne rośliny, które dysponując niecodzienną bronią, postanowią pokrzyżować plany zombiaków. Rozgrywka sprowadza się do zabezpieczania kolejnych grządek wirtualnego pola tak, aby uniemożliwić mózgożernym potworom dotarcie do celu. Całość cechuje się jeszcze większym zróżnicowaniem plansz i jednostek oraz charakterystycznym dla cyklu czarnym humorem.

PCANDiOS

Plants vs Zombies Adventures
Plants vs Zombies Adventures

Strategiczne 20 maja 2013

Plants vs Zombies Adventures to facebookowa strategia typu tower defense. Zadaniem gracza jest odpieranie kolejnych fal zombiaków. Do realizacji tego celu wykorzystuje sadzonki, które wyrastają na rośliny atakujące przeciwników lub spowalniające ich marz. Pomiędzy misjami zajmujemy się rozwojem miasteczka.

WWW

Plants vs Zombies
Plants vs Zombies

Strategiczne 5 maja 2009

Gra z popularnego gatunku tower defense o dość nietypowej tematyce - sadząc rośliny, bronimy domostwa przez atakiem hord zombie. Grę przygotowała firma PopCap Games, znana z udanych produkcji logiczno-zręcznościowych, np. Peggle Deluxe czy Bejeweled. W Plants vs Zombies poziomy składają się z kilku ścieżek, którymi nadchodzą zombie, a zadaniem gracza jest zabezpieczenie każdej z nich. Naszą linią obrony są rozmaite kwiaty i rośliny, które sadzimy przed atakowanym domem. Różne ich gatunki pełnią odmienne funkcje, takie jak wytwarzanie słoneczek (tutejsza waluta), atak, spowolnienie przeciwników czy wybuchanie pod ich nogami. Podobne urozmaicenie można zaobserwować po drugiej stronie barykady – nadciągający nieumarli różnią się wyglądem, uzbrojeniem i wyposażeniem ochronnym. Produkcja cechuje się dużą przystępnością, gdyż poziom trudności rośnie stopniowo i nie brak podpowiedzi. Dodatkowym atutem jest lekki, żartobliwy klimat, osiągnięty dzięki kolorowej grafice oraz pogodnej ścieżce dźwiękowej.

PCX360PS3ANDiOSWPNDSPSV