Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Movie Games

Firma polski producent wydawca

WWW: http://moviegames.pl/en/

Facebook: https://www.facebook.com/moviegamesSA/

Adres: Marszałkowska 45/49 lok. 44, 00-648 Warszawa

[email protected]

Istniejąca od 2016 roku polska firma zajmująca się tworzeniem oraz wydawaniem gier wideo na komputery osobiste i konsole. Movie Games jest spółką zależną grupy PlayWay, a na jej czele stoi Mateusz Wcześniak. W maju 2021 roku ogłoszono, że w radzie nadzorczej spółki zasiądzie słynny David Jaffe.

Historia

Firma Movie Games została założona w 2016 roku. Jej dyrektor generalny, Mateusz Wcześniak, wcześniej był zawodowo związany z sektorem finansowym. Z czasem dołączyli do niego branżowi weterani, na czele z Maciejem Miąsikiem, który pracował między innymi w takich firmach, jak LK Avalon oraz CD Projekt RED. Movie Games miało zarówno działać na rynku wydawniczym, jak i przygotowywać własne produkcje.

W pierwszych latach działalności katalog wydawniczy Movie Games zasiliły takie tytuły, jak kosmiczne wyścigi Orbital Racer (grudzień 2017), złożona gra RPG typu roguelike od My Next Games ochrzczona mianem Soulblight (marzec 2018) oraz 303 Squadron: Battle of Britain, będący owocem współpracy Movie Games oraz zespołu Atomic Jelly. Ostatnia z wymienionych pozycji miała trafić nie tylko na komputery osobiste, lecz również na konsole, jednak z uwagi na fakt, że na PC nie cieszyła się zbyt dużą popularnością (a także nie odniosła sukcesu artystycznego), ostatecznie zrezygnowano z tych planów.

W czerwcu 2018 roku na komputery osobiste trafił przygotowany przez Movie Games horror psychologiczny zatytułowany Lust for Darkness. Produkcja doczekała się na tyle ciepłego przyjęcia, że z czasem trafiła również na konsole (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch). Poza tym w lutym 2019 roku deweloperzy zapowiedzieli jej kontynuację, czyli Lust from Beyond.

W kolejnych miesiącach Movie Games wydało między innymi takie gry, jak Treasure Hunter Simulator od studia Drago (grudzień 2018), stworzony przez Disaster Studio symulator mechanika lotniczego, czyli Plane Mechanic Simulator (który w lutym 2019 roku trafił do wczesnego dostępu na PC), survival horror The Beast Inside od Illusion Ray (październik 2019), a także Drug Dealer Simulator od ekipy Byterunners Game Studio (tytuł trafił na PC w kwietniu 2020 roku).

Oprócz Lust from Beyond plany wydawnicze firmy na kolejne miesiące i lata zdominowały wszelkiej maści symulatory. Mowa między innymi o takich pozycjach, jak Car Wash Simulator, Alaskan Truck Simulator, ER Pandemic Simulator, American Motorcycle Simulator oraz Airport Contraband. Poza tym firma miała zająć się wydaniem adaptacji serialu popularnonaukowego zatytułowanego Mythbusters: Pogromcy mitów stacji Discovery Channel, czyli Mythbusters: The Game.

Tymczasem Lust From Beyond zadebiutowało w marcu 2021 roku i zebrało dość przyzwoite oceny od branżowych mediów (według serwisu Metacritic średnia wystawionych przez nie not wynosiła 64%). Produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia na platformie Steam, gdzie cieszyła się „bardzo pozytywnymi” recenzjami. Niedługo później Movie Games ogłosiło, że zostało wydawcą gry War Hospital od niezależnego zespołu Brave Lamb Studio (strategii pozwalającej graczom zarządzać pierwszowojennym szpitalem polowym), a także Fire Commandera będącego owocem współpracy ekip Atomic Wolf i Pixel Crow (jeszcze jednej strategii; mieliśmy w niej stanąć na czele drużyny strażackiej).

Historyczny transfer

Na początku maja 2021 roku studio ogłosiło natomiast, że pod jego skrzydła trafił David Jaffe – weteran branży gier wideo, a zarazem twórca takich gier, jak God of War oraz seria Twisted Metal. Jaffe miał przy tym nie tylko pełnić rolę konsultanta, lecz również zasiąść w radzie nadzorczej spółki.


Wyprodukowane i wydane gry