Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPC
Okładka Soulblight (Switch)

Soulblight

Gra RPG typu roguelike o niezwykle złożonej mechanice. The Shadowborn jest dziełem polskiego studia niezależnego My Next Games. Wcielamy się w śmiałka, który eksploruje tajemniczy i niebezpieczny obszar znany jako Archiwum.

RPG | fantasy | roguelike | polskie | top-down | indie | RPG akcji | soulslike

Okładka Soulblight (Switch)

data premiery gry:

15mar2018

PC

4paź2018

Switch

Soulblight (dawniej The Shadowborn) to nietuzinkowa gra RPG typu roguelike, wyróżniająca się niebywale złożoną mechaniką. Wydarzenia obserwujemy tu z kamery zawieszonej nad głową bohatera (top-down), natomiast akcja toczy się w dość mrocznych realiach fantasy. Tytuł ten w wersji na platformę PC jest debiutanckim dziełem niezależnego studia My Next Games, założonego przez Jakuba Lisińskiego w Częstochowie. Gra zdobyła uznanie właściwie już w momencie ujawnienia, zgarniając dwie prestiżowe nagrody na krakowskiej konferencji Digital Dragons 2015 (w tym dla najlepszej gry niezależnej w konkursie Indie Showcase).

Fabuła

Akcja toczy się w wyniszczonym magicznym świecie – a konkretniej w tajemniczej Świątyni. Gmach ten, niegdyś wspaniały, obecnie stoi w ruinie, z wykwitłą w jego sercu potężną anomalią pod postacią drzewa o konarach skąpanych w mistycznej cieczy. Gracz wciela się w śmiałka, który zapuszcza się w lochy pod Świątynią, zwabiony wizją czekającej tam na niego mocy i wielkości.

Rozgrywka

W trakcie przygody walczymy z przeciwnikami (albo przemykamy za ich plecami, stawiając na skradanie się), gromadzimy łupy i rozwijamy kierowanego bohatera. To ostatnie stanowi jeden z najistotniejszych i najciekawszych elementów Soulblight. Praktycznie każde nasze działanie ma wpływ na umiejętności i osobowość protagonisty – przykładowo, częste spożywanie piwa prowadzi do uzależnienia od alkoholu, zaś schylanie się po każdą monetę może poskutkować zapadnięciem na gorączkę złota. Rzecz jasna, wszystko to wpływa w mniej lub bardziej wyczuwalny sposób na mechanikę rozgrywki.

Również w innych aspektach mechanizmy kierujące zabawą prezentują wysoki stopień złożoności. Dla przykładu, rany dzielą się na rozmaite typy – nie brakuje też chorób i innych dolegliwości – a na każdą przypadłość potrzeba odmiennych środków zaradczych. Również te ostatnie występują w licznych formach, a stosowanie bandaży najpodlejszego sortu grozi wdaniem się zakażenia.

System walki to jeszcze jeden dość niecodzienny element gry, połączono w nim bowiem rozwiązania typowe dla gier turowych z mechaniką hack’n’slashów. Jak przystało na gatunek roguelike, Soulblight cechuje się wysokim poziomem trudności oraz losowo generowanymi poziomami.

Technikalia

Debiutanckie dzieło studia My Next Games w wersji na platformę PC zostało okraszone ładną, rysunkową grafiką w dwóch wymiarach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Soulblight

Wymagania wiekowe Soulblight

16+

Wymagania sprzętowe Soulblight

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core 2 Duo, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 2 GB HDD, Windows XP

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 października 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 października 2017 r.)

wiadomość23 października 2017

W minionym tygodniu na polskim rynku gier działo się sporo. Ruszyła zbiórka pieniędzy na RPG Soulblight, firma PlayWay uruchomiła niecodzienne szkolenia, poznaliśmy wyniki sprzedaży magazynów branżowych i dowiedzieliśmy się trochę o obecnej kondycji finansowej oraz planach na przyszłość studia CI Games. Do kiosków trafił też nowy numer CD-Action.

PC
Switch