Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Amazon Game Studios

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie należące do koncernu Amazon, które rozpoczęło działalność w 2012 roku. Amazon Game Studios ma w swoim portfolio tytuły dostępne na urządzeniach mobilnych, komputerach osobistych i konsolach, a jego biura mieszczą się w San Diego, Seattle i hrabstwie Orange.

Historia

Choć zespół Amazon Game Studios rozpoczął działalność w 2012 roku, kiedy to premierę miała gra Living Classics, jego korzenie sięgają roku 2011. Wówczas bowiem firma Amazon otworzyła Amazon Appstore – sklep z aplikacjami mobilnymi. Jego oferta przez kolejne lata powiększała się zarówno o dzieła innych firm, jak i o szereg produkcji stworzonych samodzielnie lub we współpracy z Amazon Game Studios (mowa między innymi o Til Morning’s Light czy Lost Within).

O tym, że Amazon Game Studios planuje ekspansję na rynek komputerowy i konsolowy, gracze dowiedzieli się w 2014 roku, kiedy to szeregi tej ekipy zasiliła między innymi Kim Swift (autorka popularnego Portala), a także inne osoby mogące się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w branży gier wideo. W 2015 roku studio nabyło od firmy Crytek licencję na wykorzystanie silnika CryEngine, tworząc opartą na nim technologię Lumberyard. W kolejnych latach ów engine miał napędzać nie tylko autorskie dzieła studia, lecz także produkcje od innych deweloperów, na czele z takimi tytułami, jak Star Citizen czy Deadhaus Sonata.

Dwa lata później Amazon Game Studios zaprezentowało światu swoje trzy duże projekty. Mowa o MMORPG-u zatytułowanym New World, multiplayerowej grze akcji z elementami survivalu Crucible, a także oryginalnym Breakaway łączącym elementy gry sportowej i brawlera; w marcu 2018 roku podjęto decyzję o anulowaniu ostatniego z wymienionych projektów.

Ponadto w sierpniu 2018 roku zaprezentowano światu The Grand Tour Game, czyli wyścigi oparte na licencji popularnego programu emitowanego na kanale Amazon Prime, a także ujawniono, że w fotelu wiceprezesa Amazon Game Studios zasiądzie Christoph Hartmann – jeden z założycieli firmy 2K Games – który zastąpi na tym stanowisku Mike'a Frazziniego. W czerwcu 2019 roku wyszło na jaw, że technologia Lumberyard nie nadaje się do napędzania multiplayerowych produkcji, nawet pomimo tego, że Amazon Game Studios poświęciło sporo czasu na jej udoskonalenie. O tym, że w firmie nie dzieje się zbyt dobrze, świadczyło również zwolnienie kilkudziesięciu jej pracowników oraz skasowanie szeregu niezapowiedzianych pozycji.

W kwietniu 2020 roku światło dzienne ujrzały natomiast ogłoszenia o pracę wskazujące na to, że Amazon Game Studios (a dokładnie – znajdujące się pod jego skrzydłami studio z siedzibą w kalifornijskim Irvine) tworzyło niezapowiedzianą jeszcze grę MMO osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni. Nad tym enigmatycznym tytułem mieli czuwać ludzie mający w swoim portfolio między innymi takie pozycje, jak cykl Destiny, World of Warcraft oraz seria Planetside.

Premiera pierwszej dużej gry i pierwsze duże problemy

Pierwszy z dużych projektów Amazon Game Studios – Crucible – zadebiutował 20 maja 2020 roku. Produkcja dystrybuowana w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play) nie przypadła do gustu ani recenzentom oraz streamerom, ani graczom; dość powiedzieć, że większość tych ostatnich przestała się w niej bawić w ciągu raptem trzech tygodni od premiery. Deweloperzy zaczęli więc działać i najpierw poinformowali, że usuną dwa z trzech trybów rozgrywki opracowanych na jej potrzeby, natomiast w lipcu cofnęli jej debiut, ponownie umieszczając ją w fazie zamkniętych beta-testów. Owe działania nie przyniosły jednak poprawy sytuacji, w związku z czym w październiku podjęto decyzję o tym, że jej serwery zostaną wyłączone 9 listopada.

Co zaś tyczy się New World – w kwietniu 2020 roku informowano, że premiera tego tytułu została zaplanowana na 26 maja. Niedługo później wydawca podał jednak do wiadomości, że debiut gry został przesunięty na 25 sierpnia. Zamknięte testy jasno dały jednak do zrozumienia twórcom, że i to dzieło należy jeszcze dopracować. W związku z tym autorzy zdecydowali o jeszcze jednej, tym razem o wiele bardziej dotkliwej „obsuwie”, przez którą New World miało trafić do sprzedaży dopiero wiosną 2021 roku.


Gry w produkcji i planach

New World PC2021

Wydawcy gier Amazon Game Studios

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Amazon Game Studios:


Amazon.com, Inc.

Plany wydawnicze na przyszłość

Deadhaus Sonata2020

The Lord of the Rings MMO2021

Współpracujący z Amazon Game Studios producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Amazon Game Studios


Athlon Games

Apocalypse Studios

Wydane gry