Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Amazon Game Studios

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie należące do koncernu Amazon, które rozpoczęło działalność w 2012 roku. Amazon Game Studios ma w swoim portfolio tytuły dostępne na urządzeniach mobilnych, komputerach osobistych i konsolach, a jego biura mieszczą się w San Diego, Seattle i hrabstwie Orange.

Historia

Choć zespół Amazon Game Studios rozpoczął działalność w 2012 roku, kiedy to premierę miała gra Living Classics, jego korzenie sięgają roku 2011. Wówczas bowiem firma Amazon otworzyła Amazon Appstore – sklep z aplikacjami mobilnymi. Jego oferta przez kolejne lata powiększała się zarówno o dzieła innych firm, jak i o szereg produkcji stworzonych samodzielnie lub we współpracy z Amazon Game Studios (mowa między innymi o Til Morning’s Light czy Lost Within).

O tym, że Amazon Game Studios planuje ekspansję na rynek komputerowy i konsolowy, gracze dowiedzieli się w 2014 roku, kiedy to szeregi tej ekipy zasiliła między innymi Kim Swift (autorka popularnego Portala), a także inne osoby mogące się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w branży gier wideo. W 2015 roku studio nabyło od firmy Crytek licencję na wykorzystanie silnika CryEngine, tworząc opartą na nim technologię Lumberyard. W kolejnych latach ów engine miał napędzać nie tylko autorskie dzieła studia, lecz także produkcje od innych deweloperów, na czele z takimi tytułami, jak Star Citizen czy Deadhaus Sonata.

Dwa lata później Amazon Game Studios zaprezentowało światu swoje trzy duże projekty. Mowa o MMORPG-u zatytułowanym New World, multiplayerowej grze akcji z elementami survivalu Crucible, a także oryginalnym Breakaway łączącym elementy gry sportowej i brawlera; w marcu 2018 roku podjęto decyzję o anulowaniu ostatniego z wymienionych projektów.

Ponadto w sierpniu 2018 roku zaprezentowano światu The Grand Tour Game, czyli wyścigi oparte na licencji popularnego programu emitowanego na kanale Amazon Prime, a także ujawniono, że w fotelu wiceprezesa Amazon Game Studios zasiądzie Christoph Hartmann – jeden z założycieli firmy 2K Games – który zastąpi na tym stanowisku Mike'a Frazziniego.


Gry w produkcji i planach

New World PC2020

Wydawcy gier Amazon Game Studios

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Amazon Game Studios:


Amazon.com, Inc.

Plany wydawnicze na przyszłość

Deadhaus Sonata2020

The Lord of the Rings MMO2021

Współpracujący z Amazon Game Studios producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Amazon Game Studios


Athlon Games

Apocalypse Studios

Wydane gry