Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Bugbear Entertainment

Firma producent wydawca

WWW: http://www.bugbear.fi

Facebook: https://www.facebook.com/bugbeargames/

Adres: ILMALANKUJA 2 K 00240 HELSINKI FINLAND

Telefon: 358-9-3108 8099

Fax: 358-9-7312 2176

[email protected]

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Helsinkach. Bugbear Entertainment specjalizuje się w grach wyścigowych, a jego dzieła można znaleźć zarówno na komputerach osobistych i konsolach, jak i na platformach mobilnych. Największymi hitami w dorobku tej ekipy są trzy pierwsze odsłony cyklu FlatOut.

Historia

Dzieje studia Bugbear Entertainment rozpoczynają się w 2000 roku. Założycielem firmy, której siedziba mieści się w Helsinkach, był Janne Alanenpää. Na debiutancki projekt tego zespołu gracze nie musieli długo czekać. W 2001 roku na sklepowych półkach pojawiła się bowiem produkcja zatytułowana Rally Trophy, pozwalająca nam zasiąść za kierownicami kultowych historycznych samochodów rajdowych, jak Ford Cortina czy Fiat 600 Abarth. Gra szybko zdobyła duże grono oddanych fanów, a z czasem doczekała się statusu kultowej oraz otrzymała szereg branżowych nagród.

W 2003 roku natomiast światło dzienne ujrzał owoc współpracy omawianego studia oraz firmy Activision, czyli poświęcona monster truckom gra wyścigowa zatytułowana Tough Trucks. Rok 2004 z kolei przyniósł premierę FlatOuta, czyli następnego niebywale ciepło przyjętego przez graczy dzieła Bugbear Entertainment. Tym razem deweloperzy oddali w nasze ręce wyścigi, w których nadrzędną rolę odgrywała destrukcja zarówno otoczenia, jak i samochodów przeciwników (oraz naszego własnego). Gra mogła pochwalić się przyjemną dla oka grafiką oraz dopracowanym modelem uszkodzeń wpływających nie tylko na wygląd, lecz również na prowadzenie poszczególnych maszyn. Tytuł odniósł wielki sukces, toteż nic dziwnego, że w 2006 roku doczekał się kontynuacji (FlatOut 2); rok później zapoczątkowana przez niego seria otrzymała natomiast trzecią odsłonę, czyli FlatOut: Ultimate Carnage.

Latem 2005 roku Bugbear Entertainment stworzyło mobilną grę Glimmerati przeznaczoną na N-Gage’a – hybrydę telefonu i konsoli. Było to pierwsze, lecz nieostatnie spotkanie autorów z platformami mobilnymi. W roku 2007 na konsoli PSP zadebiutowała opracowana przez nich gra Sega Rally, natomiast rok później trafił na nią FlatOut: Head On. Ten drugi był zarazem ostatnią odsłoną cyklu, nad którą pracowało Bugbear Entertainment; w późniejszych latach seria doczekała się co prawda następnych części, jednak szybko zaczęła tracić dawny blask.

Z kolei po jej premierze studio Bugbear Entertainment na długie lata nabrało wody w usta. Dopiero w lutym 2011 roku deweloperzy ujawnili, że nawiązali współpracę z firmą Namco Bandai (obecnie – Bandai Namco Entertainment), której owocem będzie gra Ridge Racer Unbounded. Tytuł zadebiutował w marcu 2012 roku, jednak nowy pomysł na rozgrywkę nie przypadł do gustu zagorzałym fanom serii; oceny, których średnia według serwisu Metacritic ledwo przekraczała 70% nie były zbyt zachęcające również dla nowych w temacie graczy. Twórcy nie składali jednak broni i planowali oddać w nasze ręce jeszcze jedną grę z tej kultowej serii. Ridge Racer Driftopia, bo takie miano nosił ów projekt, doczekał się otwartych beta-testów we wrześniu 2013 roku. Przeszły one jednak bez większego echa, toteż w czerwcu 2014 podjęto decyzję o anulowaniu całego przedsięwzięcia.

W międzyczasie opisywany zespół postanowił powrócić do korzeni i stworzyć duchowego spadkobiercę FlatOuta. W sierpniu 2013 roku rozpoczęła się przedsprzedaż projektu Next Car Game. W kolejnych miesiącach twórcy zorganizowali zbiórkę funduszy w serwisie Kickstarter, która zakończyła się fiaskiem. Niemniej po udostępnieniu gry we wczesnym dostępie projekt zaczął zyskiwać popularność, a z czasem – zarabiać na siebie. W styczniu 2014 roku deweloperzy pochwalili się milionem dolarów przychodu, natomiast w maju ujawnili, że sukces tego dzieła uratował ich przed bankructwem. W październiku 2014 roku gra zmieniła nazwę na Wreckfest, a w kolejnych latach doczekała się szeregu aktualizacji. Pełna wersja tej produkcji zadebiutowała na komputerach osobistych w czerwcu 2018 roku; w sierpniu 2019 tytuł trafił na PlayStation 4 oraz Xboksa One.

W międzyczasie, bo w listopadzie 2018 roku, firma THQ Nordic poinformowała o nabyciu Bugbear Entertainment; transakcja obejmowała zarówno samo studio, jak i należące do niego marki oraz technologię.


Wydane gry

Stuntfestanulowana