Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCXBOXWiiPS2
Okładka FlatOut (PC)

FlatOut

Opracowana przez fińskie studio Bugbear Entertainment dynamiczna gra wyścigowa, nawiązująca do takich tytułów jak Burnout czy Destruction Derby, w których równie ważne, co nasze miejsce na mecie, jest spowodowanie jak największych uszkodzeń wśród innych uczestników zabawy.

Wyścigi | samochodowe

Okładka FlatOut (PC)

data premiery gry:

5lis2004

PC PS2 XBOX

23lis2010

Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

FlatOut to dynamiczna gra wyścigowa, pod wieloma względami nawiązująca do takich serii jak Destruction Derby czy Burnout. Gracz przystępuje do brutalnych zawodów samochodowych, dążąc nie tylko do osiągania kolejnych sukcesów, ale i maksymalnego uszkadzania pojazdów prowadzonych przez swych konkurentów.

Produkt wyróżnia się przede wszystkim za sprawą efektownego modelu rozgrywki. W klasycznych zawodach do każdego wyścigu przystępuje maksymalnie ośmiu zawodników, którzy do pokonania mają kilka okrążeń. Gracz staje nie tylko przed wyborem drogi przejazdu (liczne skróty), ale może także niszczyć napotykane po drodze elementy otoczenia. Mowa tu między innymi o płotkach, podporach większych konstrukcji czy zaparkowanych przy drodze autach cywilnych. Tego typu działania umożliwiają naładowanie widocznego na ekranie paska nitro oraz pozwalają utrudnić jazdę przeciwnikom. Warto jednak dodać, że zniszczone przedmioty pozostają na trasie do samego końca.

Oprócz zwykłych wyścigów można próbować swych sił w dwóch innych rodzajach zawodów. FlatOut oferuje mianowicie bitwy rozgrywane na specjalnie przystosowanych do tego celu arenach, w których zwycięża ostatni pojazd na planszy. Można także przystępować do serii zwariowanych mini-gier, polegających między innymi na wystrzeliwaniu kierowcy przez przednią szybę pojazdu.

Podstawowy tryb rozgrywki stanowi rozbudowana kariera, w której zabawę rozpoczyna się dysponując skromnym budżetem. Pozwala to na zakup najtańszego pojazdu, który w miarę pozyskiwania gotówki poddaje się licznym modyfikacjom. Gracz może zwiększać moc silnika, czynić nadwozie bardziej wytrzymałym, udoskonalać hamulce czy poprawiać pracę zawieszenia. W miarę awansów w karierze uzyskuje się dostęp do nowych lig, co wymusza konieczność kupowania pojazdów z innych klas. W całej grze zawarto 16 aut, między innymi muscle-cary i półciężarówki.

Pozostałe tryby zabawy to szybki wyścig oraz próba czasowa, polegająca na konieczności uzyskiwania jak najlepszych czasów okrążeń. FlatOut ma również do zaoferowania multiplayer. W rozgrywkach może w tym przypadku wziąć udział maksymalnie ośmiu graczy, bawiąc się w sieci lokalnej lub w Internecie.

Zastosowany przez producenta model jazdy jest bardzo arcade’owy, co oznacza, że kontrolowanie maszyny nie przysparza większych kłopotów. Niebywałą atrakcją gry jest natomiast efektowny model uszkodzeń. Kolejne kraksy sprawiają, że maszyna zaczyna coraz gorzej się prowadzić, a na karoserii pojawiają się efektowne wgniecenia. Możliwe jest także całkowite zniszczenie sterowanego pojazdu.

Oprawa wizualna omawianej produkcji prezentuje wysoki poziom wykonania. Na uwagę zasługuje spore zróżnicowanie przygotowanych tras. W grze zawarto 48 torów, zlokalizowanych między innymi na terenach zurbanizowanych, w lesie, a nawet na obszarach pokrytych grubą warstwą śniegu. Na potrzeby gry dodano dynamiczny soundtrack, opracowany we współpracy ze wschodzącymi gwiazdami rocka (takie zespoły jak Central Supply Chain, Deponeye czy Amplifire).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 2546 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Gry podobne do FlatOut

Klasyfikacja PEGI FlatOut

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe FlatOut

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
FlatOut - recenzja gry
FlatOut - recenzja gry

Recenzja 30 marca 2005, 11:44

Wachlarz dostępnych trybów zabawy nie jest zaskakujący, aczkolwiek wszystkich niezbędnych elementów można się doszukać. O karierze, która stanowi kluczowy punkt FlatOuta opowiem za chwilę. Oprócz niej możemy przystąpić do szybkiego wyścigu na jednej z odkrytych już tras bądź też zmierzyć się z czasem. W tym drugim przypadku w zawodach nie biorą udziału inne pojazdy. Jest to świetna okazja do poznania wybranego przez siebie toru. Warto jednak dodać, iż nie jest to sprawa obowiązkowa, gdyż w karierze do przegranego wyścigu można bez żadnych problemów ponownie przystąpić. Multiplayer obejmuje natomiast klasyczne pojedynki sieciowe a także niezwykle interesujący hotseat. Podstawową zaletą tego trybu jest możliwość rozgrywania zawodów na ekranie jednego komputera. Zawodnicy startują wtedy na zmianę. Z oczywistych względów nie są to normalne wyścigi a jedynie zadania bonusowe, o których opowiem nieco później.

PC
PS2
XBOX
Wii