Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS2WiiXBOX
Okładka FlatOut (PC)
OkładkaFlatOut (PC)

FlatOut

Opracowana przez fińskie studio Bugbear Entertainment dynamiczna gra wyścigowa, nawiązująca do takich tytułów jak Burnout czy Destruction Derby, w których równie ważne, co nasze miejsce na mecie, jest spowodowanie jak największych uszkodzeń wśród innych uczestników zabawy.

Wyścigi | samochodowe

FlatOut Premiera

5lis2004

PC PS2 XBOX

23lis2010

Wii

FlatOut to dynamiczna gra wyścigowa, pod wieloma względami nawiązująca do takich serii jak Destruction Derby czy Burnout. Gracz przystępuje do brutalnych zawodów samochodowych, dążąc nie tylko do osiągania kolejnych sukcesów, ale i maksymalnego uszkadzania pojazdów prowadzonych przez swych konkurentów.

Produkt wyróżnia się przede wszystkim za sprawą efektownego modelu rozgrywki. W klasycznych zawodach do każdego wyścigu przystępuje maksymalnie ośmiu zawodników, którzy do pokonania mają kilka okrążeń. Gracz staje nie tylko przed wyborem drogi przejazdu (liczne skróty), ale może także niszczyć napotykane po drodze elementy otoczenia. Mowa tu między innymi o płotkach, podporach większych konstrukcji czy zaparkowanych przy drodze autach cywilnych. Tego typu działania umożliwiają naładowanie widocznego na ekranie paska nitro oraz pozwalają utrudnić jazdę przeciwnikom. Warto jednak dodać, że zniszczone przedmioty pozostają na trasie do samego końca.

Oprócz zwykłych wyścigów można próbować swych sił w dwóch innych rodzajach zawodów. FlatOut oferuje mianowicie bitwy rozgrywane na specjalnie przystosowanych do tego celu arenach, w których zwycięża ostatni pojazd na planszy. Można także przystępować do serii zwariowanych mini-gier, polegających między innymi na wystrzeliwaniu kierowcy przez przednią szybę pojazdu.

Podstawowy tryb rozgrywki stanowi rozbudowana kariera, w której zabawę rozpoczyna się dysponując skromnym budżetem. Pozwala to na zakup najtańszego pojazdu, który w miarę pozyskiwania gotówki poddaje się licznym modyfikacjom. Gracz może zwiększać moc silnika, czynić nadwozie bardziej wytrzymałym, udoskonalać hamulce czy poprawiać pracę zawieszenia. W miarę awansów w karierze uzyskuje się dostęp do nowych lig, co wymusza konieczność kupowania pojazdów z innych klas. W całej grze zawarto 16 aut, między innymi muscle-cary i półciężarówki.

Pozostałe tryby zabawy to szybki wyścig oraz próba czasowa, polegająca na konieczności uzyskiwania jak najlepszych czasów okrążeń. FlatOut ma również do zaoferowania multiplayer. W rozgrywkach może w tym przypadku wziąć udział maksymalnie ośmiu graczy, bawiąc się w sieci lokalnej lub w Internecie.

Zastosowany przez producenta model jazdy jest bardzo arcade’owy, co oznacza, że kontrolowanie maszyny nie przysparza większych kłopotów. Niebywałą atrakcją gry jest natomiast efektowny model uszkodzeń. Kolejne kraksy sprawiają, że maszyna zaczyna coraz gorzej się prowadzić, a na karoserii pojawiają się efektowne wgniecenia. Możliwe jest także całkowite zniszczenie sterowanego pojazdu.

Oprawa wizualna omawianej produkcji prezentuje wysoki poziom wykonania. Na uwagę zasługuje spore zróżnicowanie przygotowanych tras. W grze zawarto 48 torów, zlokalizowanych między innymi na terenach zurbanizowanych, w lesie, a nawet na obszarach pokrytych grubą warstwą śniegu. Na potrzeby gry dodano dynamiczny soundtrack, opracowany we współpracy ze wschodzącymi gwiazdami rocka (takie zespoły jak Central Supply Chain, Deponeye czy Amplifire).

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 2580 głosów czytelników.

FlatOut cena w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI FlatOut

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

FlatOut Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Microsoft Xbox

Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
PS2
XBOX
Wii