Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

The Astronauts

Firma polski producent wydawca

The Astronauts to niezależne polskie studio deweloperskie, produkujące gry na komputery osobiste i konsole. Firma daje zatrudnienie ośmiu pracownikom, a jej siedziba mieści się w Warszawie. Od 2012 roku szefem studia jest Adrian Chmielarz. Międzynarodową sławę przyniosła zespołowi gra Zaginięcie Ethana Cartera, wydana na PC, PlayStation 4 i Xboksa One.

Historia

Początki studia The Astronauts sięgają sierpnia 2012 roku, kiedy to firma została założona przez Andrzeja Poznańskiego, Adriana Chmielarza i Michała Kosieradzkiego. Warto nadmienić, że ten trzyosobowy zespół odpowiadał również za powstanie studia People Can Fly (znanego dzięki takim grom jak Painkiller, Bulletstorm oraz Gears of War: Judgement). Deweloperzy opuścili dotychczasowe miejsce pracy z chwilą jego całkowitego przejęcia przez firmę Epic Games.

Ekipa rozpoczęła działalność od wyboru silnika graficznego dla swojej nowej produkcji – padło na technologię Unreal Engine. Na niej oparto Zaginięcie Ethana Cartera – grę przygodową w konwencji weird fiction, która zadebiutowała na komputerach osobistych we wrześniu 2014 roku, by 15 lipca 2015 roku doczekać się reedycji wydanej także na PlayStation 4. Ponadto w marcu 2016 roku tytuł został wzbogacony o wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości, z kolei w styczniu 2018 roku trafił na Xboksa One.

Pierwsze pogłoski na temat kolejnego dzieła studia The Astronauts pojawiły się we wrześniu 2017 roku. W grudniu świat po raz pierwszy usłyszał o Witchfire, czyli oldschoolowym FPS-ie stawiającym przede wszystkim na zręczność gracza i widowiskowe starcia. Projekt, w którym twórcy wykorzystali znaną z Zaginięcia Ethana Cartera technologię fotogrametrii, był wówczas daleki od ukończenia, przez co musiało minąć sporo czasu, nim trafił na sklepowe półki.


The Astronauts: wyprodukowane gry

Zaginięcie Ethana Cartera

Zaginięcie Ethana Cartera

Witchfire

Witchfire

Gry w produkcji i planach

Witchfire PCbrak danych

Wyprodukowane i wydane gry