Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Tequila Works

Firma producent wydawca

Hiszpańskie studio deweloperskie z siedzibą w Madrycie. Gry tego zespołu można znaleźć zarówno na komputerach osobistych, jak i na konsolach. Poza tym firma postawiła pierwsze kroki w branży wydawniczej.

Historia

Studio Tequila Works zostało założone w 2009 roku przez Raúla Rubio Munárriza i Luza Sancho Rodrígueza. Od tego momentu minęły niemal trzy lata, nim zespół dostarczył swoje debiutanckie dzieło. Mowa o grze Deadlight, która w sierpniu 2012 roku trafiła na Xboksa 360, a w październiku pojawiła się na komputerach osobistych. Tytuł spotkał się ze stosunkowo ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, dzięki czemu studio mogło rozpocząć przygotowania do stworzenia kolejnego projektu.

Nim jednak Rime, czyli następne dzieło Tequila Works, ujrzało światło dzienne, deweloperzy opracowali zremasterowaną wersję swojej debiutanckiej gry, która w czerwcu 2016 roku pojawiła się na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Rime z kolei trafiło do sprzedaży w maju 2017 roku, odnosząc sukces komercyjny i artystyczny. Warto odnotować, że pozycja początkowo miała zostać wydana przez firmę Sony Interactive Entertainment i pojawić się wyłącznie na konsolach PlayStation 4 oraz PlayStation Vita. W międzyczasie autorzy zakończyli jednak współpracę z japońskim gigantem, co pozwoliło im na wydanie tej produkcji na większej liczbie platform.

W 2017 roku Tequila Works postawiło pierwsze kroki w branży wydawniczej, pomagając brytyjskiemu Cavalier Game Studio w dokończeniu i wydaniu jego debiutanckiej gry, czyli The Sexy Brutale. Poza tym zespół nawiązał współpracę z firmą GameTrust, której owocem było The Invisible Hours stworzone z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. W 2019 roku do sprzedaży trafiła kolejna VR-owa produkcja Tequila Works, czyli Groundhog Day: Like Father Like Son, będą kontynuacją filmu Dzień świstaka. Poza tym studio oddało w ręce graczy przygodową grę akcji, utrzymaną w konwencji survival horroru, pod tytułem Gylt.

W listopadzie 2021 roku poinformowano natomiast, że Tequila Works przygotuje projekt osadzony w uniwersum League of Legends. Mowa o przygodowej grze akcji, zatytułowanej Song of Nunu: A League of Legends Story. Najwyraźniej współpraca z tym zespołem przypadła do gustu chińskiemu Tencentowi (firmie-matce studia Riot Games, sprawującego pieczę nad marką League of Legends). W marcu 2022 roku azjatycki gigant ogłosił bowiem, że nabył większościowy pakiet udziałów w opisywanym studiu, stając się jego głównym inwestorem.


Wydane gry