Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Colossal Order

Firma producent

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Tampere. Zespół koncentruje się na tworzeniu gier strategicznych typu city builder, a jego dzieła można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach. Największym hitem w jego portfolio jest gra Cities: Skylines.

Historia

Studio Colossal Order rozpoczęło działalność w 2009 roku, a wśród jego założycieli większość stanowili byli pracownicy firmy Universomo. Debiutanckim projektem tego zespołu było Cities in Motion, czyli produkcja typu city builder, będąca kompleksową symulacją współczesnego miasta. Z uwagi na fakt, że autorzy początkowo mieli problem ze znalezieniem inwestora, pieniądze na ukończenie projektu pozyskiwali głównie z państwowych dofinansowań. W rezultacie jednak udało im się nawiązać współpracę z firmą Paradox Interactive, której nakładem Cities in Motion trafiło do sprzedaży w 2011 roku.

Produkcja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, dzięki czemu Colossal Order otrzymało zielone światło na opracowanie jej kontynuacji. Cities in Motion 2 trafiło na sklepowe półki dwa lata później – podobnie jak jego poprzednik, ów tytuł także doczekał się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów.

Na pierwszy prawdziwy hit swojego autorstwa deweloperzy musieli jednak poczekać kolejne dwa lata. W 2015 roku zadebiutowało Cities: Skylines, które zdeklasowało konkurencję w postaci Cities XXL. W kolejnych latach tytuł doczekał się nie tylko konwersji na konsole, lecz także szeregu rozszerzeń. W marcu 2018 roku ekipa Colossal Order poinformowała, że pozycja znalazła na całym świecie pięć milionów nabywców.