Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Colossal Order

Firma producent

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Tampere. Zespół koncentruje się na tworzeniu gier strategicznych typu city builder, a jego dzieła można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach. Największym hitem w jego portfolio jest gra Cities: Skylines.

Historia

Studio Colossal Order rozpoczęło działalność w 2009 roku, a wśród jego założycieli większość stanowili byli pracownicy firmy Universomo. Debiutanckim projektem tego zespołu było Cities in Motion, czyli produkcja typu city builder, będąca kompleksową symulacją współczesnego miasta. Z uwagi na fakt, że autorzy początkowo mieli problem ze znalezieniem inwestora, pieniądze na ukończenie projektu pozyskiwali głównie z państwowych dofinansowań. W rezultacie jednak udało im się nawiązać współpracę z firmą Paradox Interactive, której nakładem Cities in Motion trafiło do sprzedaży w 2011 roku.

Produkcja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, dzięki czemu Colossal Order otrzymało zielone światło na opracowanie jej kontynuacji. Cities in Motion 2 trafiło na sklepowe półki dwa lata później – podobnie jak jego poprzednik, ów tytuł także doczekał się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów.

Na pierwszy prawdziwy hit swojego autorstwa deweloperzy musieli jednak poczekać kolejne dwa lata. W 2015 roku zadebiutowało Cities: Skylines, które zdeklasowało konkurencję w postaci Cities XXL. W kolejnych latach tytuł doczekał się nie tylko konwersji na konsole, lecz także szeregu rozszerzeń. W marcu 2018 roku ekipa Colossal Order poinformowała, że pozycja znalazła na całym świecie pięć milionów nabywców.