Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

thatgamecompany

Firma producent wydawca

Niezależne amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w Los Angeles. Zespół jest znany z tworzenia oryginalnych, oddziałujących na emocje gier, a rozpoznawalność na całym świecie przyniosły mu tytuły opracowane we współpracy z firmą Sony Interactive Entertainment, czyli flOw, Flower oraz Journey. Gry tego studia można znaleźć zarówno na konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Historia

Historia zespołu thatgamecompany rozpoczyna się w maju 2006 roku, kiedy to Jenova Chen i Kellee Santiago – absolwenci Uniwersytetu Południowej Kalifornii – postanowili założyć własne studio deweloperskie. Niedługo później firma nawiązała współpracę z Sony Computer Entertainment (obecnie Sony Interactive Entertainment), która miała zaowocować powstaniem trzech gier przeznaczonych na konsolę PlayStation 3.

Pierwszym z nich był flOw, czyli rozbudowana wersja flashowej minigry opracowanej przez Jenovę Chena. Co ciekawe, sam Chen nie brał czynnego udziału w jej powstawaniu, pracując w firmie Maxis nad grą Spore. flOw z kolei miał w założeniach powstać w ciągu czterech miesięcy i zadebiutować wraz z usługą PlayStation Network w listopadzie 2006 roku. Niemniej proces produkcji znacznie się przedłużył, a tytuł trafił do sprzedaży w lutym 2007 roku. Pozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, zdobywając przy tym szereg nagród, co pozwoliło twórcom rozpocząć kolejny projekt.

Jenova Chen powrócił do zespołu, zajmując stanowisko dyrektora kreatywnego, kiedy thatgamecompany pracowało nad swoim drugim dziełem. Mowa o grze Flower, która powstawała przez dwa lata. Warto zaznaczyć, że większość tego czasu deweloperzy poświęcili na opracowanie koncepcji – właściwa produkcja trwała przez zaledwie sześć miesięcy. Podobnie jak flOw, Flower, który zadebiutował w lutym 2009 roku, odniósł sukces sprzedażowy i komercyjny, stając się jedną z najpopularniejszych gier roku w PlayStation Store. Po jego premierze thatgamecompany mogło opuścić biura Sony Computer Entertainment i przeniosło się do własnej siedziby w Los Angeles.

Od premiery Flowera musiały minąć trzy lata, by w ręce graczy trafiło trzecie dzieło thatgamecompany. Mowa o grze Journey, nad którą łącznie pracowało czternaście osób. Choć produkcja poszła w ślady poprzednich dzieł studia, odnosząc sukces, w międzyczasie zespół popadł w problemy finansowe, które zostały zażegnane dopiero wówczas, gdy na jego konto zaczęły trafiać pieniądze z jej sprzedaży. Po premierze Journey z zespołu odeszło kilka kluczowych osób.

Firmie thatgamecompany ostatecznie udało się jednak wyjść na prostą i rozpocząć przygotowania do kolejnego projektu, który miał trafić na „możliwie największą liczbę platform”. Ową enigmatyczną wówczas pozycją było Sky, czyli mobilna gra przygodowa, opracowana z myślą o multiplayerowej zabawie. W międzyczasie autorzy opracowali zremasterowane wersje swoich wcześniejszych dzieł, które trafiły na PlayStation 4 i PlayStation Vitę.


Najpopularniejsze gry wyprodukowane przez thatgamecompany

Podróż

Podróż

Sky: Children of the Light

Sky: Children of the Light

Flower

Flower

flOw

flOw

Gry w produkcji i planach

Sky: Children of the Light Switch, PC2021

Wydawcy gier thatgamecompany

Wydawcy gier wyprodukowanych przez thatgamecompany:


Sony Interactive Entertainment

Annapurna Interactive