Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Rise of Nations - poradnik do gry

Rise of Nations - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Cuba, Wirginia, Guyana | The New World Aztecs w Rise of Nations poradnik Rise of Nations

Cuba

Atak na Kubę przerabiałeś już dwa razy (poprzednie kampanie). Powtórz dokładnie to co wcześniej napisałem. Nie występuje tu różnica pod względem technologicznym (Majowie są na tym samym etapie co Ty), więc nie będzie dodatkowych trudności. Po bitwie będziesz musiał odeprzeć atak Majów. Nie da się ich przekupić więc musisz stoczyć walkę. Mapa jest losowana (widziałem dwa rodzaje) ale zawsze kluczem do zwycięstwa jest opanowanie w pierwszej kolejności morza - dopiero później ewentualnie ofensywa lądowa (lub desant).

Po odparciu ataku czas na ruchy dyplomatyczne. Wykonasz kilka posunięć, które znacznie przybliża Cię do końcowego sukcesu. Zacznij od zakupu czerwonej karty bonusowej Treachery. Teraz rozmawiaj z Amerykanami i kup od nich prowincję Indiana. Targuj się tak, byś zapłacił tylko punktami Tribute. Nową armię ustaw w prowincji Louisiana. Teraz negocjuj z Holendrami i kup od nich prowincję Venezuela. Nową armię ustaw właśnie tam. Negocjując staraj się kombinować tak, by starczyło Ci punktów Tribute na obie prowincje (na pewno da się to zrobić). Teraz użyj karty Treachery na prowincji Carolina i ustaw tam nową armię.

Teraz armią z Karoliny zaatakuj Florydę. Dzięki opcji overrun zajmiesz ją bez walki. Armią z Kuby zaatakuj prowincję West Indies (znów zajmiesz ją bez walki). Teraz przesuń armię z Luizjany do Indiany. Zakończ turę.

Armią z Yukon zaatakuj prowincję Nunavut, wywołując wojnę z Amerykanami. Dzięki Dakotom zajmiesz ją bez walki. Zastanawiałem się nad tym czy atakować Amerykanów, bo nie wymaga tego scenariusz, a Amerykanie w końcu pokonają Anglików (co jest Ci na rękę). Nie wiadomo jednak czy nie zaatakują Cię kiedy będziesz na drugim kontynencie. Dlatego warto ich wyeliminować. Teraz przesuń armię z Florydy do Karoliny. Zakończ turę.

Znów kolej na dyplomację. Zakup od Inków prowincję New Granada (oczywiście za punkty Tribute). Armię z Wenezueli przesuń do New Granada, a armię z West Indies do Wenezueli (przygotowanie do ataku na Holendrów). Armią z Karoliny atakuj stolicę Amerykanów.

Virginia

To jest standardowa bitwa, bez kruczków ułatwiających zwycięstwo o bez niespodzianek. Tę prowincję zdobywałeś już raz w kampanii Irokezów. Wtedy to była bardzo ciężka bitwa ale teraz jest inaczej. Po pierwsze atakujesz z dwóch stron i masz więcej wojska. Po drugie posiadasz już olbrzymie terytorium zapewniające znacznie szybszy napływ surowców. Po trzecie możesz skorzystać z karty bonusowej (np. francuskiej). To są atuty pozwalające całkowicie zniwelować przewagę technologiczną Amerykanów. Stosuj więc standardową taktykę ale możesz poczynać sobie całkiem śmiało. Zamiast ukrywać się jak najdłużej po swojej stronie mapy staraj się fortyfikować teren. Buduj forty i wieżyczki grupkami, daleko od własnych miast, tak by blokować Amerykanom drogę. Jeśli ich oddział natknie się na taką przeszkodę będziesz miał czas na dotarcie z odsieczą. Tym sposobem zablokujesz im całkowicie możliwość zdobycia wielkich terenów, a sobie dasz czas na rozwój i gromadzenie armii. Potem tylko zdobędziesz stolicę i sprawa załatwiona. Brzmi to łatwo ale i misja jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku Irokezów.

Po tej bitwie zostaniesz zaatakowany przez Majów. Możesz odpierać atak ale dla zaoszczędzenia czasu można zapłacić haracz. Tak na dobrą sprawę to już z Majami nie będziesz miał do czynienia więc łapówka może być. Teraz armią z New Granada zaatakuj prowincję Amazon (zajmiesz ją bez walki). Armię z Wirginia przesuń do Pensylwanii. Zakończ turę. W tym momencie następuje zmiana epok i Twoi wojownicy mogą już używać broni palnej. To znacznie ułatwi rozprawę z pozostałymi Europejczykami.

Zakup teraz kolejną kartę Treachery (już będzie) i użyj jej na jednej z angielskich prowincji. Najlepiej żeby to była prowincja w której stacjonuje armia (powinna to być prowincja Great Lakes). Przesuń tam od razy armię z Indiany. Teraz możesz wypowiedzieć wojnę Holendrom i zaatakuj ich z Wenezueli.

Guyana

Gujanę atakowałeś już przy okazji kampanii Irokezów i Amerykanów. Zdobycie tej prowincji przed zmianą epoki byłoby bardzo trudne ale teraz jest inaczej. Możesz już używać broni palnej, na dodatek masz wsparcie z sąsiedniej prowincji. Powtórz kroki opisane w poprzednich kampaniach i zdobądź stolicę Holendrów, eliminując ich z dalszej rozgrywki.

Teraz zostaniesz zaatakowany przez Anglików. Możesz walczyć (będziesz miał wsparcie z sąsiedniej prowincji) w standardowej misji defensywnej albo też zapłacić okup. Jeśli chcesz oszczędzić czasu zapłać okup i skoncentruj się na działaniach w Ameryce Południowej przez następne trzy tury. Z prowincji Amazon zaatakuj stolicę kolonii portugalskich a armię z Gujany przesuń do Amazonii.