Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Victoria 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Victoria 3 - poradnik do gry

Victoria 3 - poradnik do gry

Ku zwycięstwu Victoria 3 poradnik to najlepsze porady na start, do rozwijania kraju i technologii. Opisujemy interfejs, tryby gry, Kompetencje, Obiektywy, Ironman Mode, Bieżącą sytuację, prędkość gry, wymagania sprzętowe, wersje językowe, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 27 października 2022

Poradnik do gry Vitoria 3 to zbiór informacji prezentujący podstawy rozgrywki oraz szereg porad przydatnych podczas zabawy. Znajdziecie tu dokładny opis interfejsu gry wraz z objaśnieniem głównych funkcji, wskazówki dotyczące prowadzenia rozgrywki, a także opis kwestii technicznych, takich jak wymagania sprzętowe oraz ułatwienia dostępu.

Victoria 3: Zawartość poradnika

Poradnik otwiera dział z podstawami rozgrywki, gdzie szczególną uwagę zwracamy na opis i działanie interfejsu gry. Znajdziecie tu także listę dostępnych trybów zabawy oraz szersze objaśnienia Kompetencji (Capacities), Obiektywów (Lenses) i rozwoju technologicznego Waszego państwa.

W dziale FAQ odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Dowiecie się, jak zmienić prędkość gry oraz czym jest i jak uruchomić Ironman Mode. Podpowiadamy także, jak utrzymać gospodarkę kraju w dobrym stanie i jak zdobyć więcej pieniędzy.

Poradnik zamykamy sekcją Aneks, gdzie poruszamy zagadnienia związane z techniczną stroną gry. Poznacie wymagania sprzętowe gry na PC, sterowanie, ułatwienia dostępu, a także dostępne wersje językowe.

Victoria 3: Szybkie porady na start

 1. Ukończcie samouczki - w grze Victoria 3 dostępne są specjalne mapy szkoleniowe, które zaznajomią Was z podstawami rozgrywki. Nawet jeśli jesteście weteranami serii i spędziliście wiele czasu z poprzednimi odsłonami, warto przejść tutorial, by poznać zmiany i zasady rządzące nową częścią.
 2. Uczcie się na błędach - Victoria 3 to gra bardzo złożona i niejednokrotnie będziecie mogli poczuć się przygnieceni mnogością opcji i zależności pomiędzy mechanikami gry. Nie ma jednego uniwersalnego stylu zabawy prowadzącego do zwycięstwa, dlatego eksperymentujcie i obserwujcie rezultaty, aby zdobyć doświadczenie i móc lepiej oszacować konsekwencje podjętych przez Was decyzji.
 3. Nieustannie chłońcie wiedzę - gra ma zaimplementowany bardzo rozbudowany system podpowiedzi, dzięki któremu możecie na bieżąco przeczytać objaśnienia funkcji, definicje i wpływ poszczególnych opcji na stan Waszego kraju. Warto czasami zatrzymać grę za pomocą skrótu klawiaturowego spacja, aby na spokojnie przejrzeć informacje i wskazówki.
 4. Monitorujcie Bieżącą sytuację - w specjalnej zakładce o tej nazwie możecie błyskawicznie dowiedzieć się o najpilniejszych sprawach związanych z Waszym krajem. Gra w ten sposób podpowiada, jakie kroki podjąć, aby usprawnić działanie państwa, zażegnać ewentualne kryzysy lub poprawić wydajność gospodarki.
 5. Podejmujcie kilka decyzji jednocześnie - większość działań jakie podejmiecie, będzie wymagało czasu, nim zostaną wprowadzone w życie. Dotyczy to głównie wznoszenia budynków lub rozbudowy już istniejących. Nie czekajcie, aż budowa zastanie zakończona, tylko działajcie dalej. W przeciwnym wypadku zmarnujecie czas.

Więcej porad znajdziecie na osobnej stronie: Porady na start.

Victoria 3: Podstawy

W tej części poradnika poznacie podstawowe mechanizmy w Victoria 3. Tłumaczymy działanie interfejsu gry, jakie tryby zabawy są dostępne, a także jak wprowadzać wżycie rozporządzenia za pośrednictwem Obiektywów (Lenses).

 1. Tryby gry - na tej stornie znajdziecie listę dostępnych trybów zabawy wraz z warunkami zwycięstwa.
 2. Interfejs gry - w tej sekcji objaśniamy działanie poszczególnych przycisków na ekranie.
 3. Technologie - tutaj znajdziecie informacji na temat drzewa technologii oraz Innowacji niezbędnych do przeprowadzenia badań.
 4. Finanse - na tej stronie poruszamy temat pieniędzy, rezerw złota oraz długu narodowego i bankructwa.
 5. Polityka i prawo - ta strona zawiera informacji na temat ustanawiania nowych praw oraz ich rodzajów.
 6. Nowe państwa (Formable Nations) - tutaj znajdziecie listę wszystkich krajów, które możecie stworzyć podczas rozgrywki.
 7. Początek i koniec gry - na tej stronie prezentujemy daty, kiedy rozpoczyna i kończy się gra.

Victoria 3: FAQ

W tej części poradnika znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, między innymi jak zmienić prędkość gry, w jaki sposób zdobyć więcej pieniędzy do budżetu państwa oraz gdzie znajdziecie opcję Ironman Mode.

 1. Jak zmienić prędkość gry? - na tej stronie opisujemy, w jaki sposób można przyspieszyć, spowolnić, zatrzymać i wznowić rozgrywkę.
 2. Jak włączyć Ironman Mode? - tutaj dowiecie się, jak rozpocząć rozgrywkę z włączonym trybem Ironman Mode.
 3. Jak zdobyć więcej pieniędzy? - ta strona zawiera porady, które pozwolą Wam na zebranie większych funduszy.
 4. Jak wyznaczyć szlaki handlowe? - tutaj opisujemy sposoby na wyznaczenie szlaków importowych i eksportowych.
 5. Jak zwiększyć poziom życia? - z tej strony dowiecie się co zrobić, aby populacja była bardziej zadowolona z życia w Waszym państwie.

Victoria 3: Wymagania sprzętowe

 1. System operacyjny: Windows 10 64-bit
 2. Procesor: Intel Coire i3-3250 3.5 GHz / AMD FX-8370 4.0 GHz
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 / Radeon R7 370
 5. Wymagane miejsce na dysku: 10 GB

Więcej informacji na temat minimalnych i zalecanych wymagań sprzętowych znajdziecie na stronie Wymagania sprzętowe.

Victoria 3: Spolszczenie, polska wersja językowa

Victoria 3 oferuje polską wersję językową w formie napisów. Pełną listę dostępnych języków znajdziecie na stronie poradnika Polska wersja językowa.

Victoria 3: Długość gry

Victoria 3 jest grą złożoną i bardzo specyficzną. Długość rozgrywki uzależniona jest od wielu czynników - ustawień, tempa prowadzenia rozgrywki, czy też wydarzeń losowych, sukcesów i porażek. Z tego względu pojedyncza rozgrywka może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Długość gry.

Victoria 3: Edycje gry

Victoria 3 miała swoją premierę 20.10.2022 roku na PC. Grę można nabyć w twóch edycjach cyfrowych: standardowej oraz Grand Edition, a także w wersji pudełkowej o nazwie Day One Edition.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Edycje gry.

Autor Poradnika

Krzysztof Lewandowski

Krzysztof Lewandowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2022 roku. Wcześniej publikował swoje teksty na mniejszych i większych stronach branżowych. Od najmłodszych lat fascynował się zarówno grami wideo, jak i pisaniem na ich temat. Prywatnie pasjonat terrarystyki i zwierząt wszelakich – głównie gadów i płazów. W wolnych chwilach grywa na klawiszach i chciałby kiedyś zostać autorem soundtracków do gier. Lubi wspominki i często wraca do produkcji, na których się wychowywał.

więcej


Informacje o Victoria 3 - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 21 października 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.