Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Victoria 3 - poradnik do gry

Victoria 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Victoria 3: Finanse - pieniądze, rezerwy złota Victoria 3 poradnik, porady

Odpowiednie zarządzanie finansami gwarantuje stały rozwój w grze Victoria 3. Na tej stronie poradnika podpowiadamy, jak działa system finansów, czym jest saldo tygodniowe, dług narodowy, rezerwy złota oraz jak ogłosić bankructwo.

Ostatnia aktualizacja: 27 października 2022

Poniższa strona poradnika traktuje o finansach i zasobności Waszego skarbca. Opisujemy, co zrobić, aby nie popaść w długi oraz jak zwiększyć dochody państwa.

Saldo tygodniowe (Weekly Balance)

Wszystkie wydatki i przychody Waszego Państwa są zliczane na koniec tygodnia i zostają przedstawione jako saldo (Balance) - Victoria 3: Finanse - pieniądze, rezerwy złota - Victoria 3 - poradnik do gry

Wszystkie wydatki i przychody Waszego Państwa są zliczane na koniec tygodnia i zostają przedstawione jako saldo (Balance). W zależności od wyniku, suma dodawana jest do rezerw złota (Gold Reserves) albo Długu narodowego (Default).

Z tego względu Wasze działania wymagające nakładów finansowych także działają na zasadzie tygodniowej. Oznacza to, że możecie rozpocząć kilka inwestycji jednocześnie, co wpłynie na tygodniowe saldo. Jeśli będzie ono na minusie, brakujące środki zostaną pobrane z rezerw. W przypadku pustki w skarbcu, zacznie Wam rosnąć dług narodowy.

Najprościej mówiąc - jeśli tygodniowe przychody są wyższe od wydatków, oszczędzacie. Jeśli są niższe, rośnie Wam Dług narodowy (Default).

Rezerwy złota (Gold Reserves)

Nadwyżka budżetu, która idzie do rezerw złota w przypadku dodatniego salda tygodniowego, może osiągnąć swój limit - Victoria 3: Finanse - pieniądze, rezerwy złota - Victoria 3 - poradnik do gry

Nadwyżka budżetu, która idzie do rezerw złota w przypadku dodatniego salda tygodniowego, może osiągnąć swój limit. Po jego przekroczeniu, część środków trafia do skarbca, zaś część zostaje bezpowrotnie stracona. Przykładowo: po przekroczeniu limitu, Wasze saldo wynosi 5000 funtów, jednak do rezerw trafi tylko 1000 funtów, zaś 4000 przepada.

Ta mechanika sprawia, że nie warto maksymalizować oszczędności. Zamiast tego, należy zastanowić się nad inwestycjami w budynki, które poprawią jakość życia populacji oraz rozwiną gospodarkę i armię.

Dług narodowy (Default)

W momencie, gdy Wasze saldo tygodniowe jest ujemne, zaś rezerwy złota wyczerpane, każdy wydatek zwiększa Wasz Dług narodowy - Victoria 3: Finanse - pieniądze, rezerwy złota - Victoria 3 - poradnik do gry

W momencie, gdy Wasze saldo tygodniowe jest ujemne, zaś rezerwy złota wyczerpane, każdy wydatek zwiększa Wasz Dług narodowy. Pieniądze, jakie wydajecie w ten sposób pochodzą z oszczędności budynków w Waszym kraju. Liczba i rodzaj budynków warunkuje limit długu, jaki możecie zaciągnąć w ten sposób. Dostępną kwotę sprawdzicie w sekcji Budżet (Budget) w zakładce Majątek (Assets).

Może się zdarzyć, że zaciągnięcie kredytu będzie wskazane, aby rozbudować gospodarkę lub zażegnać kryzysy. Możecie potraktować to jako inwestycję, która przyniesie Wam dochody. Tym bardziej, że oprocentowanie podstawowe nie jest szczególnie wysokie.

Kiedy jednak przekroczycie dostępny limit długu (Remaining Credit), Wasze państwo popadnie w tarapaty. Może się zdarzyć, że inny kraj przejmie Wasz dług i zacznie wysuwać roszczenia.

Więcej informacji na temat oszczędzania i zarabiania znajdziecie na stronie Jak zdobyć więcej pieniędzy?.

Ogłoszenie bankructwa (Bankruptcy)

Kiedy nie macie już pola manewru, możecie ogłosić bankructwo państwa, aby anulować cały dług - Victoria 3: Finanse - pieniądze, rezerwy złota - Victoria 3 - poradnik do gry

Kiedy nie macie już pola manewru, możecie ogłosić bankructwo państwa, aby anulować cały dług. Jest to sytuacja skrajna i niesie za sobą dotkliwe konsekwencje:

  1. Wszystkie rezerwy gotówkowe budynków zostają zlikwidowane.
  2. Zbiorowości (Pops), które posiadają udziały w budynkach, stają się niezadowolone, co obniża poziom życia oraz zwiększa liczbę radykałów.
  3. Przez 10 lat ofensywa i defensywa Waszych wojsk jest zredukowana o 50%.
  4. Przez 10 lat wydajność budowy w obszarze administracyjnym jest zmniejszona o 50%.
  5. Przez 10 lat zdobywacie jedynie połowę punktów Prestiżu (Prestige).
  6. Przez 10 lat oprocentowanie pożyczki jest zwiększone o 50%.

Aby ogłosić bankructwo, przejdźcie do zakładki Budżet (Budget), wybierzcie panel o nazwie Majątek (Assets) i kliknijcie przycisk Ogłoś bankructwo (Declare Bankruptcy).