Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

WarioWare: Get It Together! Recenzja gry

Recenzja gry 8 września 2021, 15:00

Recenzja gry WarioWare: Get It Together! - każda sekunda na wagę złota

WarioWare: Get It Together! jest dość ciekawym rozwinięciem klasycznej formuły. Pod nowymi mechanikami kryje się stara zasada – zrób to w kilka sekund lub zgiń! Na graczy z największym refleksem czeka nagroda w postaci wyśmienitej rozrywki.

Recenzja powstała na bazie wersji Switch.

Fani serii WarioWare mogli czuć się rozczarowani, gdy w 2018 roku WarioWare Gold trafiło wyłącznie na 3DS-a. Switch znajdował się już w drugim roku swojego życia i większość graczy miała nadzieję, że Nintendo wypuści nowe przygody Wario na tę właśnie platformę. Tak się niestety nie stało, ale już trzy lata później – w 2021 roku - arcywróg Mario trafił w końcu na „pstryczka”.

Mario, Wario, co za różnica – obaj mają wąsy i ratują świat. Prawda? - Recenzja gry WarioWare: Get It Together! - każda sekunda na wagę złota - dokument - 2021-09-08
Mario, Wario, co za różnica – obaj mają wąsy i ratują świat. Prawda?
PLUSY:
  1. niesamowita różnorodność poziomów – każdy jest inny od poprzedniego;
  2. znakomita ścieżka dźwiękowa potęgująca uczucie pośpiechu;
  3. ładna, charakterystyczna dla serii dwuwymiarowa oprawa graficzna;
  4. bogata zawartość dostępna po ukończeniu fabuły;
  5. gra zachęca do przechodzenia poziomów innymi postaciami;
  6. szeroki wachlarz dostępnych postaci...
MINUSY:
  1. ... ale wystarczy opanować te najlepsze i pozostałe są w zasadzie zbędne;
  2. rozgrywka wymaga refleksu, ale można odczuć, że jest zbyt łatwa;
  3. fabuła istnieje, ale w zasadzie mogłoby jej tu nie być.

WarioWare: Get It Together! to bardzo strawna propozycja przede wszystkim dla fanów minigierek i osób, które dysponują niewielką ilością wolnego czasu. Tytuł fenomenalnie sprawdza się na krótkich posiedzeniach – każda plansza ma od kilku do kilkunastu poziomów trwających parę sekund. Razem daje to zazwyczaj około 5 minut na poziom, ale bardzo możliwe, że będzie to najbardziej wyczerpujące 5 minut Waszego gamingowego życia.

Za trzy sekundy będzie po wszystkim

Mycie rąk to bardzo ważna czynność - WarioWare: Get It Together! przypomina nam także o tym. - Recenzja gry WarioWare: Get It Together! - każda sekunda na wagę złota - dokument - 2021-09-08
Mycie rąk to bardzo ważna czynność - WarioWare: Get It Together! przypomina nam także o tym.

WarioWare: Get It Together! nie odkrywa koła na nowo – pozostaje wierne założeniom serii i nadal bazuje na refleksie oraz spostrzegawczości. Kluczem do sukcesu jest tutaj coś innego niż w większości gier. Ważniejsze od naszych umiejętności jest to, jak szybko zorientujemy się, co właściwie trzeba zrobić, by ukończyć dany poziom. Oznacza to, że zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie, musimy przez ułamek sekundy objąć wzrokiem całą planszę i z pomocą dużego tekstu wyświetlanego na środku ekranu ustalić, jakie są warunki zwycięstwa. Gdy już zrozumiemy, że gra wymaga od nas np. zatkania dziurki w nosie, obrania banana czy wyrwania włosów spod pachy Zeusa, to wtedy wszystko zależy od refleksu.

Z reguły schemat rozgrywki oparty jest na prostej zasadzie – w ciągu paru sekund trzeba się przemieścić w odpowiednie miejsce i wykonać określoną akcję. Każda udana próba przenosi nas poziom dalej, a nieudana powoduje utratę jednego życia. Tych ostatnich mamy zazwyczaj do dyspozycji cztery, chociaż w niektórych bonusowych etapach gra kończy się nagłą śmiercią (dysponujemy jednym życiem).

Mmm sushi z tubką pasty – moje ulubione. - Recenzja gry WarioWare: Get It Together! - każda sekunda na wagę złota - dokument - 2021-09-08
Mmm sushi z tubką pasty – moje ulubione.

Mimo, że brzmi to dość banalnie, to taka błyskawiczna akcja połączona z niewyczerpanymi pokładami kreatywności twórców tworzy fantastyczne doświadczenie. Różnorodność kolejnych poziomów przyprawia wręcz o ból głowy – w całej grze znajdziemy ponad 200 unikalnych plansz, ale w późniejszych etapach odkryjemy także zremiksowane lub przyspieszone wersje poprzednich mapek. W WarioWare: Get It Together! można łączyć ze sobą rury, wyciskać pastę do zębów, zdejmować maseczkę z twarzy, wkładać kurz do odkurzacza, zatykać wielki nos, odkręcać wodę w kranie, obierać banana i wiele, wiele, wiele więcej.

Kolejne mapy z początku wydają się dobierane losowo, ale po pewnym czasie dostrzeżemy, że zabawa układa się według pewnego schematu. Plansze okazują się ułożone tematycznie według określonego motywu przewodniego np. sprzątania pokoju, zabaw na świeżym powietrzu itp.

Recenzja gry It Takes Two - nowy król kooperacji... ze słabą fabułą
Recenzja gry It Takes Two - nowy król kooperacji... ze słabą fabułą

Recenzja gry

Josef Fares idzie za ciosem i raz jeszcze podsuwa nam grę, której nie można przejść w pojedynkę. Zabawa znów jest przednia… ale mam wątpliwości, czy It Takes Two, reprezentujące niepoważny gatunek platformówek 3D, stanowi krok naprzód po A Way Out.

Recenzja Super Mario 3D World + Bowser's Fury - Nintendo zna się na recyklingu
Recenzja Super Mario 3D World + Bowser's Fury - Nintendo zna się na recyklingu

Recenzja gry

Nintendo Switch wita kolejną grę z niezbyt imponującej biblioteki Wii U. Tym razem jednak poza daniem głównym, czyli odświeżoną wersją Super Mario 3D World, otrzymujemy również smakowity deser w postaci samodzielnej produkcji zatytułowanej Bowser’s Fury.

Recenzja Little Nightmares 2 - małe koszmarki powróciły
Recenzja Little Nightmares 2 - małe koszmarki powróciły

Recenzja gry

Jeden z najlepszych miksów platformówki z horrorem powraca i raz jeszcze udowadnia, że dziecięce koszmary potrafią być przerażająco wspaniałe i urokliwie obrzydliwe.