Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Farming Simulator 19: Dodatek platynowy Recenzja gry

Recenzja gry 30 października 2019, 11:33

Recenzja gry Farming Simulator 19 Platinum Edition – Dój krowy póki gorące

Ledwo co przeżyliśmy koniec lata, termometry pikują w dół, a Giant Software próbuje nakłonić nas, abyśmy założyli wypchane słomą gumiaki i ruszyli dziarsko na farmę. Zgadzamy się na to, bo Platinum Edition to wciąż stary dobry Farming Simulator 19.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

22 listopada 2019 roku. Minął niemal rok od premiery Farming Simulator 19, czyli od lat niepokonanego symulatora uprawy roślin i hodowli zwierząt. Z tej okazji producent postanowił przekazać w ręce graczy wersję Platinum. Co możemy powiedzieć o grze i najnowszym DLC?

Studząc zapał wiernych fanów: Platinum Edition to nic innego jak kolejne rozszerzenie DLC wprowadzające do gry nieznacznie rozszerzoną funkcjonalność oraz dużą paczkę pojazdów i maszyn marki CLAAS (niemiecki producent maszyn rolniczych). Z okazji jubileuszu sprawdźmy i podsumujmy, jak spojrzeć na grę po dziesiątkach przegranych godzin, co wprowadzono w nowym dodatku i na co możemy liczyć w przyszłości.

PLUSY:
  1. świetna grafika i dobra optymalizacja,
  2. genialne odwzorowanie licencjonowanych maszyn, z zewnątrz jak i wewnątrz,
  3. dobry multiplayer,
  4. rozbudowana społeczność,
  5. liczne modyfikacje.
MINUSY:
  1. rozgrywka nie różni się znacznie od poprzednich części,
  2. jeśli nie jesteś pasjonatem, gra może stać się nużąca przez powtarzalność,
  3. mało ciekawe mapy (naprawialne z użyciem modów).

Farming Simulator 19 pozostaje i raczej pozostanie przez najbliższy czas najlepszym symulatorem gospodarstwa rolnego na rynku. W najbliższym jednak czasie spodziewamy się dwóch ciekawych premier:

Farmer’s Dynasty, który łączy prowadzenie gospodarstwa (na małą skalę – co odróżnia ją w pierwszej kolejności od FS2019) z elementami gry z gatunku RPG. Poza uprawą roli czeka na gracza masa zadań związanych z utrzymaniem rodziny, personalizacją i remontami budynków gospodarczych czy masą pomniejszych aktywności i minigier. Premiera: 7 listopad 2019 (dostępna w Early Access).

Farm&Fix 2020 (w Polsce znany jako Polska Farma 2020) – po niepowodzeniach studia PlayWay w utworzeniu godnego rywala dla FS, tym razem tego trudu podejmuje się mała Polska grupa SimFabric. W Farm&Fix 2020 nie znajdziemy tego co w FS19 – gra wyraźnie chce skupić się na rozgrywce, nie symulacji. Oczekujmy tu więc raczej większej dokładności: precyzyjne naprawy maszyn, odnawianie budynków gospodarczych oraz system rozwoju postaci; za to mniej ogółów: jak liczne i powtarzalne prace na roli, planowania upraw i bogatej ekonomii. Premiera: 2020 rok.

Ciężkie życie farmera

Farming Simulator 19 jest grą, z którą albo spędzisz naprawdę długie godziny, albo przeciwnie: wskoczysz w gumiaki od czasu do czasu. W obu przypadkach gra potrafi zapewnić sporą porcję dobrej zabawy, przy założeniu, że lubisz tematykę i specyficzne tempo gry. Jeśli nie zamierzasz oszukiwać i nie masz dużego doświadczenia z pracami na roli (wystarczy teoria – albo nasz poradnik), pozyskanie budżetu pozwalającego na rozsądną rozbudowę gospodarstwa zajmie sporo czasu. Wiele początkowych zakupów może się okazać nietrafionymi, gdy nie znasz pełnej specyfiki dostępnych maszyn i pojazdów, zaś oczekiwanie na moment, w którym sprzedasz po dobrej cenie pełny silos ziemniaków, może powodować lekką irytację.

Farmingowi nie można zarzucić niezłej grafiki, szczególnie jak na grę, w której nie jest to kluczowy element.

Fizyka Farming Simulator 19 dzięki nowemu silnikowi lepiej odwzorowuje stosunek mocy i prędkości pojazdów, a na polach odczujemy nierówności terenu. Dlatego częściej musimy korygować poprawną linię przejazdu. Nie inaczej jest z ukształtowaniem terenu – jeśli skusimy się na niską cenę działki o dużej powierzchni, która ową cenę zawdzięcza ulokowaniu jej na zboczu, możemy liczyć się z nieprzyjemnościami. Niejeden ciągnik po prostu nie podoła pracy przy sporym kącie nachylenia.

Nie obyło się także bez wad, które nie zawsze pokrywają się z realizmem gry: częste dachowania lub jazda na dwóch kołach są niemal na porządku dziennym (kto powiedział, że życie farmera jest proste?). Poziom fizyki jest akceptowalny, choć nie narzekalibyśmy, gdyby ten aspekt twórcy poprawili.

Grafika natomiast stoi na dobrym poziomie: genialne modele licencjonowanych maszyn, świetne efekty pogodowe i bardzo ładna roślinność umilają czas pracy. Ponadto bogate i dopracowane animacje pozwalają zatrzymać się na chwilę i oglądać samodzielną pracę maszyny lub jej przygotowanie do działania. W tej kwestii ciężko mieć jakiekolwiek zastrzeżenia.

Patrick Homa

Patrick Homa

Blisko dziesięć lat swojej freelancerskiej współpracy z GRYOnline.pl poświęcił pomaganiu graczom w zbieraniu sekretów i pokonywaniu wszelkich trudności jako autor poradników. Niestraszny mu żaden gatunek gier i uważa, że od grafiki i wodotrysków ważniejsza jest fabuła, model rozgrywki i mechaniki. Wolny czas spędza na przemierzaniu lasów rowerem i craftowaniu nowych "receptur" w kuchni. Wieczorami z pasją oddaje się też ściganiu w symulatorach wyścigowych.

więcej

Recenzja gry Farming Simulator 22 - wciągająca orka na ugorze
Recenzja gry Farming Simulator 22 - wciągająca orka na ugorze

Recenzja gry

Najnowszy Farming Simulator to z jednej strony najlepsza odsłona wirtualnego rolnictwa, z drugiej – poprzednia część w ładniejszej oprawie i z dodatkiem uwielbianych modów. Sami musicie wybrać, po której stronie (płotu) staniecie.

Youtubers Life 2 to gra, po którą nie warto sięgać
Youtubers Life 2 to gra, po którą nie warto sięgać

Recenzja gry

Youtubers Life 2 to ładnie opakowany produkt, ale skierowany do odbiorcy bardzo mało wymagającego. Tematyka, owszem, jest ciekawa, ale realizacja kuleje.

Recenzja gry Microsoft Flight Simulator 2020 – największy sandbox w historii
Recenzja gry Microsoft Flight Simulator 2020 – największy sandbox w historii

Recenzja gry

Cała planeta pod jednym kliknięciem myszy, własny dom z lotu ptaka i światowe metropolie w next-genowej oprawie. Flight Simulator 2020 to preludium następnej generacji gier.