Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Wiedźmin 3: Dziki Gon - Edycja kompletna Recenzja gry

Recenzja gry 14 października 2019, 17:00

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera!

Wiedźmin 3 Dziki Gon na Nintendo Switch to brzydkie kaczątko. CDPR zawiera tu z nami kompromis – my zaakceptujemy nieszczególnie urodziwy wygląd gry, a oni dostarczą nam najlepszego RPG-a na przenośną konsolkę. Warto się zgodzić.

Recenzja powstała na bazie wersji Switch.

PLUSY:
  1. to ten sam Wiedźmin 3, który zdobył nagrody na wszystkich platformach;
  2. proste do opanowania sterowanie;
  3. pomimo lat i ograniczeń wciąż uwodzi i przykuwa do konsoli na DZIESIĄTKI godzin;
  4. wschody i zachody słońca nadal chwytają za serce;
  5. to jedyny multiplatformowy sandbox AAA obecnej generacji na Switchu.
MINUSY:
  1. cięcia graficzne wynikłe z ograniczeń konsoli;
  2. spadki klatek, również w trakcie cut-scenek;
  3. niewyraźne, rozmazane otoczenie – szczególnie po podłączeniu do TV.

Nieprawdopodobnie układa się życie. Kiedy w 2015 roku wychodził Wiedźmin 3: Dziki Gon, nie pracowałem jeszcze w redakcji GOL-a. Czytałem pojawiające się w sieci (jak kolejne pytajniki na mapie) recenzje, ale przez myśl mi nie przeszło, że kiedyś dane mi będzie samemu oceniać złote dziecko CD Projektu RED. Oto więc jesteśmy, roku Pańskiego 2019, cztery lata po premierze oryginalnej wersji gry. Na rynku pojawia się Wiedźmin 3: Dziki Gon na konsolę Nintendo Switch, a ja otrzymuję zlecenie na Geralta.

Zlecenie wcale nie takie proste. O Wiedźminie napisano już chyba wszystko we wszystkich językach. Niemniej wydanie tej pozycji na przenośną konsolkę stanowi jakieś tam – małe, ale zawsze – wydarzenie. „Switcher” – jak szybko okrzyknięto przenośnego „Wieśka” – do niedawna był żartem i argumentem w scysjach fanów i przeciwników nowego sprzętu Nintendo. Ci drudzy mówili, że nie ma szans, aby Geralt trafił na hybrydowy system Nintendo, wskazując – nie bez racji – słabą specyfikację sprzętową. Tych pierwszych Witcher jakoś szczególnie nie zajmował, bo nie po to kupuje się konsolę od włoskiego hydraulika z Japonii, aby grać w multiplatformowe porty.

A jednak się udało! Wiedźmin 3: Dziki Gon, śladem Skyrima, wraz ze wszystkimi dodatkami trafia na konsolę Nintendo i – powiedzmy to od razu – okazuje się grywalny. Jasne, ten port to sztuka kompromisu. Ale sądzę, że to jednak kompromis jak najbardziej możliwy do zaakceptowania.

Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera! - ilustracja #1
Grafika pocięta i zubożona, a i tak potrafi zrobić wrażenie – szczególnie na małym ekraniku.

Nietrzeźwy impresjonizm

Przed wyruszeniem na szlak musicie jeszcze skoczyć do sklepu. Nie uruchomicie bowiem digitalowej wersji Wiedźmina 3 na Switchu bez karty pamięci. Gra potrzebuje minimum 28 gigabajtów, których nie uzyskacie, kasując inne tytuły i zbierane przez lata screenshoty… Tak, ja próbowałem. Bądźcie mądrzejsi i do wydatku ponad 200 złotych dopiszcie jeszcze z 50 na kartę microSD. Albo po prostu kupcie grę w formie fizycznej – wtedy większość danych będzie zapisana na kartridżu.

Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera! - ilustracja #2
Początek jest taki sam jak w pierwowzorze – innymi słowy, wsiąkniecie natychmiast.

Pierwsze wrażenie jest naprawdę dobre. Konsola odtwarza znane nam intro i przenosi do równie znanego menu gry. Już wówczas wydajemy z siebie okrzyk „wow”, bo odpowiedzialne za konwersję studio Saber dokonało tu istnego cudu. Nie, grafika nie jest ostra jak żyleta, ale – prawdę mówiąc – spodziewałem się, że będzie znacznie gorzej. Tymczasem to, co widzimy, to stary dobry „Wiedźmak”, tyle że ze zdrowo przyciętą oprawą: zmniejszoną rozdzielczością, ograniczonym stopniem renderowania i mniejszym zakresem rysowania obiektów.

Pierwsze chwile w Kaer Morhen i Białym Sadzie oceniam więc jak najbardziej pozytywnie. To ten sam Wiedźmin, z tymi samymi cut-scenkami, animacjami, dialogami, gwintem i otwartym światem. Zachody słońca wciąż są ładne! Promienie odbijają się od jelców, głowic i brzeszczotów mieczy na naszych plecach, wiatr porusza drzewami, a NPC krzątają się w wioskach. Wszystko po staremu i jeśli nie graliście jeszcze w Wiedźmina 3, a przy tym nie potrzebujecie 50-calowego ekranu lub 4K w 60 klatkach na sekundę, to nawet się nie zastanawiajcie – dzieło CD Projektu RED w wersji na Switcha wystarczy Wam do Bożego Narodzenia.

Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera! - ilustracja #3
Z kim rozmawia Geralt?

Kilkaset godzin zabawy na małym kartridżu

Wiedźmin na Switcha oprócz podstawki posiada również dodatki Serca z kamienia oraz Krew i wino. Po wciśnięciu „New Game” gra pozwala nam wybrać: możemy rozpocząć rozgrywkę od początku lub od razu zająć się poszczególnymi DLC. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z marszu skoczyć na wino do bajkowego królestwa Toussaint. Jest też „New Game+” dla tych, którym frajdę sprawia uczenie się gier na pamięć. Niestety, Nintendo wciąż nie oferuje osiągnięć, więc jeśli lubicie być wynagradzani za zapał i poświęcony danej pozycji czas, rozczarujecie się.

Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera! - ilustracja #4
Geralt w Toussaint skwapliwie korzysta z wina, dlatego taki niewyraźny.
Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera! - ilustracja #5
Zrobienie dla Was screenshota z walki było wyzwaniem. Niemal każdy obrazek był rozmazany i nieczytelny.

Ale – no właśnie – upchnięcie jednego z najlepszych RPG w historii gier na kawałku plastiku ma swoją cenę. Po paru godzinach eksploracji w Toussaint poczułem się tak, jakbym przed grą wypił dobry litr wódki. Ograniczony rendering robi swoje, więc świat jest rozmazany, zamglony i przypomina malarstwo impresjonistów. Dużo czasu zajmie Wam przyzwyczajenie się do ruchu, jeszcze więcej do walki – postacie są malutkie, napisy nad ich głowami nieostre, a przymglona głębia otoczenia potęguje wrażenie, jakbyśmy przed rozprawieniem się ze zbójami zdrowo Geralta upili.

Prawdziwym szokiem okazuje się jednak uruchomienie Wiedźmina 3 na telewizorze. Grając w ten sposób, wytrzymałem 2 godziny, a to i tak z poświęcenia dla recenzji. Widać bowiem wówczas wszelkie kompromisy – od zubożonych tekstur, przez niski framerate, rozmazane otoczenie i postacie, na doczytywaniu elementów kończąc (i to nie tylko tych dalekich, bliskie również się doczytują). Zdecydowanie lepiej czułem się, grając na samym tablecie niż na wersji stacjonarnej. Niewielki ekran konsolki ratuje sytuację – po pierwsze, łatwiej jest pogodzić się z kompromisami, trzymając w ręku małe urządzenie niezdolne pomieścić pełnowymiarowego RTX-a, a po drugie nasze oko nie rejestruje wówczas tylu bohomazów i doczytywania tekstur, które widać na większym ekranie.

TWOIM ZDANIEM

Czy ukończyłeś/łaś choć raz Wiedźmina 3?

88,5%
Tak
11,5%
Nie
Zobacz inne ankiety
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Zmroku Ekspert 8 lutego 2017

(PS4) Wersja na Playstation 4 po prawdzie miała trudną historię, ale po wszystkich patchach, dodatkach i zmianach jest to gra, która powinna zagościć w czytnikach wszystkich fanów erpegów. Włosy nie ruszają się jak na wersji PC, ale kto by tam przejmował się fryzurą, kiedy szarżuje na Ciebie porządnie wpieniony bies? Gra zabrała mi dziesiątki wieczorów, które mogłem poświęcić na zarabianie milionów. Milionów nie mam, ale satysfakcję z przejścia tej gry owszem. Było warto.

9.0

Draugnimir Ekspert 23 marca 2016

(PC) Na mało którą grę nakląłem się tyle, co na Wiedźmina 3. Miałem wobec niego gigantyczne oczekiwania, więc przeżywałem każdą niedoróbkę – a trochę ich ten Dziki Gon miał, i to wszędzie, od fabuły po mechanikę. Jednak ile tych mankamentów by nie było, nie zmieniają one faktu, że CD Projekt RED opracował wspaniałą grę – strasznie klimatyczną, okropnie miodną, nieprzyzwoicie wielką, a do tego piękną, inteligentną i dogłębnie polską. Nasza branża growa nie mogła zrodzić lepszego towaru eksportowego! „RED-om” udały się również dodatki, choć Serca z kamienia stawiam znacznie wyżej niż Krew i wino.

9.0

Materdea Ekspert 17 października 2015

(XONE) Wiedźmin 3: Dziki Gon to niesamowita, wielogodzinna przygoda, która została stworzona przez polskie studio CD Projekt RED - tytuł niewątpliwie stanowi najważniejsze dzieło w rodzimym przemyśle gier wideo!

10

sekret_mnicha Ekspert 28 września 2015

(PC) Zamknięcie trylogii o Geralcie okazało się być wyśmienitą produkcją. Wspaniałą, pełną rozmachu przygodą z kilkoma niewielkimi potknięciami, które nie były w stanie przesłonić ogółu pozytywnych emocji towarzyszących zabawie.

9.5

Spoolsh VIP 30 grudnia 2021

(PC) Po tej grze świat stal się zupełnie inny.

10
Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie
Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry

Wiedźmin 2 był grą od początku szykowaną z myślą o komputerach PC. W przypadku Wiedźmina 3 twórcy przyznają, że multiplatformowość zmusiła ich do kompromisów, nie oznacza to jednak, że Dziki Gon na PC jest portem przygotowanym na kolanie. Przeciwnie.

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania
Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania

Recenzja gry

Po przetestowaniu Wiedźmina 3 w wersji na PS4 możemy stwierdzić jedno – CD Projekt RED sprostał zadaniu i stworzył jedną z najlepszych gier RPG ostatnich lat. Niestety rysą na diamencie jest strona techniczna, która negatywnie wpływa na odbiór całości.

Recenzja gry King Arthur: Knight’s Tale - okrągły stół z powyłamywanymi nogami
Recenzja gry King Arthur: Knight’s Tale - okrągły stół z powyłamywanymi nogami

Recenzja gry

Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia. O tym, że wojnę często wygrywa się nie armią, a złotem, przekonał się nie tylko tytułowy król, dokonując żywota już w intrze gry King Arthur: Knight’s Tale, ale przede wszystkim... autorzy tej produkcji.