Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Grand Theft Auto V Recenzja gry

Recenzja gry 24 listopada 2014, 12:59

Recenzja gry Grand Theft Auto V - nowe konsole mają już GTA V, PC wciąż czeka

Piąta gra z serii Grand Theft Auto wreszcie doczekała się odświeżonej wersji na konsolach ósmej generacji. Jak poradził sobie Rockstar z konwersją swojego wielkiego hitu?

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji XONE

PLUSY:
  1. jedna z najlepszych gier akcji z otwartym światem w historii, o ile nie najlepsza;
  2. szokujące przywiązanie do detali;
  3. znacznie poprawiona oprawa wizualna;
  4. tryb pierwszoosobowy;
  5. sporo nowinek, choć niektóre tylko dla posiadaczy ubiegłorocznej edycji.
MINUSY:
  1. Tryb FPP średnio sprawdza się w pojazdach.

Z marketingowego punktu widzenia decyzja o wydaniu gry Grand Theft Auto V na Xboksa 360 i PlayStation 3 była strzałem w dziesiątkę. Choć niedługo po premierze rynek miały zaatakować zupełnie nowe konsole, urządzenia siódmej generacji znajdowały się w rękach milionów fanów elektronicznej rozrywki. Efekt był łatwy do przewidzenia. Długo wyczekiwana „piątka” zmiotła całą konkurencję pod względem sprzedaży i dała Rockstarowi czas na usprawnienie produktu pod kątem kolejnych platform sprzętowych. Co prawda najbardziej interesująca Polaków wersja na PC pojawi się dopiero w przyszłym roku, ale już teraz możemy zobaczyć, jakie atrakcje przynosi ze sobą next-genowy port. A tych jest niemało.

Moc nowych konsol pozwoliła znacznie poprawić oprawę wizualną gry. Wersja na PlayStation 4 pracuje w rozdzielczości 1920x1080 i niemal zawsze oferuje stałe trzydzieści klatek na sekundę. Niemal, bo nieznaczne spadki prędkości animacji się zdarzają, głównie gdy pędzimy wypasioną furą na pełnym gazie przez zatłoczone miasto, ale są to przypadki incydentalne i nie mające wpływu na ogólny komfort zabawy. Co ważne, GTA V przestało wreszcie dusić się podczas eksploracji okalającego wyspę morza – poprzednia edycja miała ewidentny problem, kiedy wynurzaliśmy się batyskafem na powierzchnię, teraz o takich wpadkach nie ma mowy. Oczywiście na podbiciu rozdzielczości zmiany w grafice się nie skończyły. W grze zobaczymy znacznie lepsze tekstury, poprawione efekty cząsteczkowe i zupełnie nowe oświetlenie. Studio Rockstar North mocno zmodyfikowało też pogodę – świetne wrażenie robią burze, zwłaszcza poza miastem, gdzie czuć moc żywiołu, a także niesymetryczne kałuże wody utrzymujące się na popękanych drogach długo po zaniknięciu deszczu.

Bajzel w mieszkaniu Trevora, tym razem w rozdzielczości full HD.

Obiecane zwiększenie liczby samochodów na ulicach i przechodniów na chodnikach nie jest z kolei tak mocno odczuwalne, ale faktem jest, że i w tym względzie dokonał się postęp. Aut faktycznie przybyło, choć o korkach nie ma mowy – z drugiej strony może to i lepiej, bo przesyt zawalidrogów mocno irytuje, zwłaszcza gdy chcemy szybko dostać się z miejsca na miejsce. Większą liczbę mieszkańców najłatwiej dostrzec w typowych lokacjach spacerowych, np. w Vespucci Beach, gdzie praktycznie nie uświadczymy pojazdów. Najwyraźniej Rockstar musiał ostrożnie wyważyć proporcje pomiędzy jednym wypełniaczem, a drugim – dla porównania, najwięcej wozów uświadczymy na autostradach, gdzie z kolei ze świecą można szukać pieszych. Ogólnie jest w tym względzie bardzo dobrze, ale nie idealnie.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Materdea Ekspert 19 stycznia 2016

(X360) Grand Theft Auto V ma wszystko, co wymaga się od gry w otwartym świecie, a dodatkowo uzupełnia to kapitalnym trybem dla wielu graczy!

10
Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem
Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Recenzja gry

Kiedy Grand Theft Auto V debiutowało niemal dwa lata temu, wielu okrzyknęło ją grą praktycznie idealną, ale konwersja na konsole obecnej generacji, pokazała że może być jeszcze lepiej, przynajmniej w kwestii graficznej.

Recenzja gry Grand Theft Auto V – 10 gwiazdek dla GTA V!
Recenzja gry Grand Theft Auto V – 10 gwiazdek dla GTA V!

Recenzja gry

Po kilkudziesięciu godzinach GTA V nie przestaje bawić i zadziwiać. Historia gangsterów Michaela, Franklina i Trevora to spore osiągnięcie studia Rockstar, które po raz kolejny pokazało, że gra w zupełnie innej lidze niż większość deweloperów.

Recenzja The Last of Us: Part I - jedna z gier wszech czasów jest jeszcze lepsza
Recenzja The Last of Us: Part I - jedna z gier wszech czasów jest jeszcze lepsza

Recenzja gry

Historia Joela i Ellie jeszcze nigdy nie wyglądała tak dobrze i klimatycznie. Twórcy z Naughty Dog stworzyli chyba nowy poziom w odnawianiu gier – coś więcej niż remaster, ale nieco mniej niż remake. I jak to teraz nazwać?