Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 kwietnia 2012, 10:27

autor: Hed

Prosto z indie #4 - emocjonalna walka o przetrwanie

Kwiecień to prawdziwy raj dla fanów gier niezależnych, pojawią się takie tytuły jak Legend of Grimrock, Fez, Botanicula oraz A Valley Without Wind. Ponadto w Prosto z indie zapowiedzi najciekawszych i newsy ze świata „indyków”.

Przegląd gier niezależnych to:
  • Jeszcze świeże – nowinki ze świata gier niezależnych, gorące premiery.
  • Wkrótce – zapowiedzi szczególnie ciekawych nadchodzących gier – w tym przegląd premier miesiąca.
  • Sprawdź to! – krótkie recenzje głośnych tytułów – bardzo starych, nie tak starych i raczej nowych.
  • Konkurs – gra za najciekawszy komentarz. Najciekawszy komentarz pod tekstem zostanie nagrodzony wybraną przez nas grą (dostępną na Steamie lub innej podobnej platformie).

Ostatnie gry indie, z którymi spędziłem więcej czasu – Podróż (Journey) i Lone Survivor – wzbudzają wyjątkowo silne emocje. Pierwsza z nich przynosi refleksje na przeróżne tematy, bo dopuszcza wielość interpretacji. Niezależnie od tego, co sobie dopiszemy do tej produkcji, trudno ją przejść i nie poczuć niczego. Druga ze wspomnianych gier to zgoła inne doświadczenie. Najprawdziwszy survival horror, który klimatem dorównuje chyba tylko samemu Silent Hill 2. Wraz z tym tytułem potwierdził się pewien wzorzec – zawsze kiedy wydaje się, że ten gatunek odchodzi do lamusa, niezależni deweloperzy przypominają nam, jak bardzo się mylimy.

Do tych dwóch mocnych marcowych premier dołączają takie gry jak Closure – wielokrotnie nagradzana, pomysłowa platformówka (o której z braku miejsca nie piszę!). Marzec był zdecydowanie udanym miesiącem – nie ma co do tego wątpliwości. A kwiecień... Poczekajcie tylko, aż opowiem Wam o kwietniu. To będzie prawdziwy wysyp gier zróżnicowanych, oczekiwanych i miejmy nadzieję wybitnych. W czwartym odcinku Prosto z indie przedstawiam też nowinki z ostatnich dni oraz nadchodzącą produkcję Deadlight, która wpisuje się w tematykę horrorów. Wypytałem o nią twórców ze studia Tequila Works, więc dostajecie informacje z pierwszej ręki.

Komentarz marca i konkurs

W marcowym przeglądzie najciekawsze komentarze opublikowali aope i Asmodeusz. Pierwszy z nich w ciekawy sposób opisał wersję alfa gry Krater, jednocześnie udzielając odpowiedzi na pewne pytania drugiego użytkownika. Obaj otrzymujecie grę niezależną mojego wyboru – skontaktuję się z Wami drogą mailową (o ile macie konta z potwierdzonymi skrzynkami).

Kwietniowy przegląd to kolejna okazja do wygrania gry niezależnej – wystarczy opisać w 3-4 zdaniach najbardziej przerażającą produkcję, z jaką mieliście do czynienia (nie można brać pod uwagę Lone Survivor, o którym opowiadam dzisiaj). Może to być pozycja mainstreamowa, ale jeśli znacie ciekawe horrory niezależne, z miejsca zyskujecie moje zainteresowanie.

Jeszcze świeże

Anna

Studio Dreampainters wypuściło dwa zwiastuny gry Anna, przygodówki w klimatach horroru (pierwszy film można zobaczyć tutaj, drugi znajduje się poniżej). Warto zwrócić uwagę na tę produkcję także ze względu na ładną grafikę oraz połączenie perspektywy pierwszej osoby z klasycznym modelem point’n’click.

Octodad: Dadliest Catch

Pamiętacie Octodada, słynnego ojca-ośmiornicę i jego dziwaczne perypetie? Niezależnie od tego, jak odpowiecie na to pytanie, powinniście sprawdzić jeden z pierwszych teaserów kontynuacji jego przygód, zatytułowanych Octodad: Dadliest Catch. Będzie zabawnie. Przypominam, że pierwowzór z 2010 roku jest dostępny za darmo.

Cube World

Cube World, gra RPG rozgrywająca się w świecie przypominającym Minecrafta, ma się dobrze. Jej twórcy w pocie czoła pracują nad kolejnymi aktualizacjami i regularnie pokazują nowe atrakcje. Niedawno opublikowano garść prześlicznych obrazków oraz film prezentujący przeciwników. Gra zapowiada się przednio – jest płynna, szybka, kolorowa i zwariowana.

Chivalry: Medieval Combat

Wieloosobowy symulator walki średniowiecznej to coś, czego dawno nie widzieliśmy. Z tym większym zaciekawieniem przyglądam się Chivalry: Medieval Combat, rozwinięciu znanego moda, nad którym pracuje studio Torn Banner. Deweloper wypuścił nowy zwiastun swojego dzieła, zrealizowany w oparciu o wersję alfa. Wygląda to naprawdę nieźle i świeżo.

Audiosurf: Air

Zapowiedziano Audiosurf Air, czyli kontynuację popularnej gry muzyczno-zręcznościowej. Niestety, na razie nie wiemy nic na temat drugiej odsłony serii. Autorzy opublikowali tylko kilka obrazków i umożliwili zapisanie się do bety. Pierwszy Audiosurf zdobył sporą popularność – poziomy z tej gry powstają na bazie utworów muzycznych z dysku twardego gracza.

On The Rain-Slick Precipice Of Darkness Episode 3

Niewiele osób pamięta serię On The Rain-Slick Precipice of Darkness, bo niewiele w nią zagrało. To zabawna produkcja oparta na motywach komiksu Penny Arcade. Po dwóch częściach stworzonych przez Hothead Games wyglądało na to, że kolejne już nie powstaną. Nic bardziej mylnego – nową odsłonę opracowuje Zeboyd Games, deweloper znany z parodystycznych jRPG.

Legend of Grimrock

Legend of Grimrock

Podróż

Podróż

Fez

Fez

Botanicula

Botanicula

Cube World

Cube World

Chivalry: Medieval Warfare

Chivalry: Medieval Warfare

Deadlight

Deadlight

Anna

Anna

Prosto z indie #7 - Zeno Clash II, taktyczny RPG Underrail, recenzja Penny Arcade
Prosto z indie #7 - Zeno Clash II, taktyczny RPG Underrail, recenzja Penny Arcade

Lipcowe wydanie "Proste z indie" jak zwykle pełne niezależnych perełek. Szczegóły o Zeno Clash II, taktycznym RPG-u Underrail i recenzja nowej gry z serii Penny Arcade to tylko część zawartości. Hed zaprasza.

Prosto z indie #5 - grafika to (nie) wszystko
Prosto z indie #5 - grafika to (nie) wszystko

W ostatnich dniach furorę zrobił zwiastun tajemniczej gry Reset - udało nam się porozmawiać z jej twórcami. Sporo miejsca poświęcamy na intrygującą produkcję A Valley Without Wind, której egzemplarz można wygrać w naszym konkursie.

Prosto z indie #3 - magia gier niezależnych
Prosto z indie #3 - magia gier niezależnych

W tym miesiąciu w zapowiedziach przyglądamy się intrygującej skradance Qasir al-Wasat oraz postapokaliptycznej grze RPG Krater. Oprócz tego grarść newsów, konkurs oraz przegląd najciekawszych premier.