Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS3SwitchPCPS4X360PSViOS
Okładka Fez (PS3)

Fez

Fez: Pocket Edition

Zręcznościowa gra platformowa w stylu retro, autorstwa teamu developerskiego Polytron. Wcielamy się w Gomeza, który żyjąc dotychczas w świecie 2D uświadamia sobie istnienie jeszcze jednego wymiaru.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | indie | 2.5D | side-scroll

Okładka Fez (PS3)

producent: Polytron

wydawca: Trapdoor

Strona oficjalna

data premiery gry:

13kwi2012

X360

1maj2013

PC

25mar2014

PSV PS3 PS4

13gru2017

iOS

14kwi2021

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fez to gra platformowa autorstwa niezależnego zespołu deweloperskiego Polytron. Największą atrakcją omawianej pozycji jest przyjęcie unikalnej konwencji, łączącej trójwymiarowy świat przedstawiony z elementami kultowych platformówek rodem z końca lat 80. ubiegłego stulecia.

Fabuła

Główny bohater, Gomez, jest animowanym, dwuwymiarowym ludzikiem, który przez lata zdążył już przywyknąć do swego płaskiego świata, pełnego tekstur i sprite'ów. Pewnego dnia odkrył jednak, że istnieje wiele innych krain, które dają swoim mieszkańcom dodatkowy stopień swobody. Nasz śmiałek nie wahał się długo i postanowił jak najszybciej zbadać tę pozornie dla niego nieprawdopodobną anomalię. Podróż w trzeci wymiar sprawiła mu co prawda trochę problemów, zważywszy na fakt, że Gomez jest całkowicie płaski, jednak zapał i ciekawość pozwoliła mu odnaleźć się w nieznanej rzeczywistości. Żeby jednak móc sprawnie radzić sobie z nowymi realiami, musi poprosić o pomoc gracza, który swoją bujną wyobraźnią i orientacją w przestrzeni pomoże mu bezpiecznie odbyć wojaż w ten zagadkowy, ale jakże fascynujący świat.

Mechanika

Rozgrywka paradoksalnie cechuje się zarówno sporą dozą świeżości (crossover dwóch podgatunków platformowych – 2D i 3D), jak i pewną szczyptą nostalgii za absolutnymi klasykami gatunku z epoki 8-bitów (nieśmiertelne skakanie po platformach, klockach, budynkach itd.). Stylizacja graficzna nie pozostawia zbyt wiele wątpliwości – żywe kolory, prosta animacja i stylizowane modele momentalnie budzą na myśl kultowe tytuły pokroju Super Mario Bros, Wonder Boy czy Superfrog. Za to silnika graficznego z pewnością nie można określić mianem archaicznego.

Każdy etap jest generowany w pełnym trójwymiarze, w każdym momencie gracz ma możliwość obracania kamery i przekręcania głównej postaci, dzięki czemu teoretycznie możemy dostać się do każdego miejsca na planszy. Z racji osobliwych cech bohatera jednocześnie poruszamy się tylko w dwóch wymiarach, jednak praktycznie każdy poziom obfituje w zagadki i zadania wymagające od nas działania w kilku płaszczyznach. Cały pomysł porównać można chyba wyłącznie do nieco specyficznych, konsolowych pozycji typu Klonoa 2: Lunatea's Veil czy Paper Mario, jednak Fez w wersji na platformę {PLAT} oferuje graczom bardziej rozbudowane doświadczenie.

Warstwa techniczna

Mimo ograniczonych środków, autorzy postarali się o doszlifowanie programu pod kątem oprawy audiowizualnej, co potwierdza zdobycie przez projekt jednej z ważniejszych nagród Independent Games Festival 2008 (w kategorii Excellence In Visual Arts). W efekcie gra może trafić nie tylko do miłośników rozrywki w stylu retro, ale i do młodszych graczy, którzy nie mają prawa pamiętać, w co i na czym się dawniej grywało.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 4695 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 227 głosów czytelników.

Gry podobne do Fez

Klasyfikacja PEGI Fez

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Fez

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce GT 240 lub lepsza)
  • 500 MB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7
  • łącze internetowe
Fantastyczna Eksplozja Zmysłów na Xbox LIVE Arcade – recenzja gry FEZ
Fantastyczna Eksplozja Zmysłów na Xbox LIVE Arcade – recenzja gry FEZ

Recenzja 18 kwietnia 2012, 10:00

Nie sposób szaty graficznej FEZ-a określić inaczej niż mianem genialnego pixel artu. Co prawda nieustająca moda na wielkie piksele może się już wydać nużąca, ale to, co zrobili ludzie z Polytronu, zwala z nóg smakiem, jakością wykonania, pomysłowością i zróżnicowaniem. Wioski, wysepki, wodospady, neony, zacinający deszcz, cmentarz – długo by wymieniać miejsca i zjawiska wywołujące niekontrolowane „wow”. Nie inaczej jest z oprawą dźwiękową, za którą odpowiedzialny jest Rich Vreeland, młody kompozytor specjalizujący się w chiptune'ach. Muzyka do FEZ-a jest znakomita i dodaje grze charakteru.

X360
PC
PSV
PS3
PS4
iOS
Switch