Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS3SwitchPS4PSViOSX360
Okładka Fez (PC)
OkładkaFez (PC)

Fez

Fez: Pocket Edition

Zręcznościowa gra platformowa w stylu retro, autorstwa teamu developerskiego Polytron. Wcielamy się w Gomeza, który żyjąc dotychczas w świecie 2D uświadamia sobie istnienie jeszcze jednego wymiaru.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | indie | 2.5D | side-scroll | manipulacja perspektywą

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fez Premiera

13kwi2012

X360

1maj2013

PC

25mar2014

PSV PS3 PS4

13gru2017

iOS

14kwi2021

Switch

producent: Polytron wydawca: Trapdoor Strona oficjalna

Gry podobne do Fez

Super Meat Boy

Spelunky 2

Trine

Fez to gra platformowa autorstwa niezależnego zespołu deweloperskiego Polytron. Największą atrakcją omawianej pozycji jest przyjęcie unikalnej konwencji, łączącej trójwymiarowy świat przedstawiony z elementami kultowych platformówek rodem z końca lat 80. ubiegłego stulecia.

Fabuła

Główny bohater, Gomez, jest animowanym, dwuwymiarowym ludzikiem, który przez lata zdążył już przywyknąć do swego płaskiego świata, pełnego tekstur i sprite'ów. Pewnego dnia odkrył jednak, że istnieje wiele innych krain, które dają swoim mieszkańcom dodatkowy stopień swobody. Nasz śmiałek nie wahał się długo i postanowił jak najszybciej zbadać tę pozornie dla niego nieprawdopodobną anomalię. Podróż w trzeci wymiar sprawiła mu co prawda trochę problemów, zważywszy na fakt, że Gomez jest całkowicie płaski, jednak zapał i ciekawość pozwoliła mu odnaleźć się w nieznanej rzeczywistości. Żeby jednak móc sprawnie radzić sobie z nowymi realiami, musi poprosić o pomoc gracza, który swoją bujną wyobraźnią i orientacją w przestrzeni pomoże mu bezpiecznie odbyć wojaż w ten zagadkowy, ale jakże fascynujący świat.

Mechanika

Rozgrywka paradoksalnie cechuje się zarówno sporą dozą świeżości (crossover dwóch podgatunków platformowych – 2D i 3D), jak i pewną szczyptą nostalgii za absolutnymi klasykami gatunku z epoki 8-bitów (nieśmiertelne skakanie po platformach, klockach, budynkach itd.). Stylizacja graficzna nie pozostawia zbyt wiele wątpliwości – żywe kolory, prosta animacja i stylizowane modele momentalnie budzą na myśl kultowe tytuły pokroju Super Mario Bros, Wonder Boy czy Superfrog. Za to silnika graficznego z pewnością nie można określić mianem archaicznego.

Każdy etap jest generowany w pełnym trójwymiarze, w każdym momencie gracz ma możliwość obracania kamery i przekręcania głównej postaci, dzięki czemu teoretycznie możemy dostać się do każdego miejsca na planszy. Z racji osobliwych cech bohatera jednocześnie poruszamy się tylko w dwóch wymiarach, jednak praktycznie każdy poziom obfituje w zagadki i zadania wymagające od nas działania w kilku płaszczyznach. Cały pomysł porównać można chyba wyłącznie do nieco specyficznych, konsolowych pozycji typu Klonoa 2: Lunatea's Veil czy Paper Mario, jednak Fez w wersji na platformę {PLAT} oferuje graczom bardziej rozbudowane doświadczenie.

Warstwa techniczna

Mimo ograniczonych środków, autorzy postarali się o doszlifowanie programu pod kątem oprawy audiowizualnej, co potwierdza zdobycie przez projekt jednej z ważniejszych nagród Independent Games Festival 2008 (w kategorii Excellence In Visual Arts). W efekcie gra może trafić nie tylko do miłośników rozrywki w stylu retro, ale i do młodszych graczy, którzy nie mają prawa pamiętać, w co i na czym się dawniej grywało.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 4948 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 227 głosów czytelników.

Fez cena w dniu premiery: 35,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Fez

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Fez Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce GT 240 lub lepsza)
  • 500 MB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7
  • łącze internetowe
X360
PC
PSV
PS3
PS4
iOS
Switch