Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 13 grudnia 2017, 18:06

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Fez - słynna platformówka zadebiutowała na urządzeniach mobilnych

Fez doczekał sie kolejnego portu. Tytuł dostępny do tej pory na konsolach Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita i PC-tach pojawił się dziś w App Store.

Fez - słynna platformówka zadebiutowała na urządzeniach mobilnych - ilustracja #1

Fez, jedna z najbardziej znanych gier niezależnych, zadebiutowała dziś na urządzeniach firmy Apple. Produkcję znajdziecie w App Store w cenie 23,99 zł. W zamian otrzymacie właściwie identyczny projekt, jak na pozostałych platformach sprzętowych. Tytuł różni się jedynie sterowaniem, ale oprawa graficzna i zawartość pozostały niezmienione.

Produkcja jest ciekawą logiczną platformówką 2D. Świat gry jest jednak trójwymiarowy, co wykorzystywane jest w mechanice rozgrywki. Zabawa polega na pokonywaniu rozmaitych przeszkód i rozwiazywaniu zagadek poprzez manipulowanie kamerą, którą można kręcić, zyskując tym samym inną perspektywę.

Produkcja powstawała przez kilka długich lat i przysporzyła Philowi Fishowi, głównemu twórcy, niemałych problemów. Również po premierze mówiło się o niej bardzo długo – nie zawsze w samych pozytywach. Deweloperowi oberwało się m.in. za wprowadzenie aktualizacji psującej zapisane stany gry. Problem pozostawał nierozwiązany przez ponad rok, gdyż twórcy nie było stać na opłatę, którą Microsoft jeszcze wtedy pobierał za patche publikowane na Xboksie 360. Tytuł doczekał się również zapowiedzi kontynuacji, ale ostatecznie nic z niej nie wyszło, a sam deweloper porzucił branżę gier wideo. Co ciekawe, w późniejszym czasie Fish zmienił zdanie, gdyż był współtwórcą wydanego na PlayStation 4 SuperHyperCube, ale sama gra przeszła bez większego echa.

Na koniec informujemy jeszcze, że jeżeli nie lubicie grać na smartfonach i tabletach, to zawsze możecie się zaopatrzyć w Feza w wersji na X360, PS3, PS4, PSV lub PC-ty.