Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 lipca 2013, 10:55

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Anulowano Fez II. Twórca gry odchodzi z branży

Twórca niezależnej platformówki Fez, Phil Fish, anulował część drugą produkcji, która została zapowiedziana w czerwcu. Dodatkowo kontrowersyjny deweloper postanowił całkowicie zrezygnować z pracy w branży gier.

Gra Fez II została zapowiedziana w zeszłym miesiącu. Phil Fish, twórca ze studia Polytron, pokazał jedynie krótką zajawkę i stwierdził, że tytuł ukaże się na dwóch platformach (nie ujawniono na jakich). Dzisiaj wiemy już, że projekt nie zostanie ukończony, gdyż zaprzestano jego dalszej produkcji.

Studio Polytron anulowało grę Fez II.
Studio Polytron anulowało grę Fez II.
Fez II w skrócie:
  • Produkcja miała być kontynuacją jednej z najlepszych gier platformowych ostatnich lat, jednak została anulowana
  • Phil Fish, twórca „jedynki” i jeden z najbardziej charyzmatycznych deweloperów, zrezygnował z pracy w branży

Phil Fish, główny twórca pierwszej części gry, niemal od samego początku swojej przygody z Fez miał pod górkę. Zapowiadając „jedynkę”, nie wiedział na co się porywa i jak wiele czasu zajmie mu stworzenie swojego dzieła. Przedłużający się proces produkcyjny powodował kolejne problemy i wywołał niezadowolenie wśród fanów, z którymi deweloper zaczął wdawać się w nieprzyjemne dyskusje. Cała sytuacja została świetnie przedstawiona w filmie Indie Game: The Movie i chyba miała wpływ na decyzję o zaprzestaniu prac nad „dwójką”.

Nie wiadomo dlaczego tak naprawdę anulowano kontynuację, ale wszystko rozpoczęło się od mocnej wymiany zdań z Marcusem Beerem, redaktorem serwisu Annoyed Gamer. Zarzucił on Fishowi niechęć do wypowiadania się na temat nowej polityki wydawniczej Microsoftu. Koniec końców doszło do tego, że studio Polytron wydało oficjalny komunikat na Twitterze (widoczny powyżej). Dodatkowo opublikowano krótki wpis na stronie studia, w którym napisano, że:

„Fez II został anulowany. Skończyłem. Zabieram pieniądze i uciekam. Więcej nie ścierpię. To nie jest wynik jednej rzeczy, lecz koniec długiej, krwawej kampanii. Wygraliście.”

Wpis na stronie studia Polytron dotyczący decyzji anulowania gry Fez II.
Wpis na stronie studia Polytron dotyczący decyzji anulowania gry Fez II.

Przy okazji Phil Fish postanowił całkowicie opuścić branżę gier, bo po prostu ma jej już dość. Szkoda, ale być może ekscentryczny twórca jeszcze zmieni zdanie. Fez to jedna z najfajniejszych gier platformowych ostatnich lat. Swego czasu Przemek Zamęcki recenzując wersję na sprzęt firmy Microsoft stwierdził, że: „to w tej chwili zdecydowanie najlepsza gra przygodowo-platformowa dostępna na Xboksa 360 w usłudze Xbox LIVE Arcade”. Dodatkowo produkcja może się pochwalić bardzo wysoką średnią ocen na serwisie Metacritic (89 na X360, 91 na PC). Fajnie by było ujrzeć kiedyś kontynuację.

Phil Fish rezygnuje z pracy w branży gier.
Phil Fish rezygnuje z pracy w branży gier.