Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 grudnia 2013, 13:10

Fez sprzedał się w milionie egzemplarzy

Niezależna gra platformowa Fez sprzedała się w liczbie ponad miliona egzemplarzy, poinformowali jej twórcy, studio Polytron. Ten wynik to zasługa m.in. dobrych recenzji i innowacyjnego systemu rozgrywki.

Fez to jedna z najlepszych gier platformowych ostatnich lat. Produkcja otrzymała wysokie oceny zarówno od recenzentów, jak i graczy. W związku z tym nie powinno dziwić, że – jak poinformowano na stronie producentów, studia Polytron – sprzedaż gry na wszystkich platformach sprzętowych przekroczyła próg miliona egzemplarzy.

Gomez, bohater gry Fez, w swoim czerwonym fezie. - Fez sprzedał się w milionie egzemplarzy - wiadomość - 2013-12-10
Gomez, bohater gry Fez, w swoim czerwonym fezie.
W SKRÓCIE:
  • Fez to niezależna gra platformowa ze studia Polytron.
  • Produkcja charakteryzuje się sympatyczną, pikselową grafiką i innowacyjnym systemem rozgrywki.
  • Jak poinformowali producenci, gra właśnie osiągnęła sprzedaż ponad miliona egzemplarzy.

To bardzo dobry wynik, jak na nieco ponad półtora roku od premiery tej niezależnej produkcji. Tytuł zadebiutował 13 kwietnia 2012 roku na Xboksie 360, rok później został udostępniony na PC, a pojawi się jeszcze na platformach PlayStation. Poza dobrymi recenzjami na wysoką sprzedaż na pewno wpłynęła także mądra dystrybucja – Fez często pojawiał się np. na steamowych promocjach; był oferowany również w ramach akcji Humble Bundle.

Gry-online.pl wysoko oceniły tę produkcję, przyznając jej 9,5/10. Takim słowami posumował grę recenzent, Przemysław Zamęcki:

FEZ powstawał w bólach przez kilka lat. Warto było czekać – to w tej chwili zdecydowanie najlepsza gra przygodowo-platformowa dostępna na Xboksa 360 w usłudze Xbox LIVE Arcade. Tytuł ten może spóźnił się jakieś dwa lata, aby móc nazwać go kamieniem milowym dla rozwoju sceny gier niezależnych czy gier w ogóle, ale za to bez obaw da się przypiąć mu etykietkę dzieła sztuki. Co niniejszym czynię i zachęcam do przekonania się o tym osobiście wszystkich czytelników.

Fez sprzedał się w milionie egzemplarzy - ilustracja #2Fez jest gra platformową utrzymaną w miłej dla oka, pikselowej estetyce. Wcielamy się w niej w Gomeza, mieszkańca dwuwymiarowego świata. Pewnego dnia odkrywa on, że rzeczywistość ma także trzeci wymiar, a ta wiedza umożliwia mu podróże do innych krain. Pod kątem rozgrywki Fez pozwala na innowacyjne rozwiązywanie zagadek za pomocą dwuwymiarowych plansz w trójwymiarowym świecie. Tytułowy fez to oczywiście gustowne nakrycie głowy głównego bohatera.

Warto przypomnieć, że w czerwcu 2013 roku zapowiedziano drugą część gry. Jednak już miesiąc później kontrowersyjny twórca pierwszej odsłony, Phil Fish ze studia Polytron, ogłosił nie tylko przerwanie prac, ale także swoje odejście z branży. Czy faktycznie Fez II nigdy nie powstanie? Jak do tej pory nic więcej na ten temat nie wiadomo.