Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Blizzard Entertainment / Bethesda Softworks
i
Publicystyka 28 maja 2023, 11:30

Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku

Jak o grach pisała prasa ponad ćwierć wieku temu? Ile ponadczasowych hitów ukazało się tylko w jednym, 1997 roku? Zapraszamy Was na niezwykłą podróż w czasie do ery narodzin Diablo, Fallouta i GTA!

Spis treści

Age of Empires – „dla blondynek”

  1. Data premiery: 12 października (USA)
  2. Producent: Ensemble Studios
  3. Gatunek: strategia
  4. Platforma: PC

W Age of Empires wszelkie aspekty wymagające móżdżenia zostały uproszczone, niekiedy przystosowane do poziomu efektywności chłopskiego rozumu, a czasem po dziecinnemu strywializowane. Cechy te plus zalety bardzo przyjaznego interfejsu czynią z tego produktu idealny poligon doświadczalny dla początkujących i tych, którzy gier strategicznych wciąż się boją.

Recenzja gry Age of Empires, „Secret Service” nr 48, ocena 6/10

Age of Empires jest grą szalenie wciągającą. Koloryt i szczegóły grafiki, wielkość budowli i jednostek. Bardzo różne zachowanie komputerowych przeciwników, ich priorytety i cele. Dzięki temu można grać i grać, i za każdym razem trafia się na nowy teren i nowych przeciwników. Rozbudowa własnej cywilizacji nie nuży, mimo że cykl produkcyjny powtarza się w każdym scenariuszu. Być może jest to zasługa dokładnej grafiki, dowcipnego potraktowania postaci (bardzo naturalistyczne w zachowaniu – aż do przesady), wspaniałych budowli, a może znakomitego interfejsu i wyczerpującego Helpa.

Recenzja gry Age of Empires, „Secret Service” nr 52, ocena 7/10

Age of Empires, Xbox Game Studios, 1997 - Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku - dokument - 2023-05-27
Age of Empires, Xbox Game Studios, 1997

Nie wiedzieć czemu recenzji Age of Empires w „Secret Servisie” było aż dwie, w połowie i na końcu roku, z różnicą jednego punktu w ocenie. Pierwsza była nieco bardziej krytyczna, druga chaotyczna, a na świecie próba połączenia Cywilizacji z Warcraftem czy SimCity z Command & Conquer spotkała się z mieszanym odbiorem – od zachwytów 9/10 po umiarkowany entuzjazm 7/10. Niektórzy zarzucali grze głównie to, że nie była tak dobra, jak się zapowiadała. Krytykowano zbyt skomplikowane mikrozarządzanie, brak możliwości kolejkowania jednostek i ich marną SI, zbyt duże nastawienie na bitwy, a za małe na budowanie swojego imperium. Ale chwalono udane połączenie dwóch najbardziej wciągających strategii, tryb multiplayer czy losowo generowaną mapę.

Małe narzekania nie przeszkodziły w świetnej sprzedaży tego tytułu, która oczywiście nie dorównywała wynikom gier akcji czy RPG, ale wciąż była imponująca jak na gatunek strategii. W tamtym czasie RTS-y bazowały głównie na settingach science fiction i fantasy. Wykorzystanie starożytnej historii pozwoliło grze się wyróżnić i trafić do szerszego grona odbiorców, którzy nie grali wcześniej w takie produkcje. A twórcy wzięli się za patche i dodatki. Dziś Age of Empires uważane jest za jedną z najlepszych gier, jakie powstały. Doczekało się dziewięciu głównych odsłon i mnóstwa dodatków, przekraczając liczbę 25 milionów sprzedanych kopii.

  1. Więcej o grze Age of Empires

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.

Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku
Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku

W co jeszcze grało się w roku wydania pierwszej części Baldur’s Gate? Jak pisali o nich recenzenci w ówczesnych czasopismach o grach? Oto kolejna podróż do złotej ery gier w latach 90. – tym razem roku 1998.