Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źródło fot. Bandai Namco Entertainment / Focus Entertainment
i
Publicystyka 30 grudnia 2022, 15:05

Najlepsze gry 2022 roku - wybór redakcji GRYOnline.pl

Koniec roku to czas podsumowań i rozliczeń. W branży gier zwykle wspominamy wtedy najlepsze, najbardziej zapadające w pamięć tytuły, w jakie graliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy. Oto wybór członków redakcji GRYOnline.pl.

Za nami tegoroczna gala The Game Awards, na której najważniejsze tytuły 2022 roku wymieniane były z prędkością podawania cen na licytacji w jakimś sławnym domu aukcyjnym. Widać było, że wbrew nazwie imprezy najistotniejsze są tam premiery zwiastunów nadchodzących gier. Przed nami za to ogłoszenie listy najlepszych według Was, czytelników serwisu GRYOnline.pl, produkcji mijającego roku. Jeśli jeszcze nie wzięliście udziału w głosowaniu w naszym plebiscycie, gorąco do tego zachęcamy. A w środku tych wszystkich podsumowań na koniec roku jest jeszcze zestawienie najlepszych tegorocznych dzieł według redaktorów GRYOnline.pl.

Tylko nie traktujcie go jako oficjalnego rankingu tych wyłącznie najlepszych tytułów 2022 według GOL-a! To raczej zestawienie naszych gustów i opinii, bo raz, że nie mieliśmy żadnych ograniczeń w tym, na co można głosować, a dwa – siłą rzeczy nie wszyscy zdołali sprawdzić wszystkie najważniejsze produkcje tego roku, a już zwłaszcza te, które ukazały się pod sam jego koniec. Paradoksalnie dzięki temu powstała całkiem ciekawa lista z paroma pozycjami, o których wielu zdążyło już zapomnieć albo próżno było ich szukać chociażby wśród nominowanych do The Game Awards. Oto więc nasza „najlepsza” piętnastka.

Jak powstała ta lista?

Pracownicy redakcji GRYOnline.pl oddawali głosy na dziesięć wybranych przez siebie tytułów z tego roku, przyznając im kolejno punkty od 10 do 1. Wyniki tej ankiety przełożyły się na taki, a nie inny ranking gier 2022.

15. Splatoon 3

Splatoon 3, Nintendo, 2022

  1. Data premiery: 9 września
  2. Gatunek: strzelanka TPP
  3. Producent: Nintendo
  4. Platforma: Nintendo Switch
  5. Nasza ocena: 8/10

Fani i posiadacze konsoli Nintendo Switch dostali w tym roku parę świetnych tytułów na wyłączność, a jednym z nich była trzecia odsłona wesołej strzelanki Splatoon. Po raz kolejny wcielamy się tu w humanoidalne ośmiornice strzelające kolorowym atramentem, ale w zupełnie nowej lokacji – mieście Splatsville i jego regionie Alterna. Doszły nowe zabawki, jak np. łuk, nowe możliwości poruszania się oraz modyfikowania wyglądu postaci, a wszystko w przyjemnej dla oka, kreskówkowej oprawie graficznej.

Splatoon 3 nie jest jakimś szczególnie rewolucyjnym sequelem. Oferuje znaną formułę rozgrywki, którą fani zdążyli polubić, i nie próbuje psuć lub na siłę ulepszać tego, co po prostu dobrze działa. Można mu z tego powodu zarzucić odtwórczość, ale z drugiej strony to jeszcze więcej znanej, świetnej zabawy w postaci nowej zawartości. W dodatku gra wygląda kapitalnie, jak na możliwości małej konsolki, działa płynnie i powinna wystarczyć na dziesiątki godzin czystej frajdy.

Żadna gra w tym roku nie nakręciła mnie tak mocno na multika jak Splatoon 3, a musicie wiedzieć, że po latach wróciłem do CSGO i poświęciłem trochę czasu Overwatchowi 2 oraz Apexowi. Starcia w S3 są dynamiczne, emocjonujące i satysfakcjonujące. Chcesz grać drużynowo? Super, właśnie o to w tym chodzi. Zamierzasz zostać samotnym strzelcem? Nie ma problemu – w takim wydaniu zabawa również jest przednia, a przy tym ciągle możesz wnieść jakąś wartość do ekipy. Pokrywanie aren farbą to jeden z moich ulubionych gamingowych motywów XXI wieku, a w S3 dopieszczono go w każdym calu. Świeżakom polecam kompleksową kampanię, dobrze wprowadzi Was do gry.

Piotr „jiker” Doroń

Splatoon 3 – jedno z największych zaskoczeń tego, roku jeśli chodzi o moje gamingowe przygody. Na początku sądziłem, że to reskin Splatoona 2, ale po kilku godzinach z grą okazało się, że na szczęście nie miałem racji. Bardzo przyjemna kampania fabularna z pewnością przypadnie do gustu fanom serii, którzy znajdą w niej sporo smaczków i nawiązań do poprzednich odsłon. Może to brzmieć dość dziwnie, ale Splatoon 3 faktycznie poszerza lore gry i pozwala dowiedzieć się więcej o świecie zalanym atramentem. A jeśli jeszcze dodać do tego świetne starcia wieloosobowe i sporo opcji personalizacji, naprawdę jawi się jedną z najciekawszych gier roku. Dla posiadaczy Switcha pozycja obowiązkowa.

Mikołaj „mikos” Łaszkiewicz

  1. Więcej o grze Splatoon 3

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej