Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

DeLorean – seria Powrót do przyszłości. Kultowe samochody

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

DeLorean – seria Powrót do przyszłości

Powrót do przyszłości, red. Robert Zemeckis, Universal Pictures, 1985 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Powrót do przyszłości, red. Robert Zemeckis, Universal Pictures, 1985
  1. Reżyser: Robert Zemeckis
  2. Rok premiery filmu: po raz pierwszy w 1985
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video, Chili

Powrót do przyszłości jest chyba najważniejszym punktem tego zestawienia – nie ma tu żadnego innego filmu, którego motorem napędowym w aż tak dużym stopniu będzie właśnie auto. Do tego samochód ów mocno zapisał się w popkulturze. Nie ma chyba bardziej popularnego „filmowego auta”. I nie, nie przebiją go auta z Aut (tutaj można się śmiać).

Ten samochód nie jest tu tylko po to, aby doskonale się prezentować (jak w Bondzie), być miłym dodatkiem (jak w np. Mistrz kierownicy ucieka) albo służyć jako obiekt do przemieszczania się. Tutaj jest on kluczową częścią całej fabularnej układanki. Nie tylko wygląda jak maszyna, która potrafi więcej niż zwykły samochód (no ba, autorze!), ale i tylko dzięki niemu narracja idzie do przodu.

W końcu przemieszcza się w czasie – w przyszłość i przeszłość – dzięki swojej niesamowitej prędkości. A przy okazji ratuje naszych bohaterów z przeróżnych tarapatów (czy też do nich doprowadza – w końcu to maszyna czasu). Chyba każdy z nas chciał mieć replikę DeLoreana u siebie na biurku po obejrzeniu pierwszej części tego fenomenalnego filmu.