filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Grindhouse: Deathproof, reż. Quentin Tarantino, Dimension Films 2007
i
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

Kultowe samochody, bez których filmy nie byłyby takie same

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

Spis treści

1977 Pontiac Trans Am – Mistrz kierownicy ucieka

Mistrz kierownicy ucieka, reż. Hal Needham, Universal Pictures, 1977 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Mistrz kierownicy ucieka, reż. Hal Needham, Universal Pictures, 1977
  1. Reżyser: Hal Needham
  2. Rok premiery filmu: 1977
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Tym razem mamy do czynienia z filmem niższych lotów, bo klasyk z Burtem Reynoldsem od zawsze uważany był za kino od (i dla) lekkoduchów. Cała seria o mistrzu kierownicy, który ucieka (zazwyczaj przed policją, ale nawet i ona może okazać się rodziną – sprawdźcie sami!), to nie jest żadne wybitne kino. Ot, taka ciekawostka z udanym humorem (przynajmniej w pierwszej części) czy przejaskrawionymi, ale dającymi się lubić postaciami.

Mistrz kierownicy ucieka bazuje głównie na pościgach samochodowych, a większość akcji dzieje się w autach. Nic dziwnego, że 1977 Pontiac Trans Am tak bardzo spodobał się widowni – w końcu to drugi protagonista tej produkcji. Pontiac w tym filmie to także motoryzacyjny symbol wyzwolenia i ucieczki przed policją, która w tamtych czasach była nieźle skorumpowana, a przy okazji i uprzedzona do amerykańskich mniejszości.

Co ciekawe, po premierze filmu znacząco wzrosła sprzedaż tego modelu Pontiaca. I nic dziwnego: w końcu każdy chce poczuć się jak mistrz kierownicy po obejrzeniu tej filmowej przejażdżki – na ekranie nieustannie coś się dzieje!

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej