filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Grindhouse: Deathproof, reż. Quentin Tarantino, Dimension Films 2007
i
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

Kultowe samochody, bez których filmy nie byłyby takie same

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

Spis treści

Ford Mustang – Bullitt

Bullit, reż. Peter Yates, Warner Bros., 1968 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Bullit, reż. Peter Yates, Warner Bros., 1968
  1. Reżyser: Peter Yates
  2. Rok premiery filmu: 1968
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Bullit z 1968 to klasyka gatunku i jeden z pierwszych filmów nowej ery Hollywood. Całość jawi się jako niecodzienny kryminał – nawet jeśli legendarny Steve McQueen gra tutaj detektywa, Franka Bullitta, to nie mamy do czynienia z żadnym filmem noir czy thrillerem detektywistycznym. To raczej film akcji/kryminalny, który skupia się na zdolnościach detektywa: okazuje się on świetnym kierowcą, radzącym sobie nawet w najtrudniejszych miejskich warunkach.

Nic dziwnego, że Bullitt otrzymał Oscara za najlepszy montaż. Choć minęło kilkadziesiąt lat od premiery, sceny pościgowe z filmu Petera Yatesa w ogóle się nie zestarzały. Ogląda się je z zapartym tchem i trudno stwierdzić, czy lepsze wrażenie robi aktorstwo McQueena, czy jego rewelacyjnie prezentujący się ford mustang.

Bohatera praktycznie zawsze widzimy w ciemnozielonym fordzie mustangu – samochód jest jego partnerem, bowiem Frank nie ma przypisanego żadnego pomocnika. Teoretycznie pracuje sam, ale to tylko pozory – bez swojego auta nie udałoby mu się praktycznie nic zdziałać. Właśnie dlatego sam film był czymś nowym: zmieniał tory ówczesnej narracji.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej