Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

Zakazane piosenki. Najlepsze polskie filmy o wojnie

Kino wojenne to gatunek, który wychodzi nam najlepiej. Dlatego dziś prezentujemy listę dwunastu genialnych filmów wojennych, które zdefiniowały tę gałąź kinematografii w Polsce.

Zakazane piosenki

Zakazane piosenki, reż. Leonard Buczkowski, 1947 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
Zakazane piosenki, reż. Leonard Buczkowski, 1947
  1. Reżyser: Leonard Buczkowski
  2. Rok produkcji: 1947
  3. Gdzie obejrzeć: 35mm.online, TV

To ostatnia bardziej klasyczna produkcja w tym zestawieniu, co nie zmienia faktu, że to pozycja równie mocna jak reszta tytułów z tej listy. Zakazane piosenki Leonarda Buczkowskiego mają w sobie coś romantycznego – chociaż jest to kino wojenne opowiadające o ofiarach i ich katach.

Po latach może boleć lekki propagandowy przekaz – tuż po premierze Zakazane piosenki zostały przemontowane w taki sposób, aby podkreślały wkład armii rosyjskiej w walce z niemieckimi żołnierzami. Nie zmienia to faktu, że na tego typu aspekty przymyka się oczy w ten sam sposób, jak przy seansie Stawki większej niż życie lub serialu Czterej pancerni i pies. Takie były czasy – twórcy nieraz musieli dostosowywać się do zasad odgórnie wprowadzanych przez nową władzę. Do tego jest to pierwszy powojenny pełnometrażowy film fabularny w Polsce, co samo w sobie jest już znaczącym faktem.

Wielki koncert aktorski daje tu Danuta Szaflarska – aktorka wręcz zanurza się w swoją postać, Halinę Tokarską, piosenkarkę [SPOILER] utracającą swoją wielką miłość podczas wojny. Jej Ryszard ginie w trakcie jednej z akcji podziemnej organizacji, do której należał. Aktorka swój wielki smutek przelewa na wyśpiewywane przez nią piosenki – efekt jest niesamowity, a niektórzy przyrównują go nawet do filmowego katharsis.

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,4%
I Wojna Światowa
11,1%
Wojna w Wietnamie
12,2%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,7%
Zobacz inne ankiety