filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Syrena EG / Vision Film Distribution
i
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

Najlepsze polskie filmy o wojnie

Kino wojenne to gatunek, który wychodzi nam najlepiej. Dlatego dziś prezentujemy listę dwunastu genialnych filmów wojennych, które zdefiniowały tę gałąź kinematografii w Polsce.

Spis treści

C.K. Dezerterzy

C.K. Dezerterzy, reż. Janusz Majewski, 1985 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
C.K. Dezerterzy, reż. Janusz Majewski, 1985
  1. Reżyser: Janusz Majewski
  2. Rok produkcji: 1985
  3. Gdzie obejrzeć: TV

Kino wojenne zazwyczaj kojarzy się ze śmiercią i trwogą, ale to już kolejny tytuł na naszej liście, który jest komedią nabijającą się z wojennego absurdu i służby w wojsku. C.K. Dezerterzy opowiadają o – tak jak sugeruje tytuł – przyszłych dezerterach z armii austro-węgierskiej, którzy zmęczeni są już wojennymi wojażami. Jak się jednak wkrótce przekonają, ucieczka z wojska to wcale nie jest taka prosta sprawa…

Jak rozpętałem drugą wojnę światową w głównej mierze bazuje na nieświadomości bohatera, który – choć nieraz wykazuje się sprytem i intelektem – do wielu rzeczy doprowadza przez przypadek. W czeskiej książce Szwejk jedynie udawał „idiotę z urzędu” (jak to sam mówił w pierwszym tomie tej ponadczasowej książki), a jego metoda była wypracowana – zależało mu, aby grać na nerwach swoim przełożonym. Natomiast Franek Dolas takowym idiotą nie był, ale bywać potrafił. Dlatego Szwejkiem nie będzie Dolas, a właśnie szeregowy Jan Kania, główny bohater filmu Janusza Majewskiego (jedna z najlepszych ról Marka Kondrata).

Niestety druga część – choć całkiem niezła – nie trzyma poziomu swojej poprzedniczki. Wracają tam ci sami bohaterowie, klimat też jest, jednak ciągle ma się wrażenie, że to już nie jest do końca to samo. A pierwsza część? W ogóle się nie zestarzała, co pokazuje, że Janusz Majewski stworzył ponadczasową, wciąż aktualną komedię.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,7%
I Wojna Światowa
11%
Wojna w Wietnamie
12,1%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,6%
Zobacz inne ankiety