Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Toukana Interactive / Paradox Interactive
i
Publicystyka 11 listopada 2022, 11:30

autor: Krzysiek Kalwasiński

13 gier strategicznych o budowaniu miasta, w które warto zagrać

Strategie o budowaniu miast, czyli tak zwane city buildery cieszą się zainteresowaniem wśród coraz większej liczby graczy i mogą pochwalić się naprawdę niezłą reprezentacją w świecie gier wideo. Polecamy szczególnie te pozycje.

Początki city builderów sięgają lat 80., kiedy to pojawiła się pierwsza z odsłon SimCity oraz gra pod tytułem Utopia. W odróżnieniu od innych pozycji strategicznych stawiały one na rozwój i ciągłą budowę zamiast na osiąganie zwycięstwa poprzez realizację celów. W latach 90. zadebiutowało The Settlers, które zrewolucjonizowało ten gatunek. Dotychczas nie było produkcji z tak złożoną ekonomią. Formułę rozszerzyła zapoczątkowana w 1998 roku seria Anno, a za szczytowe osiągnięcie uważano przez długi czas SimCity 4. Dziś city buildery wracają do łask, podobnie jak futurystyczny setting. Na szczęście zróżnicowania nie brakuje, czego dowodem jest to zestawienie.

Foundation

Foundation, Polymorph Games, 2019 - 13 gier strategicznych o budowaniu miasta, w które warto zagrać - dokument - 2022-11-10
Foundation, Polymorph Games, 2019
  1. Producent: Polymorph Games
  2. Platforma: PC
  3. Wczesny dostęp: od 1 lutego 2019

Jeśli macie ochotę na coś podobnego do serii Anno i The Settlers, możecie sięgnąć również po Foundation. Akcja dzieła Polymorph Games osadzona jest w średniowieczu. Podobnie jak w innych produkcjach tego typu podstawowe założenia rozgrywki obejmują rozbudowę miasta w taki sposób, aby jak najlepiej prosperowało.

W Foundation kluczową rolę odgrywa teren, na którym wzniesiemy swoje miasto. W osadzie znajdującej się blisko lasu nigdy nie zabraknie drewna, co ułatwi stawianie budowli z tego materiału. Może ona jednak odczuć niedobór innych surowców – np. kamienia. Dlatego istnieje też opcja tworzenia złożonych łańcuchów produkcyjnych, dzięki którym zapewnimy naszym mieszkańcom wszystko, czego potrzebują. I tak aż do momentu, w którym nasza osada przerodzi się we w pełni funkcjonalną średniowieczną metropolię.

TWOIM ZDANIEM

Który city builder z listy najbardziej cenisz?

Foundation
1,1%
Frostpunk
18%
Anno 1800
26,1%
Tropico 6
3,1%
Cities: Skylines
27,6%
Surviving Mars
5%
Surviving the Aftermath
1,8%
Dawn of Man
1,1%
Workers & Resources: Soviet Republic
8,1%
Banished
2,4%
Going Medieval
2,2%
Kingdoms and Castles 720×405
1,3%
Dorfromantik
1,5%
Aven Colony
0,7%
Zobacz inne ankiety
Frostpunk

Frostpunk

Cities: Skylines

Cities: Skylines

Tropico 6

Tropico 6

Banished

Banished

Going Medieval

Going Medieval

Najlepsze gry o budowaniu miast - redakcyjne top 10 city builderów
Najlepsze gry o budowaniu miast - redakcyjne top 10 city builderów

Budowanie miast to jedna z tych rzeczy, które od lat sprawiają graczom wielką satysfakcję. Przez lata na rynku pojawiło się sporo city builderów, czyli produkcji stawiających nas w roli architektów, królów czy dowódców.